captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gamta – visų namai“: Lietuvoje jau pavasaris

Ką pavasaris nuveikė per keletą dienų? Kuo jis gali mus nustebinti? Pesimistai galėjo matyti lietų, dumblėtus kelius ir takus, niūrų dangų, pilkus laukus. Optimistai svaigo nuo neapsakomo žemės kvapo, nuo sulos skonio, pirmos girdėtos vieversio trelės ir pro debesis švystelėjusios saulės.
efoto.lt nuotr.
efoto.lt nuotr.

Šiemet jis įžengė be jokių pastangų, nuo vasario vidurio orai rodė jį galimai esantį čia, tik kalendorius  sulaikė nuo jo paskelbimo anksčiau laiko. Įdomu, ką pavasaris nuveikė per keletą dienų? Kuo jis gali mus nustebinti? Atsakymą į tokį klausimą rasti sunku, nes ir mes patys esame labai skirtingi. Todėl pesimistai galėjo matyti lietų, dumblėtus kelius ir takus, niūrų dangų, pilkus laukus. Optimistai svaigo nuo neapsakomo žemės kvapo, nuo sulos skonio, pirmos girdėtos vieversio trelės ir pro debesis švystelėjusios saulės. Pavasarį optimistų visada daugiau, vadinasi – šiuos pokyčius matė daug kas. 

Darželiuose jau žydi pirmosios snieguolės – balti jų varpeliai visai paprastučiai, tačiau ne tušti: jeigu rastųsi bičių ar kamanių, jie būtinai su jomis pasidalintų nektaru. Greta iš žemės kyla tulpių smaigai, hiacintų viršūnės, margutės, krokai, žydėti ruošiasi valgomasis sausmedis.  Šie augalai   yra svetimose sąlygose ir klimate,  mūsų metų laikų skaičiavimo savo gyvenimo cikluose dar nėra iki galo pritaikę. Dėl šių savo savybių būtent jie dažniausiai nukenčia nuo pavasarinių šalnų ar žiemos sugrįžimų. Laidoje pasakosime apie laukinių augalų vegetaciją, jų žydėjimą. Kas jau džiugina akį, ką galima rinkti salotoms?

Šiek tiek vėsesnės naktys gali išgąsdinti mus, tik – ne paukščius. O iki šiol parskrido ne tik vieversiai, pempės ir varnėnai, bet ir perkūno oželiai, karveliai uldukai, nendrinės startos, kai kurios svetur žiemojusios antys. Jau laikas žvalgytis brastinių tilvikų,  amalinių strazdų, liepsnelių ir miško vieversių lygučių. Žinoma – ir gandrų.

Kai kalbame apie gandrus, prisimename jų lizdus.Tačiau lizdų laukia ne tik  jie,  bet ir miškų paukščiai – mažasis erelis rėksnys, juodasis gandras, erelis žuvininkas. Kaip ir kodėl jie keliami, laidoje pasakos ornitologas Saulius Rumbutis.

Iš visų  mūsų ydų gamtoje tebėra pievų deginimas, kuris dabar tiesiog bado akis. Netylėkite,  sakykite apie tai visiems, neleiskite mūsų gamtos paversti laužaviete, neleiskite naikinti milijonų gyvybių. Jeigu neklausoma žodžio, tam yra telefonas. Skambinkite trumpuoju pagalbos telefonu 112, praneškite ne tik apie gaisrus, bet ir apie asmenis, juos paleidusius. Piliečiais būsime tik atvirom akimis žvelgdami į pasaulį. 

Laidos autoriai Selemonas Paltanavičius ir Adolfas Drungilas.

„Gamta – visų namai“ – šeštadienį, kovo 7 d., 06.30 val. ir antradienį, kovo 10 d., 20.20 val. per LRT RADIJĄ.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...