captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gyvoji istorija“: istorinis Lietuvos Vatikanas

Antroji laida iš ciklo, skirto žemaičių krikšto jubiliejui.
Žemaičių vyskupystės muziejus.
Žemaičių vyskupystės muziejus.

1415 m. Konstance įvyko bažnytinis susirinkimas, kur buvo priimtas Žemaičių apsisprendimas dėl krikščionybės priėmimo. Po susirinkimo, 1417 m. vasarą, į Žemaitiją atvykus Vytautui ir Vilniaus bei Lvovo vyskupams, buvo pakrikštyta tūkstančiai žemaičių. Tų pačių metų rudenį Vytautas pats parinko vyskupijos centrą – Medininkus (dabartinius Varnius). Ten pat buvo pašventinta ir katedros bažnyčia. Taip oficialiai 1417 m. buvo įkurta Žemaičių vyskupija – Europos Bažnyčios organizacinės struktūros padalinys krikščionių religijai ir kultūrai Lietuvoje diegti. Tad Varniai jau XV a. tapo europokultūrizacijos procesų centru Lietuvos valstybėje, o vėliau ir šių procesų lyderiu.

Istorinio Lietuvos Vatikano atminties puoselėjimu, krikščioniškosios tradicijos palaikymu šiandien rūpinasi Varniuose įsikūręs Žemaičių vyskupystės muziejus. Muziejus, siekdamas pristatyti krikščioniškąją tradiciją, pasitelkia čia sukauptas ir saugomas meno vertybes, gausų ikonografinį fondą bei kuria naujus paminklus – Varnių katedra, artėjant žemaičių krikšto jubiliejui, jau pasipuošusi nauju altoriumi.

Laidoje kalba Žemaičių vyskupystės muziejaus direktorius Antanas Ivinskis, architektė Gražina Pajarskaitė ir dailininkas Petras Repšys.

Ved. Inga Berulienė.

„Gyvoji istorija“– rugsėjo 28 d., penktadienį,16.03 val. per LRT RADIJĄ.

Laidų ciklą, skirtą žemaičių krikšto jubiliejui, remia Kultūros paveldo departamentas.

 

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close