captcha

Jūsų klausimas priimtas

Kalbėk

Kalbėk

Čia – LRT kalbos svetainė. Ją kuria LRT Kalbos kultūros grupės darbuotojos. „Norim skatinti didžiuotis savo kalba, neįkyriai ugdyti poreikį ja rūpintis ir supratimą, kad rašyti be klaidų ir viešai taisyklingai kalbėti – lygis!“ – sako kalbos redaktorės. Svetainėje sužinosite, kas sieja gaidį ir koketę, kodėl rašome nosines ir kokios galūnės reikėtų adaptuojant DiCaprio pavardę. Įdomių ir naudingų dalykų LRT kalbos svetainėje ras mokyklinukai, studentai, žurnalistai ir net protmūšių mėgėjai.

V. Radžiūno (LRT) nuotr.

Eglė Dominienė: Jei kyla kalbos klausimų, gal rasite atsakymą „Kalbos praktikos patarimuose“. Kad būtų lengviau įsiminti, kaip kirčiuoti, parenku ekspresyvių pavyzdžių – žãliai žirãfai, kárštai súomei, ar analogijų – agentaĩ kaip katinaĩ. Keliu tokius klausimus kaip – ar įmanoma būti gražia ir protinga, o gal grãžiai ir protingai? Atkreipiu dėmesį į painiojamus žodžius, pvz., rėžimas – ne tas pats, kas režimas, viršsvoris – ne tas pats, kas antsvoris. Dalis „Žodžių kilmė“ – apie įdomesnę žodžių kilmę. Čia sužinoję, kas sieja asilą ir arbūząBernardą ir Uršulę, koks gyvūnas gavo pavadinimą „nesuprantu“, gausite papildomų taškų protmūšyje. Skiltis „Neskurdena“ patiks tiems, kurių klausa jautri gražesniam žodžiui. Sirglusrūkiniaiapeivis  – gal pavyks naujam gyvenimui prikelti žodynuose nugulusius žodžius?

Rašykite apie kalbos aktualijas egle.dominiene@lrt.lt

 

V. Radžiūno (LRT) nuotr.

Nerija Jodelienė: „Svetimvardžių“ skiltis atsirado iš poreikio turėti užsienietiškų asmenvardžių žinyną, nes, dirbant televizijoje ir radijuje, kasdien tenka greitai atsakyti į klausimus, kaip kirčiuoti nelietuvišką asmenvardį – Almodòvaras ar Almodovãras (orig. Almodovar), kokią galūnę pridėti Junkeris ar Junkeras (orig. Juncker) ar jos iš viso nedėti – Makalou ar Makalus (orig. McCullough) ir pan. Nuolat pildomas svetimvardžių sąvadas ypač pagelbės sakytinėje ir rašytinėje žiniasklaidoje dirbantiems žurnalistams.

Siūlymus dėl asmenvardžių siųskite nerija.jodeliene@lrt.lt

 

V. Radžiūno (LRT) nuotr.

Lina Smolskienė: Skiltyje „Paklausyk“ rasite rubrikos Kalbos rytas, transliuojamos per LRT KLASIKOS laidą Ryto allegro nuorodas. Šią rubriką rengiu kartu su žurnaliste Austėja Kuskiene. Apie kalbos aktualijas kalbamės ne tik su kalbininkais, bet ir su tautosakininkais, verslininkais, mokytojais.

Norėdami pasiūlyti kalbos aktualijų, rašykite lina.smolskiene@lrt.lt

 

V. Radžiūno (LRT) nuotr.

Gintarė Jackevičiūtė: Kartu su Egle padedu Jums kalbos patarimais, ieškau kalbos aktualijų ir vaizdingų žodžių, posakių.

Rašykite gintare.jackeviciute@lrt.lt

Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close