captcha

Jūsų klausimas priimtas

Tinklalaidės

Apie tinklalaides

Kas yra tinklalaidės?

Tinklalaidės (angl. podcasts) yra internete patalpinti skaitmeniniai garso ir/ar vaizdo įrašai, kuriuos galima parsisiųsti į mobiliuosius telefonus, kompiuterius, ar bet kokį kitą nešiojamąjį medija grotuvą. Tinklalaidės gali būti radijo laidų įrašai patalpinti internete arba specialiai skirtos tik interneto vartotojams. Kiekviena tinklalaidė yra sudaryta iš atskirų dalių (epizodų), o specialiose platformose („Facebook“,„Youtube“, „Spotify“ ir kt.) yra galimybė prenumeruoti kūrėjų paskyrą, grojaraštį ir sekti naujienas.

Pirmieji tinklalaidžių kūrėjai buvo tinklaraštininkai, o vėliau ir laikraščiai, žurnalai, televizija ir radijas. Formatas yra kuriamas laisva forma. Temos, kalbėjimo manieros, muzika (legali) ir pašnekovai yra renkamasi laisvai. Tinklalaidės specifika yra kuriama atsižvelgiant į tai, kokią žinutę norima perduoti savo tikslinei auditorijai, pasirenkant tinkamą toną ir kitas komunikacijos strategijos  priemones. Pagrindiniai tinklalaidžių formatai yra interviu, diskusijos ir reportažai.

Istorija

Buvęs „MTV“ vaizdo klipų programos vedėjas Adam‘as Curry‘is bendradarbiaudamas su Dave‘u Winner‘iu sugalvojo idėją, kaip tekstinę informaciją perkelti ir sinchronizuoti į nešiojamus garso grotuvus. 2003 m. Matt‘as Schichter‘is pradėjo savo savaitinę valandos trukmės radijo pokalbių laidą pavadinimu „The Backstage Pass“. Nors tuo metu tinklalaidžių pavadinimas nebuvo apibrėžtas, ši laida buvo transliuojama tiesiogiai, įrašinėjama ir pripažinta pirmąja tinklalaide paskelbta internete. Tinklalaidžių sąvoką pirmą kartą pavartojo Ben‘as Hammersley‘is 2004 m., o prie  jos populiarinimo prisidėjo įmonė „Apple“, kuri 2005 m. integravo pačių tinklalaidžių sąvoką į „iTunes“. Nepraėjus nė metams daugelis populiarių radijo stočių („BBC“, „Radio One“, „CBC“ ir kt.) savo tinklalaides patalpino „iTunes“ platformoje. Nuo 1930 m. iki 2007 m. radijas buvo pagrindinis naujienų, įvairių programų ir pokalbių laidų šaltinis žmonėms. Tobulėjantis internetas ir lengvas jo prieinamumas, galimybė įsigyti pigesnę garso ir vaizdo įrašymo, redagavimo įrangą yra priežastys kodėl tinklalaidžių formatas tapo toks populiarus. Įrašus paprasta talpinti, jais dalintis skirtingose medija platformose ir greitai pasiekti norimą auditoriją.

 

Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close