Verslo pozicija

2021.11.08 12:29

Andrius Kvakšys. Nuotolinė konsultacija dėl būsto pirkimo: kaip pasiruošti ir ko klausti?

Andrius Kvakšys, „Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovas2021.11.08 12:29

Skaitmeninės finansų įstaigų paslaugos ir nuotolinės konsultacijos tapo visiškai įprastos gyventojams – vis daugiau jų net ir būsto paskolos reikalus linksta tvarkyti per nuotolį.

Būsto įsigijimas – vienas iš itin svarbių gyvenimo sprendimų, todėl ekspertai pataria tinkamai pasiruošti nuotolinei konsultacijai, kad jos metu būtų suteikti atsakymai į pagrindinius su būsto paskola susijusius klausimus.

Būstą perkant pirmą kartą kyla įvairių klausimų, todėl prieš kalbant su banku verta pasidaryti jų sąrašą. Bankų svetainėse taip pat galite pasinaudoti įvairiomis būsto paskolų skaičiuoklėmis, kurios padės geriau suprasti pagrindines paskolos sąlygas.

Konsultacija dėl būsto paskolos padeda geriau įvertinti asmenines finansines galimybes, sužinoti galimą paskolos sumą, susipažinti su visais būsto įsigijimo žingsniais. Blogų klausimų konsultacijos metu nėra – rekomenduojame iš anksto juos apgalvoti ir su specialistais kalbėtis atvirai.

Kaip pasiruošti konsultacijai?

Pirmoji konsultacija dėl būsto paskolos dažniausiai trunka iki 40 minučių. Jos tikslas – išsamiai įvertinti potencialaus būsto pirkėjo finansines galimybes ir susipažinti su pagrindiniais būsto įsigijimo žingsniais bei jų trukme.

Nuotolinės konsultacijos organizuojamos vaizdo skambučiais – iš anksto užsiregistravus, sutariamas patogus laikas konsultacijai. Banko darbuotojas informuos, kokius dokumentus konsultacijos metu verta turėti, kad pokalbis būtų efektyvus. Dažnai rekomenduojama turėti bent 6 paskutinių mėnesių atlyginimo išrašą, kad galėtumėte išsamiai aptarti savo finansinę situaciją su banko darbuotoju.

Ką nuotolinės konsultacijos metu svarbiausia aptarti su banko konsultantu:

Išsiaiškinkite savo finansines galimybes

Pagrindiniai klausimai konsultacijos metu susiję su tikėtina būsto paskolos suma, jos grąžinimo terminu ir palūkanų norma. Kiekviena situacija – individuali, todėl banko vadybininkas stengsis išsiaiškinti pagrindinę informaciją apie jūsų dabartinę finansinę situaciją ir ateities planus. Kuo daugiau informacijos apie save pateiksite pirmosios konsultacijos metu, tuo sklandžiau vyks paskolos suteikimo ir būsto įsigijimo procesas.

Reikalingi dokumentai ir papildomos išlaidos

Kalbėdami su banko vadybininku išsiaiškinkite, kokių dokumentų prireiks siekiant gauti būsto paskolą, taip pat – kokios laukia papildomos išlaidos. Įvertinkite terminus, per kiek laiko bankas priims sprendimą dėl būsto paskolos suteikimo. Būsto įsigijimo ir paskolos išdavimo sandoriams sudaryti prireiks laiko – vidutiniškai būsto pirkimas su paskola trunka nuo vieno iki pusantro mėnesio. Konsultacija yra tinkamiausia proga pateikti bankui klausimus apie sąlygas, būtinas gauti būsto paskolą, ir mokesčius, susijusius su būsto įsigijimu, pavyzdžiui, mokesčius notarui ar Registrų centrui.

Galimi ateities poreikiai

Gavę paskolą ir įsigiję būstą, apsvarstykite galimus tolimesnės ateities poreikius, tokius kaip remontas ar būsto perplanavimas. Tarkime, prieš įsikeliant į naują būstą svarbu įvertinti, kiek išlaidų pareikalaus jo įrengimas, pertvarkos, buitinė technika. Apgalvojus šiuos planus, juos taip pat verta aptarti su banku ir priimti sprendimą, ar išlaidoms kreiptis papildomo finansavimo, ar jas padengti patiems.

Kartais jau įsigyjant būstą svarstoma ir galimybė netrukus jį parduoti – tokiu atveju būtina gerai apsvarstyti, kiek tai įmanoma esamomis rinkos sąlygomis, įvertinti, kiek paskolos jau bus grąžinta pardavimo momentu ir kaip bus elgiamasi su likusia paskolos suma.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt