Verslo pozicija

2021.07.28 17:22

Eglė Šiugždinytė. Vaikas parduotuvėje sudaužė prekę. Kas už tai atsakys?

Eglė Šiugždinytė, Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos narė, mediatorė, advokato padėjėja2021.07.28 17:22

Atvykus su vaikais į parduotuvę, tikimasi, kad apsipirkimas prabėgs sklandžiai, ramiai ir greitai, tačiau mažieji, apimti smalsumo ar nuobodžiaudami, gali nejučia numesti prekę, ją sudaužyti ar nuspręsti savarankiškai ją išbandyti ir taip sugadinti.

Staiga ramus apsipirkimas tėvams tampa tikru galvos skausmu. Ko gero, ne vienam yra tekę atsidurti tokioje situacijoje. Tačiau vaikai tyčia ar netyčia padaro ir baisesnių dalykų. Kas tokiu atveju atsako už vaikų padarytą žalą parduotuvėje?

Vienas iš garsesnių atvejų, nutikęs Lietuvoje, kai devynmetis prekybos centre išpakavęs skutimosi peiliuką jį įkišo į melioną. Pirkėja, nepastebėjusi pavojaus, besirinkdama vaisius, įsipjovė į pirštą skutimosi peiliuko ašmenimis, kurie styrojo melione. Kitas žinomas atvejis, kai vaikas parduotuvėje žvakių paletėje uždegė vieną žvakę, o nuo šios užsiliepsnojo šalia esančios prekės, parduotuvėje kilo gaisras.

Išgirdus apie šias situacijas, daugeliui kyla klausimas, ar vaikai atsakė už padarytą žalą. Pagal galiojantį teisinį reglamentavimą, vaiku yra laikomas asmuo iki aštuoniolikos metų. Šiuo atveju yra svarbu, koks pažeidimo padarymo metu buvo vaiko amžius, kadangi tai lemia skirtingą civilinę atsakomybę dėl žalos, padarytos nepilnamečių veiksmais. Todėl reikėtų išskirti nepilnamečius į dvi grupes: iki keturiolikos metų ir nuo keturiolikos iki aštuoniolikos metų.

Tėvams svarbu žinoti, kad pagal Civilinio kodekso nuostatas už vaikų iki keturiolikos metų padarytą žalą atsako tėvai ar globėjai – nesvarbu, ar žala yra padaryta trečiojo asmens sveikatai ar turtui. Jei tėvai įrodo, kad žala atsirado ne dėl jų kaltės, tuomet atlyginti nuostolių nereikia. Pavyzdžiui, dažna situacija, kai vaikas netyčia užkliudo tarp prekių lentynų netinkamai sudėtas prekes ir jas sudaužo. Mažmeninės prekybos taisyklės nustato, kad prekių išdėstymo prekybos salėje sąlygos privalo atitikti teisės aktuose, gamintojo normatyviniuose dokumentuose nustatytas sąlygas. Taigi, jei prekės buvo išdėstytos netinkamai, iš tėvų neturėtų būti reikalaujama sumokėti už sugadintą prekę. Visai kita situacija, jei prekės išdėstytos tinkamai ir vaikas tyčia prekę sudaužo – tokiu atveju tėvai turėtų už ją sumokėti, kadangi tėvų kaltė būtų suprantama kaip netinkama nepilnamečių priežiūra, neatsakingas požiūris į jų auklėjimą, tėvų valdžios nepanaudojimas, sudaręs sąlygas neteisėtam, žalingo pobūdžio vaikų elgesiui.

Tačiau, ką daryti jei atsitiko taip, kad vaikas parduotuvėje netyčia padarė žalą dėl netinkamai sudėtų prekių ar dėl parduotuvės darbuotojų neatsakingumo, paliekant prekes netinkamose vietose? Siekiant įrodyti, jog žala atsirado netyčia, reikia surinkti tai patvirtinančius įrodymus. Visų pirma, rekomenduojama kreiptis į parduotuvės administraciją, kad pateiktų parduotuvėje daromo vaizdo įrašo medžiagą. Jei parduotuvėje nėra filmuojama, tada įvykusią žalą ir įvykio vietą rekomenduojama užfiksuoti savo mobiliuoju telefonu, darant nuotraukas ar videoįrašą. Antra, paprašykite, kad paliudytų įvykį matę asmenys. Paprašykite jų kontaktų. Na, o jei įvyksta konfliktas su parduotuvės administracija – kvieskite policiją.

Yra viena išimtis, kada mažamečių vaikų padaryta žala netampa tėvų atsakomybe. Kai nepilnametis iki keturiolikos metų padaro žalą būdamas mokymo, auklėjimo, sveikatos priežiūros ar globos institucijų priežiūroje, tuomet už žalą ir atsako ta institucija, jeigu neįrodo, kad žala atsirado ne dėl įstaigos kaltės. Taigi, jei jūsų vaikas padarė žalą parduotuvėje ekskursijos metu, už ją atsako mokymo įstaiga, nebent ji įrodo priešingai.

Kiek kitaip yra, kai žalą parduotuvėje padaro nepilnametis nuo keturiolikos iki aštuoniolikos metų – tokiu atveju, jis pats atsako už padarytą žalą. Tačiau tais atvejais, kai 14–18 metų asmuo neturi turto ar uždarbio, kurio pakaktų jo padarytai žalai atlyginti, atitinkamą žalos dydį turi atlyginti jo tėvai ar rūpintojas, jeigu neįrodo, kad žala atsirado ne dėl jų kaltės. Tokios pat teisinės pasekmės atsiranda, jeigu 14–18 metų jaunuolis žalos padarymo metu buvo mokymo, auklėjimo, sveikatos priežiūros ar globos (rūpybos) institucijos prižiūrimas. Pažymėtina, kad vaikui sulaukus pilnametystės ar jei jis prieš pilnametystę įgyja turto arba uždarbio, kurio pakanka žalai atlyginti, tėvų ar rūpintojų pareiga atlyginti žalą pasibaigia.

Svarbu paminėti ir tai, kad nors vaikas žalą padaro netyčia ir dėl padaryto pažeidimo atsakyti negali, jo tėvai gali susilaukti baudos už vaiko nepriežiūrą.

Nors sakoma, kad tėvų darbas yra visą parą ir be atostogų, tačiau ne kiekvienam tėvui pavyksta sužiūrėti savo vaikus. Tad kyla klausimas, ar įmanoma kaip nors išvengti atsakomybės už vaikų padarytą žalą parduotuvėje. Viena iš galimybių – tėvams apsidrausti asmens civilinės atsakomybės draudimu. Tada ir vaikų sukelti nuostoliai tretiesiems asmenims būtų dengiami iš minėto draudimo. Civilinės atsakomybės draudimas galiotų ir dengtų nuostolius tada, kai draudėjo civilinė atsakomybė atsiranda, o ji atsiranda esant keturioms sąlygoms: neteisėtiems veiksmams, žalą padariusio asmens kaltei, žalai ir priežastiniam ryšiui (tarp neteisėtų veiksmų ir jų padarinio – žalos).

Taigi, jeigu tėvai vaiko neapdraudę civilinės atsakomybės draudimu ir pripažįstama, kad žala yra padaryta dėl vaiko kaltės, žalą atlygina arba tėvai ar globėjai, arba pats vaikas, jeigu jis yra 14–18 metų amžiaus. Tačiau jei 14–18 metų jaunuolis neturi pakankamai turto ar uždarbio, ir šiuo atveju atsakomybė tektų jo tėvams ar globėjams.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.