Verslo pozicija

2021.10.18 11:07

Renata Rynkevičiūtė-Jančiauskienė. Kuris dokumentas yra viršesnis: ES žaliasis kelionių sertifikatas ar lietuviškas galimybių pasas?

Renata Rynkevičiūtė-Jančiauskienė, advokato padėjėja, Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos narė2021.10.18 11:07

Apribojimai ir suvaržymai sukelia didelį visuomenės pasipriešinimą, nes kiekvienas nori laisvai naudotis savo teisėmis, tarp kurių – ir laisvė judėti.

Mažinant COVID-19 plitimo riziką, prireikė daug pastangų per daugiau kaip pusantrų metų sukurti vienodą saugaus ir laisvo judėjimo novatorinį modelį. Viena iš pagrindinių šio modelio veikimo priemonių tapo masinė vakcinacija, o kitas lygiagretus sprendimas yra ES skaitmeninis COVID pažymėjimas – vadinamasis ES žaliasis kelionių sertifikatas, su kuriuo kelionė be rūpesčių tapo įmanoma į daugelį ES šalių. Papildoma pandemijos valdymo priemone, leidžiančia gyventojams laisvai judėti šalies viduje, yra lietuviškas galimybių pasas. Tad daugeliui kyla klausimas, kuris dokumentas yra viršesnis: ES žaliasis kelionių sertifikatas ar lietuviškas galimybių pasas?

Nors informacija apie žmogaus sveikatos būklę yra privataus gyvenimo dalis, tačiau teisė į privatų gyvenimą nėra absoliuti. Tiek Konstitucija, tiek ir Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencija numato, kad ši teisė gali būti ribojama esant tam tikromis aplinkybėms. Vienas iš teisės į privatų gyvenimą ribojimo pagrindų – būtinumas apsaugoti kitų asmenų teises ir laisves.

Sudarant galimybes sveikai ir laisvai judėti tiek šalies viduje, tiek ir už jos ribų, viena iš kertinių sąlygų yra užtikrinti saugumo jausmą. Pastaruoju metu visuomenės sveikatos saugumo jausmui pavojų kelia COVID-19 atmainos. Tad buvo reikalinga sukurti sistemą, kuri ne tik apsaugotų žmogaus sveikatą bet ir leistų jam laisvai judėti.

Kas yra ES žaliasis kelionių sertifikatas?

Iš esmės tai yra oficialus sertifikatas, kurį priėmė visos ES valstybės narės ir kurio pagrindinis tikslas yra palengvinti saugų ir laisvą žmonių judėjimą bloke. Priminsime, kad asmenų laisvė judėti ir gyventi ES valstybių teritorijoje yra ES pilietybės pagrindas.

Be abejo, kyla klausimai: kodėl visos ES valstybės narės priėmė ES žaliąjį kelionių sertifikatą ir kodėl šis dokumentas turi viršenybę prieš nacionalinę teisę?

Visų pirma, šiuo atveju Europos Parlamentas ir Taryba priėmė Reglamentą, pagal kurį šis vienas dokumentas garantuoja, kad tyrimų ar skiepijimo sertifikatų rezultatai yra pripažįstami kiekvienoje ES šalyje.

Antra, Reglamento poveikį įtvirtina pati steigimo sutartis. Sutartis (t. y., SESV), kaip viena iš aukščiausių galių turinti ES teisės sistemoje, aiškiai nustato reglamentų tiesioginį taikymą visose valstybėse narėse. Dėl to reglamentai tampa kiekvienos ES valstybės narės nacionalinės teisės sistemos sudedamąja dalimi.

Kadangi Reglamentas yra taikomas tiesiogiai, todėl jo nereikia perkelti į nacionalinę teisės sistemą.

Čia verta paminėti, jei valstybės narės nesuteiktų tokiai ES teisinei tvarkai viršenybės, tai kiekviena valstybės narė turėtų neribotas galias ir būtų neįmanoma įgyvendinti bendrų tikslų, kurių siekiama kuriant Bendrijas ir Europos Sąjungą. Taigi, pandemijos metu ES žaliasis kelionių sertifikatas ir yra tas vieningas saugaus ir laisvo judėjimo dokumentas, kuris supaprastina sienos kirtimo procesą ir užtikrina keliautojų bei gyventojų saugumą.

Trečia, Reglamentui įsigaliojus visoje ES erdvėje, jis nedelsiant, automatiškai, vienu metu taikomas ir privalomas visa apimtimi ne tik valstybės institucijoms, bet ir privatiems, ir juridiniams asmenims, vadinasi, jis yra viršesnis už nacionalinę teisę. Be to, viršenybę užtikrina ir konstitucinis aktas, kuris įtvirtina ES teisės viršenybę. Taigi, reglamentas kiekvienam suteikia ne tik teisę, bet ir pareigą.

Kuo skiriasi ES žaliasis kelionių sertifikatas nuo Lietuvoje veikiančio galimybių paso?

Visų pirma, ES žaliasis kelionių sertifikatas yra ne tik viršesnis, bet ir griežčiau reglamentuojamas nei galimybių pasas. Taigi, jo keitimas yra gerokai sudėtingesnis ir ilgesnis, o galimybių paso naudojimo galimybes Vyriausybė gali keisti laisvai savo pačios sprendimais, ir kaip jau tapo įprasta, tai daro beveik kiekvieną trečiadienį. Taigi Vyriausybė savo nuožiūra įvedė taisykles, pagal kurias lankymasis restoranuose, naudojimasis viešosiomis paslaugomis, dalyvavimas įvairiuose renginiuose ir kitos paslaugos priklauso nuo to, ar asmuo turi galimybių pasą, o organizatoriams ir tam tikrų paslaugų teikėjams už šių taisyklių nesilaikymą gresia baudos. Tačiau Vyriausybė gali bet kada šias taisykles pakeisti ar panaikinti.

Antra, abu dokumentai yra prieinami ir galioja vienu metu. ES žaliasis kelionių sertifikatas tinka naudojimui ir kelionėms ES, ir šalies viduje, o Galimybių pasas galioja tik šalies viduje. Vadinasi, kad kol kas ES žaliąjį kelionių sertifikatą galima naudoti kaip alternatyvą galimybių pasui.

ES žaliąjį kelionių sertifikatą galima gauti atlikus nemokamą neigiamą tyrimo rezultatą (PGR tyrimą), esant pasiskiepijusiam ar persirgusiam, bei į jį yra įtrauktas ir nemokamo testavimo rezultatas. Tačiau neigiamas PGR tyrimo rezultatas šalies viduje negalioja. Galimybių pasui gauti turi būti atliekami mokami tyrimai, t. y. pačių gyventojų lėšomis. Tokio tyrimo kaina yra nuo 22 eurų.

Svarbu paminėti, kad kiekvieną kartą prieš kelionę būtina patikrinti galiojančias taisykles šalies, į kurią vykstate, nes kiekviena šalis gali taikyti skirtingus kriterijus.

Trečia, ES žaliasis kelionių sertifikatas Lietuvoje galioja 180 dienų nuo COVID-19 ligos arba nuo dviejų skiepo dozių, 72 val. gavus neigiamą PGR tyrimo rezultatą arba 48 val. nuo ėminio paėmimo momento. Po paskutiniųjų Vyriausybės priimtų sprendimų, galimybių pasas galioja 210 dienų nuo persirgimo ir 24 val. nuo ėminio paėmimo momento.

Galimybių pasą reikia atnaujinti kas 60 dienų, o ES žaliąjį kelionių sertifikato – nereikia, išskyrus, kai keičiama faktinė informacija.

Vadinasi, po ilgų paieškų novatorinis modelis, suteikiantis teisę laisvai ir saugiai judėti, yra ES žaliasis kelionių sertifikatas, kuris yra viršesnis už nacionalinės teisės dokumentus. Taigi, ES žaliasis kelionių sertifikatas ES bloko mastu pandemijos metu yra veiksminga ir reikalinga vienodo veikimo užtikrinimo priemonė, reguliuojama ES teisės viršenybės principu.

Tačiau, reikia turėti omenyje, kad valstybės narės, taip pat ir Lietuva, atsižvelgdamos į vidaus šalies pandemijos rodiklius, gali taikyti ir papildomus reikalavimus, todėl, kol Vyriausybė nepakeitė taisyklių, Lietuvoje turintieji ES žaliąjį kelionių sertifikatą gali jį naudoti vietoje galimybių paso.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt