captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gamta – visų namai“: žiemos liko nedaug

Vasario vidurys, bet net nedrąsu sakyti, kad gyvename žiemoje. Vasaris savo prigimtimi yra žiemos mėnuo. Bet – kur ji pati? Mūsų prognozės, kad žiemos nebus, pasitvirtino. Tiesa, gal ne pilnai, nes vasario vidury dar turėjo būti šiek tiek šaltuko.

Vasario vidurys, bet net nedrąsu sakyti, kad gyvename žiemoje. Vasaris savo prigimtimi yra žiemos mėnuo. Bet – kur ji pati? Mūsų prognozės, kad žiemos nebus, pasitvirtino. Tiesa, gal ne pilnai, nes vasario vidury dar turėjo būti šiek tiek šaltuko. Visi suprantame, kad žiemos liko nedaug, o po Užgavėnių jai vietos nebeliks. Mes dainuosim, kad žiema bėgtų iš kiemo, o Kanapinis, liesutis, bet stiprus, įveiks Lašininį. 

Vasario vidury nesunku įsisvaizduoti, kas dedasi vilkų ir lapių galvose ir širdyse. Jų ruja yra šventas ir labai atsakingas metas.  Lapės sau porų ieško be galo energingai, pametusios galvas: šiuo metu joms nelabai svarbūs net mes, žmonės. Tačiau po vestuvių lapės vėl pasuks kas sau – lapinai tik labai retai kada padeda auginti jauniklius. Vilkai kitokie – jie gyvena šeimomis, čia vilkas ir vilkė yra labai svarbūs vienas kitam. Beje, jie svarbūs ne tik mokėjimu suderintai medžioti, auginti jauniklius, išvengti pavojų. Jie labai ištikimi (vargu ar galima būtų sakyti – prisirišę), gebantys reikšti savo jausmus. 

Laidoje pasakosime apie Žuvinto naujienas, apie būsimo pavasario ženklus. Kol laida buvo rengiama, nespėjome pranešti, kad pamaryje vasario 11 dieną jau matyti ir girdėti pirmieji šio pavasario (ar šios žiemos) vieversiai. Tuo pat metu perėti ruošiasi krankliai, didieji apuokai, jūriniai ereliai, riešutinės, naminės pelėdos. Jiems dienos ilgis sako, kad tą reikia daryti, o daryti reikia todėl, kad išsiritę jaunikliai turėtų paties geriausio maisto. Pavasario pradžioje pasklinda pirmoji pelių ir pelėnų vada, o tai – pats geriausias pelėdų maistas. Tokiu metu yra ir kitų paukščių kiaušinių bei jauniklių, tad labai tinamas metas auginti krankliukus. 

Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejus neseniai gavo ypatingą dovananą – net 15 000 drugių kolekciją, kurią padovanojo entomologai mėgėjai, o dabar muziejuje pristatytas unikalus eksponatas – paukštis gargatūnas. Šis paukštis nepriklauso nė vienai rūšiai, jis yra tetervino ir kurtinio hibridas. 

Skaitysime mūsų klausytojų laiškus, klausysimės jų pasakojimų ir paukščių giesmių.

Laidos autoriai Selemonas Paltanavičius ir Adolfas Drungilas.

„Gamta – visų namai“ – šeštadienį, vasario 14 d., 06.30 val., kartojama antradieniais 20.20 val. per LRT RADIJĄ.

 

 

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...