captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gamta – visų namai“: jau ir vėl ruduo

Gali būti, kad dar porą savaičių, saulelei švystelėjus, regėsime daug vasara dvelkiančių vaizdų. Tačiau gamtos metų ratas sukasi nesustodamas, todėl turime susitaikyti su mintimi, kad atėjo tikrojo rudens metas.
Vytenio Radžiūno nuotr.
Vytenio Radžiūno nuotr.

Štai dar vienas ruduo – taip tvirtina kalendorius, tą sako ir gamtos ženklai. Gali būti, kad dar porą savaičių, saulelei švystelėjus, regėsime daug vasara dvelkiančių vaizdų. Tačiau gamtos metų ratas sukasi nesustodamas, todėl turime susitaikyti su mintimi, kad atėjo tikrojo rudens metas. Tiesa, gamtoje tarp metų laikų ribos nėra, bent jau – jos neįmanoma pamatyti. Tačiau patyrusi akis iš karto regi rudens ženklus: pažeme išsidriekusius rūkus ir šaltas rasas, sudriskusius drugelių sparnus ir žiedus, kurių spalvų su niekuo nesupainiosi, nes jos būdingos tik rudeniui.

Vienas svarbių rudens ženklų – nauji paukščių apdarai ir jų kelioninis nerimas. Antrą vasaros pusę, jau išvedę jauniklius, sparnuočiai ėmė šertis, barstė dailiąsias pavasario plunksnas, o po kiek laiko buvo vėl su naujom plunksnelėm, bet – daug kuklesnių spalvų. Dabar jie jau keliauja, nes trumpėjanti diena jiems praneša apie artėjantį metą, kai bus šalta ir trūks maisto. Dažnai žmonės sako ir net tvirtina, kad paukščiai jaučia artėjančią žiemą. Na, o jei nejaučia, tai bent žino, kokia ji bus ir skuba skristi kuo toliau nuo jos. Gal tai juos gena iš mūsų krašto?

Iš tikro jų niekas negena. Tiesiog per tūkstančius metų susiformavo paukščių metų ciklai, kiekvienam tokio ciklo etapui yra savotiška riba, migracijoms tai būtų tam tikras dienos ilgis, kai kurioms rūšims – vėstantys orai. Ne mažiau svarbūs yra ir migracijos keliai – vietos, per kurias paukščiai skrenda, kur apsistoja.

Šiuo metu pelkėse apsistoja gervių pulkai – čia nakvoja, o dienomis maitinasi ražienose. Rudens pradžioje pelkėse parausta spanguolės, arba kaip dažnai sakoma – spalgenos. Spanguolė tikrai puiki, gaivi, nors ir rūgštoka, bet labai naudinga uoga. Tačiau, ar kol kas spanguoliauti ne ankstoka – juk uogelės kad ir raustelėjusios, bet dar žalokos? Dzūkai sakydavo: sau, savo namams, spalgenos renkamos tik po bulviakasio, vadinasi – antroje rugsėjo pusėje, dar geriau – „bobų vasarą“. Tačiau ne visi tik uogų į gamtą eina.

Laidoje Kraštą mylinčių jaunų šeimų klubo nariai pasakojo apie įspūdžius, patirtus Ignalinos krašte. Pasakojama apie uodus ir kitus vabzdžius, kurie tikrai nesiruošia ilsėtis, apie vos dar giedančius paukščius.

Gamta dar labai graži, todėl visi laidos klausytojai kviečiami keliauti į gamtą – vasaros išlydėti ir rudens sutikti.

Laidos autoriai – Selemonas Paltanavičius ir Adolfas Drungilas.

„Gamta – visų namai“ – rugsėjo 1 d., šeštadienį, 06.30 val. per LRT RADIJĄ.

Laida kartojama rugsėjo 4 d. 20.20 val.

 

 

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...