Verslo pozicija

2021.05.19 10:39

Viktorija Tauraitė. Žaliasis augimas: kurioje pozicijoje yra Lietuva?

Viktorija Tauraitė, ekonommikos doktorantė2021.05.19 10:39

Nors 2020 m. buvo neįprasti dėl pandeminės situacijos, tačiau kiti globaliai vykstantys dalykai, susiję su klimato kaita taip pat yra aktualūs.

Vienas iš būdų, norint „pasimatuoti“ šalies „žalumą“, galima įvardinti Pasaulinio žaliojo instituto (angl. Global Green Growth Institute) sudarytą žaliojo augimo indeksą (angl. Green Growth Index), siekiant įgyvendinti tvaraus augimo tikslus.

Šį indeksą sudaro keturios dedamosios: efektyvus ir tvarus išteklių naudojimas; natūralių gamtinių išteklių išsaugojimas; žaliosios ekonomikos galimybės; socialinė įtrauktis. Indeksas yra vertinamas 100 balų skalėje, kur aukščiausia reikšmė nurodo, kad žaliasis augimas yra aukščiausios vertės.

Remiantis 2019 m. žaliojo augimo indeksu (naujausi prieinami duomenys), Europos lygmenyje Lietuva patenka tarp lyderių dešimtuko ir užima devintąją vietą (71,60 balai). Švedija (78,72 balai), Danija (76,77 balai) ir Čekija (76,74 balai) atitinkamai yra pirmaujančios šalys.

Vertinant atskiras indekso sudedamąsias dalis Lietuvos atveju, išsiskiria socialinė įtrauktis (87,10 balų) ir žaliosios ekonomikos galimybės (52,20 balų). Kaip matoma, socialinė įtrauktis yra sąlyginai geriausioje pozicijoje, o žaliosios ekonomikos galimybės – blogiausioje. Kitos sudedamosios indekso dalys yra panašiame lygmenyje (efektyvus ir tvarkus išteklių naudojimas – 76,42 balai; natūralių gamtinių išteklių išsaugojimas – 75,62 balai). Nagrinėjant žaliojo augimo indeksą metodiniu atžvilgiu, matoma, kad kriterijus, pagal kurį yra vertinamos žaliosios ekonomikos galimybės – aplinkosaugos patentai. Vadinasi, Lietuva turėtų didesnes intelektines, technologines ir finansines galimybes skirti šiai sričiai.

Vis dėlto analizuojant dinaminiu atžvilgiu yra pastebimos teigiamos tendencijos: 2005 m. Lietuva užėmė 13 vietą, o 2019 m. – 9 vietą. Teigiami aspektai yra pastebimi ir vertinant Baltijos šalis, nes Lietuva yra santykinai geriausioje pozicijoje (Latvija – 14 vieta (69,12 balų), Estija – 13 vieta (69,63 balai).

Nors yra pastebima tobulintinų aspektų Lietuvos atveju, tačiau akivaizdu, kad Lietuva žengia tinkama linkme tvaraus augimo link, tausodama gamtinius išteklius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt