Verslas

2015.09.08 13:45

Graikija – ant bankroto ribos. Kas laukia euro zonos?

15min.lt 2015.09.08 13:45

Finansų rinkų požiūris, kad Graikijos pasitraukimas iš euro zonos turėtų ribotų pasekmių, yra trumparegiškas, mano kai kurie analitikai, kuriuos cituoja CNBC.  

Finansų rinkų požiūris, kad Graikijos pasitraukimas iš euro zonos turėtų ribotų pasekmių, yra trumparegiškas, mano kai kurie analitikai, kuriuos cituoja CNBC.

Euro zonos pareigūnai šią savaitę susitinka Latvijoje, kur diskutuos dėl susitarimo tarp Graikijos ir jos kreditorių sąlygų.

Laikas Atėnams, norintiems išvengti bankroto ir išstojimo iš euro zonos, eina į pabaigą, nes jau balandžio pabaigoje Graikijoje baigsis pinigai.

„UBS netiki, kad Graikija pasitrauks iš euro zonos. Tačiau panašu, kad finansų rinkos tiki, kad Graikijos pasitraukimas iš euro zonos turėtų būti vertinamas kaip izoliuotas įvykis. Šis įsitikimas yra pavojingas“, – sakė UBS analitikas Paulas Donovanas.

Pasak jo, išskirtines Graikijos problemas galima suprasti ir iš internetinių paieškų tendencijų.

Pastaruoju metu interneto vartotojai labai dažnai į paieškos sistemas veda tokius žodžius kaip „grexit“ (Graikijos išėjimas), tuo metu informacijos apie euro krizę arba apie euro žlugimą paieškų skaičius nepadidėjo.

Pastaruoju metu periferinių euro zonos valstybių, kurios taip pat buvo vertinamos kaip itin pažeidžiamos, vyriausybių vertybinių popierių palūkanos nesekė Graikijos, kurios palūkanos pastaruoju metu smarkiai šoktelėjo.

10 metų trukmės VVP palūkanos antradienį perkopė 13 proc. Palyginimui, Ispanijos 10 metų trukmės VVP palūkanos siekė 1,48 proc., o Portugalijos – 2,12 proc.

Iš dalies tai gali būti paaiškinta didele Europos centrinio banko (ECB) kiekybinio skatinimo programa, dėl kurios mažėja palūkanos. Be to, yra sumažėjusios krizės užkrato baimės.

„Aš nemanau, kad nepasiekus susitarimo ir Graikijai pasitraukus iš euro zonos, tas užkratas masiškai plistų“, – sakė Benas White'as, „Politico“ vyriausiasis ekonomikos korespondentas.

Tuo metu UBS analitikas P.Donovanas aiškina, kad virusas ateitų per bankinę sistemą. Jeigu Graikija pasitrauktų iš euro zonos, visi pinigai Graikijos bankuose būtų denominuoti kita valiuta. Tai veikiausiai sumažintų tų pinigų vertę ir sukeltų paniką tarp indėlininkų.

Indėlininkai kitose valstybėse gali manyti, kad jų indėliai yra saugūs, nes jų valstybės nesirengia pasitraukimui iš euro zonos, arba dėl viso pikto jie atsiims indėlius, aiškino P. Donovanas.

„O kam rizikuoti ir spėlioti, pasitrauks tavo valstybė iš euro zonos ar ne. Ar tik ne paprasčiau yra pasiimti savo pinigus ir laikyti juos grynaisiais?“, – klausė P. Donovanas.

Pasak jo, euras grynaisiais šiandien yra euras rytoj. Tuo metu euras, saugomas banko sąskaitoje, rytoj gali turėti visiškai kitą vertę.

„Eurasia Group“ Pietų Europos analitikas Antonio Roldanas Monesas aiškino, kad yra priežasčių, kodėl Graikijos užkrato galimybė dabar yra vertinama kitaip nei prieš kelerius metus.

Visų pirma ECB įkūrė institucijas, kurios padeda su problemomis susidūrusioms šalims narėms. Be to, ECB vykdo trilijono eurų vertės kiekybinio skatinimo programą, o Portugalija ir Ispanija ėmėsi veiksmų, kad sustiprintų savo bankinę sistemą.

Vis tik R. Monesas neapsimeta, kad Graikijos pasitraukimas iš euro zonos būtų lengvas.

„Kai kuriose valstybėse vis dar neišspręsti struktūriniai klausimai. Portugalijos skola vis dar siekia apie 130 proc. BVP, augimas yra geresnis, bet vis dar silpnas, esama problemų bankiniame sektoriuje, todėl neatmesčiau užkrato galimybės“, – sakė jis.