Verslo pozicija

2021.07.07 12:17

Giedrius Valuckas. Vien tik robotų ir dirbtinio intelekto Pramonės 4.0 revoliucijai nepakaks

Giedrius Valuckas, konsultacijų bendrovės „Progressive Business Solutions” direktorius2021.07.07 12:17

Skambiu ir dažnai vartojamu terminu tapusi Pramonės 4.0 koncepcija iš esmės reiškia skaitmeninę revoliuciją, kai mes gebėsime greičiau priimti sprendimus ir žymiai greičiau patenkinti klientų poreikius.

Tai galioja tiek paslaugų, tiek gamybos sektoriams. Iš vartotojo perspektyvos ši robotizavimo ir skaitmenizavimo era leis jam paprastai ir greitai pagal savo poreikius susikonfigūruoti norimą produktą ir ir dar greičiau jį gauti. Kad toks užsakymas būtų įvykdytas per kuo trumpesnį laiką, paslaugų teikėjai ir gamintojai turės pasitelkti dirbtinį intelektą ir įsidiegti standartizuotus procesus. Visgi, nors naujosios pramonės koncepcijos tikslas mažinti žmogaus “įsikišimą” į gamybą, be specialistų neišsiversime, o jų trūkumas ateityje gali smarkiai sumažinti pramonės skaitmenizacijos greitį.

Esame duomenų rinkimo etape

Kartais keistis turime greičiau nei norime ar esame suplanavę, ypač, kai tą daryti verčia išorinės aplinkybės. Taip nutiko per praėjusią krizę, kuri labai aiškiai parodė, kad atsargos ir dideli sandėliai yra kaštai. Tai tapo impulsu pramonės skaitmenizacijai, kada imta ieškoti būdų, kaip automatizuoti žaliavų ir komponentų judėjimą, kad būtų užtikrintas ir vartotojų lūkesčius patenkinimas, ir suvaldyti kaštai bei rizikos. Šiandien susiduriame su atvirkštine situacija – brangstant žaliavoms ir nuogastaujant dėl jų trūkumo, jas vėl imta kaupti sandėliuose.

Šis pavyzdys iliustruoja, kad nuspėti Pramonės 4.0 tendencijas sunku – jos formuojasi aplink tam tikras poreikių ašis ir reaguoja į situaciją. Šiuo metu ištisi gamybos sektoriais yra duomenų rinkimo ir analizės etape. Svarbiausias uždavinys šiuo metu – kaip duomenis paversti naudinga informacija, galinčia identifikuoti būdus, kaip optimizuoti gamybą. Susiduriame su milžiniškais duomenų kiekiais, jie auga net ne procentais, o kartais ar laipsniais. Būtent didelių duomenų kiekių analizei ir reikalingas vis dar daug aistrų keliantis 5G ryšys. Kol kas aiškėja tik viena – orientacija į kaštų mažinimą, automatizuotą atsargų kontrolę ir valdymą išliks, tam vis dažniau bus pasitelkiamas dirbtinis intelektas.

Patarimas būsimiems inžinieriams: tobulinkite vadybinius įgūdžius

Inžinerinės žinios ir gebėjimas jas derinti su vadovavimo įgūdžiais, projektų, opercijų valdymu, planavimu, IT sistemų ar net IT kalbų supratimu – yra tai, ko reikia verslui jau dabar ir dar labiau prireiks ateityje, kai dalį darbų perims dirbtinis intelektas ir robotai. Tai įvykus, valdymo įgūdžiai vis tiek išliks žmonių prerogatyva. Būtent šia kryptimi savo kompetencijas turėtų vystyti vidurinės grandies vadovai, dirbantys gamybos sektoriuje, o taip pat savo ateitį čia matantys studentai. Be integruotų valdymo ir IT žinių, Pramonė 4.0 taip pat pareikalaus ir empatiškų bei kūrybiškų darbuotojų, gebančių prisitaikyti prie nuolatinių pokyčių ir tinkamai į juos reaguoti.

Ar mūsų universitetai suvokia ateities pokyčių mastą ir yra pasirengę atitinkamai keistis patys ir keisti studijų programas? Kiek tenka dalyvauti ir stebėti akademinius procesus universitetuose, pokyčiai vyksta. Tiek inžinerinės pakraipos studijų programų, tiek čia parengiamų studentų lygis kasmet kyla, vis daugiau jų įgyja realios praktikos dar studijų metu. Didžiausias iššūkis yra kitas – šių specialistų iš esmės parengiama per mažai ir tai gali tapti svarbiausia problema ateityje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt