captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gamta – visų namai“: Lietuvoje pusiaužiemis

Prieš dešimtį dienų buvęs kalendorinis jo vidurys nebuvo niekuo žymus, o pusiaužiemį mes švenčiame ir dažnai minime savo kalbose. Pusiaužiemio laukiame ne tik kaip žinios, bet ir kaip tam tikro ženklo, turinčio pasakyti antrosios žiemos pusės charakterį. 
Bukutis. S. Paltanavičiaus nuotr.
Bukutis. S. Paltanavičiaus nuotr.

Prieš dešimtį dienų buvęs kalendorinis jo vidurys nebuvo niekuo žymus, o pusiaužiemį mes švenčiame ir dažnai minime savo kalbose. Pusiaužiemio laukiame ne tik kaip žinios, bet ir kaip tam tikro ženklo, turinčio pasakyti antrosios žiemos pusės charakterį.  Mums pusiaužiemio dieną svarbus barsukas, Rusijoje tokia funkcija patikėta meškai, Šiaurės Amerikoje – švilpikui. Požymiai, pagal kuriuos mes sprendžiame apie gyvūnų pranašystes, labai skirtingi.

Tačiau yra viena svarbi detalė: visi jie žiemą tikrai miega! Toks jų biologijos bruožas yra patogi galimybė apsisaugoti nuo žiemos nepatogumų. Pusiaužiemio dieną svarbus, ar šviečia saulė – pamatęs savo šešėlį barsukas lenda atgal į guolį ir gulasi ant kito šono – žiema būsianti dar ilga. Apniukusiu oru barsukas grįžta atgal ir gulasi ant to paties šono – žiemos liko nedaug, neverta stengtis.

Neįprasta šių metų žiema. Dabar miške sausa medžio viršūne groja genys, spygauja bukučiai, o laukuose kliksi neišskridusios į žiemavietes gulbės giesmininkės.

Kol mes kalbame apie žiemą, nunirę į kūdrų dugno dumblą žiemoja baliniai vėžliai. Jų jaunikliai dar rudenį išsiritę  iš sausumoje, smėlio duobutėse sudėtų kiaušinių, liko žiemoti ten pat. Toks jų buvimas, ypač kai nėra sniego, labai rizikingas, nes jie gali sušalti, gali būti sunaikinti plėšrūnų. Tačiau Lietuvos zoologijos sode daug šių mažų vėžliukų laikoma iki pavasario ir tada jie išleidžiami į gamtą. Reportaže iš zoologijos sodo jo darbuotoja Rasa Jautakienė pasakoja apie mažųjų roplių likimus. O zoologijos sodo direktorius pasakoja apie tai, kada Kaune, Lietuvos zoologijos sode galėsime pamatyti dramblį.

Laidos autoriai – Selemonas Paltanavičius ir Adolfas Drungilas.

„Gamta – visų namai“ – sausio 24 d., šeštadienį, 06.30 val., kartojama sausio 27 d. 20.20 val. per LRT RADIJĄ.

 

 

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close