captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gyvoji istorija“: apie chemijos mokslų pradininką Lietuvoje

Chemijos mokslo Lietuvoje tvirtėjimas ir populiarėjimas siejamas su Andriaus Sniadeckio (1768–1838) vardu. Jam pelnytai skiriamas senosios chemijos mokyklos įkūrėjo ir puoselėtojo vardas.
Andrius Sniadeckis.
Andrius Sniadeckis.

Apie daugelį Vilniaus vyriausios mokyklos mokslininkų, kurie savo darbais XVIII–XIX a. klojo tvirtus pamatus naujai besiformuojančioms mokslo sritims, įtvirtino novatoriškas idėjas ir leido skleistis pažangiai pasaulėžiūrai, šiandien mažai ką galėtume pasakyti. Jų gyvenimo ženklai neišsaugoti, geriausiu atveju seniausių bibliotekų fonduose saugomi savo laiku garsūs ir reikšmingi jų leidiniai, kuriais dažniausiai domisi tik specialistai. Kartais tik atsitiktinumas lemia vieno ar kito mokslininko atminimo įprasminimą, jo veiklos aktualizavimą viešoje erdvėje.

Andrius Sniadeckis Vilniaus vyriausioje mokykloje buvo pripažintas puikiu mokslininku ir dėstytoju reformatoriumi. Per ilgus metus jo dėka chemija iškilo tarp populiariausių disciplinų. Per chemijos paskaitas studentai gaudavo žymiai daugiau, nei šio dalyko žinias – A. Sniadeckis dalijosi su auditorija ir savo filosofinėmis pažiūromis. Lapkričio mėnesio paskutinę dieną mokslo šviesuomenė tradiciškai minėdavo jo vardadienį. Ta proga profesorių visada sveikindavo jo studentai. Ši tradicija tęsiama ir šiomis dienomis – mokslo istorikai mini profesorių Andrių Sniadeckį surengdami specialius skaitymus.

Laidoje dalyvaus dr. Birutė Railienė, LMA Vrublevskių bibliotekos mokslo darbuotoja, knygos „Andrius Sniadeckis“ autorė. Kalbėsimės apie jos mėgstamą, įvairiomis formomis populiarinamą VU profesorių Andrių Sniadeckį, jo nuopelnus Lietuvos mokslo raidai.

Ved. Inga Berulienė.

„Gyvoji istorija“ – lapkričio 28 d., penktadienį, 16.03 ir 20.20 val. per LRT RADIJĄ.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...