captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Žinių amžius“: klajoklių tauta

Lietuvoje mes turime unikalią tautinę grupę, klajoklius romus, kurie sunkiai pritampa prie mūsų šalies kultūros, tradicijų ir vertybių. Romai turi savo taisykles, teismus, baronus, hierarchiją, patriarchatą. Kaip šiuolaikiniame, naujausių technologijų ir žinių amžiuje gyvena romai?
Lietuvos romų bendruomenės pirmininkas<br> ansamblio „Sare Roma“ įkūrėjas ir dainininkas Ištvanas Kvikas.
Lietuvos romų bendruomenės pirmininkas
ansamblio „Sare Roma“ įkūrėjas ir dainininkas Ištvanas Kvikas.

Romėnai sako: „Jei esi Romoje, elkis kaip romėnas“. Šis posakis verčia susimąstyti. Lietuvoje mes turime unikalią tautinę grupę, klajoklius romus, kurie sunkiai pritampa prie mūsų šalies kultūros, tradicijų ir vertybių. Romai turi savo taisykles, teismus, baronus, hierarchiją, patriarchatą. Kaip šiuolaikiniame, naujausių technologijų ir žinių amžiuje gyvena romai? Kokie jų siekiai?

Čigonų tėvynė yra šiaurės vakarų Indija, iš kurios jie iškeliavo maždaug prieš 1000 m., viduramžiais pasirodė Europoje, prieš 500 m. atklydo į Lietuvą. Ši unikali klajoklių tauta visada ir visur atsisako paklusti sėslaus ir nusistovėjusio gyvenimo normoms, sukeldama daug rūpesčių visų šalių valstybėms ir žmonėms. Gal todėl, kad čigonai yra persekiojami ištisus šimtmečius tiek pasaulyje, tiek Lietuvoje, jie gyvena uždarai taboruose, nenoriai dirba, nepasitiki kitos tautybės žmonėmis.

Kaip padėti romams, kurie nori mokytis ir dirbti, tapti visaverčiais mūsų visuomenės nariais? Čigoną geriausiai suprasti gali čigonas. Romai paklusta tik saviems autoritetams, jais pasitiki. Todėl išsilavinę romai ateina į pagalbą saviems. Lietuvos gyventojams geriau pažinus romų kultūra, papročius, po truputį keistųsi neigiamas stereotipinis požiūris į šią tautą.

Laidoje dalyvauja Lietuvos romų bendruomenės pirmininkas, ansamblio „Sare Roma“ įkūrėjas ir dainininkas Ištvanas Kvikas ir bendruomenės teisininkė Ieva Butkutė.

Ved. Jolanta Jurkūnienė.

„Žinių amžius“ trečiadienį, liepos 30 d., 16.03 val. ir 20.20 val. per LRT RADIJĄ.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...