captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gyvoji istorija": epochų ženklai knygose

Šįkart laidoje kalbėsime apie knygose paliktus epochų ženklus. Kuo jie įdomūs, skiriasi vieni nuo kitų ir apie ką byloja šių dienų tyrinėtojams?
VU Komunikacijos fakulteto prof. Arvydas Pacevičius.
VU Komunikacijos fakulteto prof. Arvydas Pacevičius.

Marginalijos senosiose knygose, proveniencijos ir kiti ženklai, dažnai neturintys tiesioginių sąsajų su knygos turiniu, Lietuvos istoriografijoje jau įvardyti kaip knygų graffiti. Šįkart laidoje kalbėsime apie knygose paliktus epochų ženklus ir kaip juos vertina knygotyros specialistai. Tyrinėtojams knygų graffiti domina keliais aspektais: rodo laikmečio raštingumo lygį, jo sklaidą visuomenėje; teikia medžiagos kalbos, literatūros, mokslo istorijai. Pirmieji lietuviški tekstai, pavieniai žodžiai (glosos), mus pasiekę iš XVI a. pradžios, priskirtini marginalijų kategorijai. Marginalijos įdomios kultūros ir istorijos antropologams, mat jose esama ir graffiti tipo piešinių, vėliau išsirutuliojusių į (auto)portretus. Lietuvoje pirmieji marginalijų autoriai Lietuvoje buvo didikai ir dvasininkai, bet jau XVIII a. jas pradėjo kurti ir Lietuvos valstiečiai.

Su VU Komunikacijos fakulteto prof. Arvydu Pacevičiumi apžvelgsime ženklų, paliktų knygose, įvairovę – kuo jie įdomūs, skiriasi vieni nuo kitų ir apie ką byloja šių dienų tyrinėtojams.

Ved. Inga Berulienė.

„Gyvoji istorija" – gruodžio 5 d., penktadienį, 16.03 ir 20.20 val. per LRT RADIJĄ.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...