Verslo pozicija

2021.09.10 15:06

Paulius Škėrys. Kokių sandorių verslininkui geriau nesudaryti?

Paulius Škėrys, advokato padėjėjas, Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos narys2021.09.10 15:06

Verslininkai, sudarydami įvairius sandorius, įvertina būsimą komercinę naudą, tačiau ne visada atkreipia dėmesį į tai, ar šis sandoris nepažeis kitų asmenų (kreditorių) interesų. Tai yra ypač svarbu, kada sudaromi didelės rizikos sandoriai, keliantys grėsmę įmonės finansinei būklei, ar galintys ją sukelti ateityje ir taip pažeisti kreditorių interesus. Taigi, kokius veiksmus atlikti ir ko patartina imtis, kai įmonė, su kuria sudarytas sandoris, patiria finansinių sunkumų, o kokių sandorių apskritai vengti?

Prieš sudarant sandorį, ar tai būtų nuoma, ar tai būtų pardavimas, įvertinkite sandorį ne tik iš savo, bet ir iš kitos įmonės pusės. Vien tai, kad labai pigiai nusiperkate turtą ar tai, kad suprantant, jog jūsų partneris (įmonė) patiria finansinių sunkumų ir tik jūs atgaunate skolos grąžinimą, negarantuoja jūsų finansinės neliečiamybės, nes kitai įmonei bankrutavus, toks sandoris gali būti vertinamas iš naujo, bet jau ne vadovo, kuris su jumis sudarė sandorį, o bankroto administratoriaus.

Išvengiant probleminių situacijų ir sudarant jums labai palankų sandorį, pirmiausia, pasigilinkite į kitos pusės finansinę padėtį. Be abejo, tokie duomenys yra labai jautrūs ir tikrai nedaugelis jais dalinasi, bet patikrinti viešai prieinamą informaciją verta, pavyzdžiui, galima nemokamai sužinoti apie įmonių skolas „Sodrai“, praeitų metų pelningumą. Taip pat patartina, kilus įtarimui, paprašyti kitos sandorio pusės pateikti finansinius duomenis, pavyzdžiui, kiek esama pradelstų įsipareigojimų ir koks jų dydis.

Jei iš gautų duomenų pasidaro aišku, kad kita pusė turi pakankamai skolų, o jums parduoda turtą su labai gera nuolaida, toks sandoris, akivaizdu, prieštaraus kitos įmonės kreditorių interesams, todėl patartina tokio sandorio nesudaryti. Iš esmės dalyvaujant sandoriuose jums nereiktų užsimerkti ir manyti, kad išvengsite pasekmių, jei kita pusė patiria sunkumų. Jūsų pareiga yra rinkti informaciją ir veikti sąžiningai.

Kaip nustatomas šalies nesąžiningumas? Ar asmuo yra nesąžiningas, kiekvienu konkrečiu atveju nustatoma individualiai, pagrindinė taisyklė yra išsiaiškinti, kokiais motyvais veikė sandorio šalys, ar toks sandoris pažeidžia kitų kreditorių teises, ar asmuo, sudaręs sandorį, galėjo numanyti apie kitos pusės blogą finansinę padėtį ir iš ko būtų galima sužinoti, kad kita pusė patiria finansinių sunkumų ir t.t.

Praktikoje nesąžiningu laikytume tokį asmenį, kuris suprato, kad kitas asmuo veikia nuostolingai, tačiau iš jo priėmė atsiskaitymą už darbus. Taip pat nesąžiningu būtų pripažintas elgesys, kai įmonės skola dengiama išskirtinai vienam asmeniui, arba įsigyjama turto gerokai žemesne nei rinkos kaina. Praktikoje, o ypač tarp statybos įmonių, sukuriama įvairių schemų, siekiant atsiskaityti su vienais, ignoruojant kitus kreditorius, tačiau teismai tokius santykius labai greitai ir paprastai išsprendžia ir be gailesčio naikina.

Kokios pasekmės, jei sandoris jau sudarytas ir kelio atgal faktiškai nėra? Bent vienam kreditoriui sužinojus apie tokį sandorį, šis turi teisę kreiptis dėl tokio sandorio nuginčijimo – tokiu atveju abi ginčijamo sandorio šalys turi grąžinti tai, ką gavo iš nesąžiningo sandorio. Jei, tarkime, turto nėra, bet pripažįstama, kad jis buvo parduotas per pigiai, tokiu atveju priteisiamas skirtumas tarp rinkos vertės ir tai, kas buvo sumokėta, taip pat jei turtas buvo perleistas neatlygintinai ir turto nėra, priteisiama turto vertė. Taigi, vien tai, kad nebėra turto, kurį reikia grąžinti, atsakomybės nepašalina. Paprastesnis grąžinimas įvyksta, kai atsiskaitoma tik su vienu kreditoriumi, išvengiant kitų, nes tokių atveju priteisiama suma, kuri turėjo būti gauta visų kreditorių.

Be to, kalbant apie pasekmes, neverta tikėtis, kad kitos pusės kreditoriai tiesiog nesužinos apie sandorį ir nebus kam ginčyti, nes deja, bankroto atveju, bankroto administratoriui turės būti perduoti visi dokumentai, jam patikėta visa informacija apie buvusius sandorius. Bankroto administratoriaus pareiga tikrinti sandorius, nes būtent jis atsako, kad būtų apginti visų kreditorių interesai.

Tačiau ką daryti, jei sandoris jau sudarytas ir kilo abejonių dėl tokio sandorio? Šiuo atveju norėčiau atkreipti dėmesį, kad Lietuvos teismų praktikos esama pakankamai daug, todėl panašių sandorių tikrai galima rasti ir susipažinti su jų likimais. Vieno vaisto tinkančio visiems atvejams tikrai nerasime, todėl kiekvienu atveju būtina suprasti, kas neteisingai buvo atlikta ir kaip tai ištaisyti. Pavyzdžiui, nekilnojamojo turto atvejais problema sprendžiama atlikus turto rinkos vertės vertinimą ir sumokėjus sumas, kurios turėjo būti sumokėtos. Neretai problemų kyla, kai vyksta priešpriešinių reikalavimų įskaitymai, tretieji asmenys dengia skolas – tokias atvejais siūlau sėsti ir galvoti, kaip būtų buvę, jei abi pusės būtų sąžiningos, kur tos lėšos būtų paskirstytos ir kas jas turėjo gauti, taip bent pasistengiant ištaisyti padėtį.

Taigi, esminis principas, kuriuo turėtų vadovautis verslininkai yra veikti sąžiningai. Norint išvengti teisminių ginčų, didelių išlaidų ir ramiai vykdyti savo veiklą, būkite atsakingi ir supraskite, kad jūsų „labai“ sėkmingas sandoris gali atnešti ir labai sunkias finansines problemas bei ilgus metus bylinėjimosi teismuose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.