Verslo pozicija

2021.04.16 10:00

Zenonas Buivydas. Dėl pavienių atvejų demonizuojamas visas sektorius

Zenonas Buivydas, Lietuvos nacionalinės vežėjų automobiliais asociacijos „Linava“ generalinis sekretorius2021.04.16 10:00

Nėra lengva konstruktyviai diskutuoti ir išsakyti vežėjų argumentus, kuomet net iš aukštų Seimo kabinetų mūsų adresu pilasi „epitetai“: „nusikaltėliai“, „vergvaldžiai“ ir panašiai. Taip, jums nepasigirdo – tokia leksika skrieja iš tautos atstovų. Visai nesvarbu, kad teisingumą Lietuvoje vykdo teismai, kad pažeidimai industrijoje, vienijančioje tūkstančius verslininkų ir įdarbinusioje 77 tūkstančius darbuotojų, skaičiuojami dešimtimis. Esi vežėjas? Kaltas, diskusija baigta!

Visgi norisi, kad visuomenė išgirstų apie realią situaciją sektoriuje ir pati pasidarytų išvadas, ar tikrai visų blogybių šaltinis Lietuvoje yra pervežimo verslu užsiimantys žmonės, kuriuos išstūmus iš mūsų šalies, pagaliau suklestėtų gerovės valstybė. Taigi, pirmas klausimas, ar sektoriuje, sukuriančiame 7 proc. šalies BVP, nėra jokių problemų, o viešinamos išnaudojimo, apgaulingos apskaitos problemos tėra melas ir pramanai?

Nesu teisėjas, kad imčiausi vertinti konkrečius atvejus, tačiau nuoširdžiai atsakau, kad negerovių tikrai pasitaiko. Kaip asociacija darome viską, kad keltume profesinės veiklos standartą ir tokie atvejai būtų užkardyti – prieš kelis mėnesius priimtas etikos kodeksas, prieš savaitę – suformuota nauja etikos komisija, vadovaujama teisės profesoriaus Vytauto Nekrošiaus.

Taigi, pripažįstame, kad problemų pasitaiko, atsiprašome tų žmonių, kurie nukentėjo nuo nesąžiningų mūsų verslo atstovų. Tačiau natūraliai prieiname prie esminio klausimo – ar dėl kelių dešimčių paslydusių kolegų, „nusikaltėlių“ vardo nusipelno likę tūkstančiai vežėjų?

Verta paminėti, kad tarp tų tūkstančių vežėjų tik maždaug dešimtadalį sudaro stambios ir vidutinės įmonės (turinčios bent 50 darbuotojų), tuo tarpu likusios beveik 4000 įmonių – mažos arba mikro, dažniausiai šeimos verslai. Taigi, ta dauguma, kuri kasdien sunkiai dirba, kuri moka mokesčius valstybei, kuri sąžiningai laikosi visų teisės aktų, kuria darbo vietas (beje, geras darbo vietas, apie tai nesunku būtų surinkti daugybės vairuotojų liudijimų) be gailesčio ištepliojama tuo šaukštu deguto – visi jūs tokie, visi būsit nubausti. Juk pasitaikius piktnaudžiavimo atvejų kad ir toje pačioje politikoje neskubama daryti išvadų apie visus be išimties politikus.

Kodėl sisteminių masinių pažeidimų mūsų sektoriuje nėra ir negali būti? Ne tik todėl, kad absoliuti dauguma vežėjų – padorūs žmonės. Darbuotojai – esminė tvaraus sėkmingo verslo sąlyga. Gal jau netolimoje ateityje krovinius pristatys autonominiai vilkikai, tačiau šiandien žmonės nepakeičiami. Vairuotojų trūksta, net ir pasitelkus darbuotojus iš trečiųjų šalių. Taigi, koks adekvatus verslininkas pjaus šaką ant kurios sėdi? Bet kas, sukūręs bent kelias darbo vietas, žino, kaip svarbu motyvuoti ir išlaikyti darbuotojus. Apgausi darbuotoją šiandien nesumokėdamas jam kelių šimtų ar tūkstančių ir taip rizikuosi neįvykdyti užsakymų, prarasti klientus, stovėti be darbo?

Beje, trumpa replika apie darbuotojus iš Ukrainos, Baltarusijos ir kitų trečiųjų šalių. Nuolat girdime iš įvairių tribūnų: darbo sąlygos esą tokios prastos, kad visi lietuviai vairuotojai išsilakstė, todėl ir privežėte svetimšalių. Prielaida prasilenkianti su realybe, tačiau kartojama taip dažnai, kad nesunku imti ir ja patikėti. „Problema“ ta, kad Lietuvos transporto sektorius seniai išaugo iki lyderystės ne tik regiono, bet ir Europos mastu. Ar daug žinote lietuviškų verslų, kurie yra tarp pirmaujančių visame žemyne? Natūralu, kad Lietuvos darbo rinka nepajėgi aprūpinti vairuotojais visame kontinente įsitvirtinusių mūsų šalies vežėjų, todėl tenka pasitelkti kolegas iš kitų valstybių. Bet nepamirškim, kad ir jie moka mokesčius Lietuvai ir ženkliai prisideda prie eksporto kuriamos vertės.

Gyvename paradoksaliais laikais – transporto sektorius yra tikra Lietuvos sėkmės istorija, kuria pagrįstai galime didžiuotis. Atkaklaus, sunkaus, pasiaukojančio darbo dėka pavyko įsitvirtinti itin konkurencingoje globalioje rinkoje ir stabiliai auginti kuriamą vertę Lietuvai. Nesistebime, kad tokius „išsišokėlius“ bando tramdyti kai kurie savo verslą ginantys vakarų politikai, tačiau mažiausiai tikėjomės, kad čia, namuose, būsime daromi priešais. Uždrausti, apmokestinti, uždaryti, išvaryti, sugriauti ir sukurti šviesų rytojų. Kažkur tai jau girdėta, pamatysim, kaip bus šį kartą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt