captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gamta - visų namai“: įpusėjo rugsėjis

Dažną rudenį šis metas būna dar vasariškas, nes dienos prašvinta beribe saule, o dangus būna aukštas ir gilus, viliojantis ne tik paukščius, bet ir mus.
Taurusis elnias švenčia vestuves. Selemono Paltanavičiaus nuotr.
Taurusis elnias švenčia vestuves. Selemono Paltanavičiaus nuotr.

Dažną rudenį šis metas būna dar vasariškas, nes dienos prašvinta beribe saule, o dangus būna aukštas ir gilus, viliojantis ne tik paukščius, bet ir mus. Labai gražiai apie tai daugiau kaip prieš 100 metų rašė profesorius Tadas Ivanauskas: „Po kojomis baltos, vandens prisisiurbusios samanos, o jose, kaip kraujo lašai, – spalgenų uogos. Aplinkui berželiai jau gerokai pageltusiais lapais, oras mėlynas mėlynas, o jame plaukioja balti voratinklio siūlai. Aukštai žydrynėje vartaliojasi du ereliai, čia kyla aukštyn, čia suglaudę sparnus, lyg akmenys krinta žemyn, kad vėl ištiestų sparnus ir pakiltų. Girdėti jų balsai, panašūs į mažų šuniukų skalijimą...“

Kiekvienas metų laikas turi savo vaizdus, spalvas ir garsus, o visa tai labai greitai kinta: štai tik pažiūrėkite – prieš keletą dienų klevai prie gatvės ar kelio buvo visai žali, dabar jų lapus išvagojo raudonos gyslos...

Dabar jau pačiam įkarštyje paukščių migracija. Keliaudami per Lietuvą ar būdami savo kieme mes negalime to nematyti. Jau išskrido daugelis vabzdžialesių paukščių. Ar matėte, kad išretėjo danguje nardančios kregždutės.

Vienas įdomių šio rudens akcentų – juodųjų zylių invazija. Nereikėtų  šio termino painioti su invazinėmis rūšimis. Invazija migracijos metu vadinamas vienos kurios nors rūšies staigus (dažniausiai – trumpalaikis, trunkantis vienus metus) pagausėjimas. Tokių rūšių nėra daug, jų gausos šuoliai stebimi kas keletą metų, kitų – kas keletą dešimtmečių. Gana dažnos juodųjų, didžiųjų, ilgauodegių, mėlynųjų zylių, kryžiasnapių, kėkštų, riešutinių, svirbelių invazijos, tačiau gali būti ir staigūs didžiųjų margųjų genių, net lipučių ar juodagalvių sniegenų gausos šuoliai. Šiemet jau nuo pirmųjų rugsėjo dienų Ventės rago ornitologinės stoties tinkluose juodųjų zylių buvo sugaunama daug daugiau, nei visų kitų rūšių paukščių kartu sudėjus.

Laidoje pasakojame apie paukščių giesmių bei kitų gamtos garsų ir  balsų įrašus. Šis darbas  unikalus, nes tenka turėti ne tik labai jautrią garso įrašymo aparatūrą, mikrofonus, bet ir mokėti daug ko: kad ir pažinti paukščius, žvėris, vabzdžius, išmanyti jų biologiją. Savo patirtimi laidoje dalinasi žinomas garso operatorius, daugelio filmų apie gamtą garso režisierius, keleto Petro Abukevičiaus premijų laureatas Vidmantasd Blažys.

Taip pat pasakosime apie tauriųjų elnių rują ir nepaprastas šių žvėrių vokalo partijas, apie ant laidų žūvančius paukščius. Savaitraščio „Žaliasis pasaulis“ vyriausiasis redaktorius Augustas Uktveris dalinasi įspūdžiais iš konferencijos, kurioje buvo kalbama apie mūsų aplinkoje auginamus, puoselėjamus augalus.

 Laidos autoriai – Selemonas Paltanavičius ir Adolfas Drungilas.

„Gamta – visų namai“ – rugsėjo 15 d., šeštadienį, 06.30 val., kartojama rugsėjo 18 d. 20.20 val. per LRT RADIJĄ.

 

 

 

 

 

 

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...