captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gyvoji istorija“: Paparčių dominikonų vienuolyno istorija

Šių metų rudenį, lapkričio 8 d., sukako 150 metų, kai buvo uždarytas Paparčių dominikonų vienuolynas – Lietuvos dominikonų provincijos administracinis centras.
Paparčių dominikonų vienuolyno vartų liekanos.
Paparčių dominikonų vienuolyno vartų liekanos.

Šių metų rudenį, lapkričio 8 d., sukako 150 metų, kai buvo uždarytas Paparčių dominikonų vienuolynas – Lietuvos dominikonų provincijos administracinis centras. Šiandien Kaišiadorių rajono Paparčių kaimas yra mažai kam žinoma gyvenvietė, tačiau paklausykime, ką apie juos savo dienoraštyje 1857 m. įrašė grafas Konstantinas Tiškevičius, savo garsiosios kelionės Neries upe metu:

„Čionai Neris įteka į didelius ir tamsius kėnių miškus, ir jie, vagą iš abiejų pusių spausdami, šią upės dalį daro niūrią ir gūdžią. Praplaukiant šią vietą, kairiajame jos krante, iš už kėnių tamsio tolumoje kyšo du balti bokštai ir nuostabios bažnyčios stogas, kurių taisyklingos linijos ir dailūs kontūrai aiškiu baltumu vilioja ir išryškėja žaliame kraštovaizdyje. Tai tie garsieji Paparčiai, 1649 m. funduoti Stanislovo Beinarto, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės iždininko, turintys erdvų vienuolyną ir gausią biblioteką. Kitados buvo bažnyčiai ir mokslui nusipelniusių Lietuvos dominikonų emeritų prieglobstis.“

Deja, XIX amžiuje patirtų įspūdžių šiandien negalėtume pakartoti. Jau daugiau kaip šimtmetis, kai vienuolyno ir bažnyčios pastatų nėra ant žemės paviršiaus, o apie garsią Kaišiadorių rajono Paparčių kaimo praeitį šiandien liudija tik išlikusi vienuolyno vartų dalis ir mūrinė koplyčia.

Prisiminsime šio vienuolyno praeitį, kalbėsime apie kaimų bendruomenės „Viltija“ iniciatyvą išlikusią šio vienuolyno koplyčią pritaikyti ne tik bendruomenės gyvenimui, bet jau spėjusiems išgarsėti Baroko kultūros festivaliams.

Laidoje kalbės restauratorius ekspertas, Vilniaus dailės akademijos dėstytojas Juozas Algirdas Pilipavičius ir kaimų bendruomenės „Viltija“ vadovė Audronė Nėniškienė.

Ved. Rolandas Gustaitis.

„Gyvoji istorija" gruodžio 12 d., penktadienį, 16.03 ir 20.20 val. per LRT RADIJĄ.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close