captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Vienkartinė planeta“: nelygios kovos dėl vertingų išteklių

Neteisėtas žemės grobstymas – problema, su kuria susiduria šimtai tūkstančių Pietų Amerikos, Afrikos ir Pietryčių Azijos čiabuvių. Tačiau čia pažeidžiami ne tik tarptautiniai susitarimai. Naikinamos ištisos ekosistemos, kurios dar išlikusios nepaliestos pramonės.
Turgus Kambodzoje. Vitos Ličytės nuotr.
Turgus Kambodzoje. Vitos Ličytės nuotr.

Neteisėtas žemės grobstymas – problema, su kuria susiduria šimtai tūkstančių Pietų Amerikos, Afrikos ir Pietryčių Azijos čiabuvių. Tačiau čia pažeidžiami ne tik tarptautiniai susitarimai. Naikinamos ištisos ekosistemos, kurios dar išlikusios nepaliestos pramonės. Jos neretai yra labai svarbios ne tik vietiniams gyventojams, bet visai planetos ekosistemai. Pavyzdžiui, planetos plaučiai – atogrąžų miškai.

Kambodžoje per pastaruosius keliasdešimt metų miškų sumažėjo daugiau nei perpus. Jų vietoje dabar dažnai plyti neaprėpiamos plantacijos kaučiukmedžių, cukranendrių, anakardžių. Daugiau nei 70 procentų visų dirbamų laukų šioje šalyje priklauso tarptautinėms bendrovėms. Žmogaus teisių organizacijos skaičiuoja, jog per pastarąjį dešimtmetį daugiau kaip pusė milijono žmonių Kambodžoje tiesiogiai nukentėjo dėl žemės grobstymo. Dalis jų buvo jėga iškeldinti, persekiojami ar net nužudyti.

Praėjusį rudenį Kambodžos nevyriausybinės organizacijos kreipėsi į Tarptautinį baudžiamąjį teismą Hagoje. Jos siekia, kad žemės grobstymas būtų pripažintas nusikaltimu žmonijai. Tikimasi, kad tuomet padėtis imtų keistis ne tik Kambodžoje, bet ir kitose šalyse, kuriose žemės grobstymas yra svarbi problema. Apie tai specialiai mūsų laidai pasakojimą parengė Kambodžoje pernai apsilankiusi kolegė Vita Ličytė.

Taip pat laidoje – pokalbis su gamtininke Dalia Bastyte apie atogrąžų miškų svarbą Papua Naujosios Gvinėjos čiabuviams.

„Vienkartinė planeta“ pirmadienį, sausio 19 d., 16.03 val. ir sekmadienį 06.30 val. per LRT RADIJĄ.

Vedėja Vaida Pilibaitytė.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close