captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Muzikiniame vidudienyje“ – dainos ir mintys iš Baltijos kelio

Minint artėjančią Juodojo kaspino ir Baltijos kelio dieną – prisiminimai ir mintys apie istorinį Baltijos šalių vienybės ženklą – Baltijos kelią.  
Viliaus Jasinevičiaus (DELFI) nuotr.
Viliaus Jasinevičiaus (DELFI) nuotr.

Rugpjūčio 23-ioji yra viena juodžiausių dienų Europos istorijoje – 1939 m. dviejų totalitarinių režimų – fašistinės Vokietijos ir stalininės Sovietų Sąjungos vadai pasirašė nusikalstamą sutartį ir protokolus, kuriais tarpusavyje pasidalijo Europą. Šių protokolų žemėlapiuose lyg nevykę siuvėjai režimai skiautėmis sukarpė Europą, iš jos paviršiaus ištrynė ištisas valstybes ir tautas, pasisavindami ir pavadindami jas tiesiog savo gyvybinėmis erdvėmis. Taip dingo trys Baltijos valstybės, Lenkija. Iki tol buvo sunaikintos tuometinė Čekoslovakija ir Austrija. Bet to buvo maža: Vokietija ir Sovietų Sąjunga susikibo tarpusavyje, įtraukdamos visą pasaulį į vieną kruviniausių karų istorijoje, kurį laimėję sovietai savo vergiją įtvirtino visoje Rytų Europoje, įskaitant ir tris Baltijos valstybes.

Daugiau kaip 2 mln. Lietuvos, Latvijos ir Estijos gyventojų susikibo rankomis ir susijungė gyva grandine per tris Baltijos valstybes, simboliškai atskirdamì jas nuo Sovietų Sąjungos ir išreikšdamì norą būti laisvi. Tačiau ikì to tikslo eita ne vienus metus. Iki tol laisvės ir nepriklausomybės troškimas Lietuvoje liejosi muzikos garsais, Laisvės šauklių ir Sąjūdžio mitingais. Praėjo 25 metai... Per tą laiką Lietuvoje įvyko didžiulių pokyčių, Europoje subrendo nauji politiniai iššūkiai. Koks yra Baltijos kelio šių dienų kontekstas? Apie tai  –  įvairiu laiku laidoje užfiksuotos politikų, rašytojų, muzikantų mintys.  

Ved. Andrius Kairaitis.

„Muzikinis vidudienis“ penktadienį, rugpjūčio 22 d., 12.10 val. per LRT RADIJĄ.

 

                                                                                                        

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...