captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Kultūros savaitė“: asmenvardžių rašyba – pastangos apsaugoti kalbą ar nepagarba piliečiams?

„Pasirinkimas, kaip užrašyti asmenvardį, yra toli nuo grynųjų kalbos dalykų, tai – tapatybės simbolis. Draudimas rašyti asmenvardžius originaliai rodo siaurą požiūrį ne tik į kalbą, bet ir į valstybę: ar ją suvokiame kaip įvairialypę piliečių bendruomenę, ar kaip vienos tautos valstybę.“

„Pasirinkimas, kaip užrašyti asmenvardį, yra toli nuo grynųjų kalbos dalykų, tai – tapatybės simbolis. Draudimas rašyti asmenvardžius originaliai rodo siaurą požiūrį ne tik į kalbą, bet ir į valstybę: ar ją suvokiame kaip įvairialypę piliečių bendruomenę, ar kaip vienos tautos valstybę“, – diskusijas dėl asmenvardžių rašybos komentuoja kalbininkė dr. Loreta Vaicekauskienė.

„Pastarąjį dešimtmetį globalizacija kritikuojama iš visų pusių – dejuojama dėl unifikavimo, destrukcijos ir t.t. Bet kai prasidės radikalaus lokalizavimosi procesas, spėju, kad pasaulis taps dar baisesnis...“ – sako šiuolaikinio meno kūrėjas Nacionalinės premijos laureatas Deimantas Narkevičius, po 10 metų pertraukos atidaręs personalinę parodą sostinės „Vartų“ galerijoje.

„Pasaulyje gatvės menas išgyvena labai įdomų laiką: buvęs tarsi priešprieša brangiam uždarų erdvių menui, šiandien jis taip pat sulaukia institucijų dėmesio, sparčiai plėtojasi rinka, kyla kainos. Tuo tarpu Vilnius yra tuščia drobė“, – priežastis, kodėl Vilnius įdomus gatvės meno kūrėjams, aiškina, ko gero, užsienyje geriau nei Lietuvoje žinomas gatvės meno kūrėjas Ernestas Zacharevič.

„Per laikotarpį, kai dvaras stovėjo tuščias, tvenkiniai pavirto šiukšlių duobėmis, iš parko liko sąvartynai, dilgėlynai, o pats pastatas be langų, be durų ir su atitinkamais užrašais. Privatizavus dvarą, sunku jį buvo taip pavadinti“, – Ukmergės rajone esančio Taujėnų dvaro atgaivinimo istoriją prisimena viena jo savininkių Vida Stackevičienė. Tęsiame pasakojimų ciklą apie Lietuvos dvarus. 

Andrius Jakučiūnas atsakydamas į Nerijaus Mačiulio provokaciją „Palanga turi išnykti“ siūlo savo pajūrio regiono viziją.

Tradicinėje dalyje „Sėskim ir pakalbėkim“ pokalbis apie asmenvardžių rašymą su Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininke Daiva Vaišniene, Lietuvių kalbos instituto Sociolingvistikos skyriaus vadove L. Vaicekauskiene, Lietuvos rašytojų sąjungos pirmininku poetu Antanu A. Jonynu. Argumentus pateiks Europos žmogaus teisių fondo atstovė Evelina Baliko ir skirtingus įstatymo dėl asmenvardžių rašymo projektus įregistravę parlamentarai Gediminas Kirkilas ir Valentinas Stundys.

Ved. Raminta Jonykaitė.

„Kultūros savaitė“ – rugsėjo 13 d., šeštadienį, nuo 09.03 iki 11.00 val. per LRT RADIJĄ.

Laida kartojama rugsėjo 14 d. 00.05 val.

http://www.facebook.com/#!/pages/Kult%C5%ABros-savait%C4%97/231824880244882

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close