captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Vienkartinė planeta“: optimistinė T. Mortono tamsioji ekologija

„Man patinka pradėti nuo blogų naujienų. Man atrodo, kad tai realistiška ir suteikia palengvėjimą. Kai susapnuoji košmarą arba pripažįsti, kad esi siaubingoje padėtyje, pajunti palengvėjimą“, – sako filosofas Timothis Mortonas iš Raiso universiteto (JAV).
Filosofas  Timothis Mortonas. Asmeninio archyvo nuotr.
Filosofas Timothis Mortonas. Asmeninio archyvo nuotr.

„Man patinka pradėti nuo blogų naujienų. Man atrodo, kad tai realistiška ir suteikia palengvėjimą. Kai susapnuoji košmarą arba pripažįsti, kad esi siaubingoje padėtyje, pajunti palengvėjimą“, – sako filosofas Timothis Mortonas iš Raiso universiteto (JAV), paaiškindamas savo siūlomą „tamsiosios ekologijos“ koncepciją. „Būti neigimo būsenoje ilgainiui tampa labai skausminga, todėl geriau išgyventi sielvartą. Mano darbas yra padėti žmonėms nustoti neigti, kad ne tik pastaruosius 200 metų nuo garo variklio išradimo, bet visus 12 tūkstančių metų nuo žemdirbystės pradžios einame neteisingu keliu“.

Pasak T. Mortono, mūsų šiandieninis gamtos suvokimas trukdo pamatyti, kaip esame susiję su kitomis gyvybės formomis. Būtent tai nulėmė tokias globalias ekologines problemas kaip klimato atšilimas ir biologinės įvairovės nykimas. Jis atkreipia dėmesį į mūsų sukurtą „nežmogišką gamtą“, kurios negalime paliesti ar net pamatyti. Tai – šimtus metų nesuyrantys ir pavojų keliantys atliekų kalnai, klimato atšilimas ir panašūs reiškiniai, kuriuos jis vadina „hiperobjektais“.

„Mes esame tų didelių objektų dalis, esame juose įkliuvę ir priešingai, nei manėme, negalime nuo jų pabėgti nei mintyse nei juolab fiziškai“, – pastebi filosofas. „Kaip visose tragedijose, bėgimas nuo lemties ir yra lemtis – kuo labiau bėgi, tuo labiau klimpsti“.

Nepaisant to, mokslininkas save laiko optimistu. Žmonijos ateitį jis mato kaip mažutę anarchiją su daugybe skirtingų sprendimų ir politikos formų, kuriose yra vietos ne tik žmonėms, bet ir kitoms būtybėms. „Mano galva, visas šis dabartinis „tamsos princo“ elgesys yra tiesiog jautrus žmogus neigimo būsenoje“, – apibendrina jis.

Pokalbis su Lietuvoje apsilankiusiu filosofu T. Mortonu laidoje „Vienkartinė planeta“ sausio 5 d., pirmadienį, 16.03 val. per LRT RADIJĄ. Laida kartojama sekmadieniais 06.30 val.

Vedėja Vaida Pilibaitytė.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...