captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Vienkartinė planeta“: nematoma, pavojinga, išvengiama

Per pastarąjį dešimtmetį susirgimų endokrininės sistemos ligomis Lietuvoje padaugėjo dvigubai. Įtariama, kad to priežastis gali būti pavojingos cheminės medžiagos, naudojamos tokiuose įprastuose gaminiuose kaip plastikiniai indai, kosmetika, šampūnas ir grindų danga, drabužiai bei žaislai.

Visuomenės sveikatos specialistų duomenimis, per pastarąjį dešimtmetį susirgimų endokrininės sistemos ligomis Lietuvoje padaugėjo dvigubai. Įtariama, kad to priežastis gali būti pavojingos cheminės medžiagos, naudojamos tokiuose įprastuose gaminiuose kaip plastikiniai indai, kosmetika, šampūnas ir grindų danga, drabužiai bei žaislai.

„Yra įrodytas poveikis bestuburiams, gyvūnams, pasaulyje yra susirūpinimas, kad tai gali daryti poveikį ir žmonių susirgimams“, – sako Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistė Natalija Umbrasienė.

Europos Sąjungoje galioja griežti cheminių medžiagų rizikos valdymo teisės aktai, bet uždraudus vienas medžiagas, jas pakeičia kitos ir daug nesaugių gaminių importuojama iš Kinijos.

„Kita problema yra tai, kad poveikis sveikatai, o ypač aplinkai, stebimas ne per vieną dieną. Tai yra labai ilgalaikiai procesai. Žmonėms galbūt aktualu matyti, kas yra šiandien – ar aš pavalgęs, ar man šalta, o ne, kad pažaidus su žaislu, kuriame buvo ftalatų, po to, kai jau esi vedęs, pasireiškia problemos dėl nevaisingumo“, – pastebi Aplinkos apsaugos agentūros Cheminių medžiagų skyriaus vedėja Lina Dunauskienė.

Pasak specialistų, padėtis imtų keistis, jei vartotojai dažniau teirautųsi pardavėjų apie alternatyvas.

„Susigaudyti yra labai sunku. Aš nesu chemikė ir aš tikrai nesuprantu sudėtyje parašytų tų ingredientų“, – sako saugesnių gaminių ieškanti jauna mama. Tuo metu apklausos rodo, jog pirkėjai gaminius vis dar renkasi pirmiausia pagal kainą, per mažai domisi jų sudėtimi ir pamiršta apie alternatyvas, kurios ne visuomet yra brangesnės.

„Iš cheminių medžiagų esame sudaryti visi, jos aplink mus yra, tarp jų ir sintetinės, ir pavojingos cheminės medžiagos. Jų mūsų aplinkoje neišvengiamai jau yra. Mano siūlymas būtų nedidinti jų kiekio, naudotis naujomis technologijomis, bet pasverti galima naudą ir galimą pavojų“, – pataria Baltijos aplinkos forumo cheminių medžiagų ekspertė Laura Stančė.

Plačiau apie problemą ir kaip jį sprendžiama – LRT RADIJO laidoje apie aplinkosaugą „Vienkartinė planeta“ spalio 27 d., pirmadienį, 16.03 val.

Laida kartojama lapkričio 2 d., sekmadienį, 06.30 val.

Ved. Vaida Pilibaitytė.

 

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...