Verslo pozicija

2021.06.14 10:53

Mindaugas Ubartas. Misija – atverti ES paramos duomenis

Mindaugas Ubartas, asociacijos „Infobalt“ direktorius2021.06.14 10:53

Laikas nuo laiko į viešumą vis žurnalistų iškrapštomi ar tyrimais atskleidžiami faktai apie Europos Sąjungos paramos panaudojimą, skirstymą. Kad ir paskutinioji, EP užsakymu atlikta studija apie galutinius žemės ūkio paramos gavėjus.

Ji, kaip ir kiti, anksčiau žurnalistų daryti tyrimai dėl kaimo paramos fondo lėšomis finansuotų projektų, yra puiki iliustracija, kodėl ir kam reikalingi bei kas nėra atvirieji duomenys.

Pirmiausia jau vien tai, kad išsiaiškinimui, kur ir kaip plaukia pinigai, reikia atlikti žurnalistinį tyrimą ar samdyti tyrėjus, o paramos gavėjų sąrašo viršūnėje atsidūrusi Nacionalinė mokėjimų agentūra, kuri tą paramą skirsto, jau indikuoja, kad čia kažkas negerai.

Atverkime ir operatyviai atnaujinkime išsamius ES paramos duomenis ir turėsime tris „taip“/nušautus zuikius/pasiektas pergales.

Pirma – geresnį paramos panaudojimo skaidrumą, o jeigu paprastai, ūkiškai – geresnę kontrolę ir mažiau galimybių sukčiauti, veistis korupcijai. Nes atvirieji duomenys yra kaip švara tarakonams ir smulkiems graužikams – švarioje aplinkoje kenkėjai nesiveisia.

Antra – galimybė vertintojams ir projektų rengėjams matyti, kurie projektai sėkmingi, o kurie – mažiau ir atitinkamai konsultuoti bei koreguoti projektus. Turėtume didesnį sėkmės procentą, tikrai vertingus projektus bei investicijų atsekamumą. Tai yra matyti, kas tikrai investuoja, o kas tik simuliuoja, kad pasiektų visai kitų tikslų, pvz., pasistatyti sau sodybą, panaudojant kaimo turizmo lėšas, iškirsti dalį miško prisidengiant pažintinio tako įrengimu.

Trečia – didinti pasitikėjimą visuomenėje, kadangi žmonės galėtų matyti objektyvius faktus, o ne užsakomaisiais straipsniais nutapetuotus paradinius fasadus.

Plius, atvirieji duomenys dar patrauklūs ir tuo, kad patekę į sumanių startuolių rankas, sukryžminti su kitais duomenimis, jie gali tapti pagrindu naujoms paslaugoms ar produktams, apie kuriuos šiuo metu mes net nenutuokiame.

Taip, aš žinau, kad Nacionalinė mokėjimų agentūra savo puslapyje skelbia ir leidžia atsisiųsti „Excel“ formatu sąrašą paramos gavėjų, išmokėtų lėšų bei priemonių pagal kurias tos lėšos skirtos. Tai yra gerai, bet tai nėra atvirieji duomenys, o labiau varnelė ties anketos punktu „ar įstaiga atvėrė duomenis?“. Čia labai tiktų tautosaka – teoriškai arklys, praktiškai – nesikelia.

Atvirieji duomenys turi būti išsamūs, kuriuos galima analizuoti įvairiais pjūviais, kuriuose būtų ir informacija apie pačius projektus, o ne vienas sąrašas su 5 stulpeliais, iš kurių du – apskrities ir savivaldybės pavadinimai.

Atvėrę ES paramos duomenis, turėtume pamatuojamas investicijas, o ne formaliais kriterijais arba „kas geriau parašys projektą“ grindžiamą ir liūdnai pagarsėjusį „ES lėšų įsisavinimą“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.