Verslas

2013.01.08 08:33

Už nemokamus vaisius moka lenkams

Mūsų ūkininkams įkelti kojos į mokyklas nelemta. Nors darželinukai ir pradinukai per mokslo metus suvalgo apie 720 tonų vaisių ir daržovių, už juos sumokami pinigai Lietuvos žemdirbių nepraturtina.  

Mūsų ūkininkams įkelti kojos į mokyklas nelemta. Nors darželinukai ir pradinukai per mokslo metus suvalgo apie 720 tonų vaisių ir daržovių, už juos sumokami pinigai Lietuvos žemdirbių nepraturtina.

Maždaug 1,3 mln. litų. Tiek praėjusiais mokslo metais ES ir mūsų valstybės biudžeto pinigų kainavo programa „Vaisių vartojimo skatinimas mokyklose“.

Šiais mokslo metais vaisiai ir daržovės pradinių klasių mokiniams ir darželinukams taip pat dalijami nemokamai. Vaikai jų sukremta šimtus tonų.

Permoka dvigubai

Tačiau daržoves ar vaisius auginantys ūkininkai patys ugdymo įstaigoms jų negali įsiūlyti.

Mat iš programoje dalyvaujančių 730 pradinių mokyklų ir vaikų darželių tik viena kita įstaiga pati rūpinasi programoje numatytų produktų krepšeliu. Visoms kitoms juos sukrauna maisto gamybos bendrovės arba tiekėjai.

Šiems produktams skiriamos nemenkos sumos. Už obuolių kilogramą tiekėjams mokama 2,8 lito, kriaušių, bananų ir apelsinų – po 3 litus, morkų – pusantro lito.

Tai dvigubai daugiau, nei už savo išaugintą derlių iš supirkėjų gauna Lietuvos ūkininkai.

Ūkininkai lieka už borto

„Ne visi vaikai vaisius valgo. Kas kramtys importuotus, jei rudenį ir savų obuolių soduose buvo į valias?

Užtat morkas jie graužia noriai“, – pasakojo Utenos „Žiburio“ pradinės mokyklos direktorė Virginija Žemaitienė.

Ši įstaiga programoje dalyvauja antrus mokslo metus ir viskuo apsirūpina pati.

„Vienas iš vaikų tėvų turi būtinus dokumentus, tad visus produktus atgabena į mokyklos valgyklą. Bent jau morkas tai tikrai lietuviškas“, – sakė V.Žemaitienė.

Anot Lietuvos daržovių augintojų asociacijos vadovės Zofijos Cironkienės, lemiamas žodis priklauso mokykloms. Jos sprendžia, ar skelbti tiekimo konkursą, ar pačioms bendradarbiauti su ūkininkais.

„Jei konkursai būtų skelbiami ne visai produktų grupei pirkti, bet kiekvienam jų atskirai, ūkininkai be vargo juose galėtų dalyvauti ir siūlyti morkas ar obuolius.

Dabar juos laimi didmenininkai ar įmonės, kurios iš Lenkijos atsiveža citrusinių vaisių, kriaušių, dar prigriebia bananų ir obuolių“, – piktinosi asociacijos vadovė.

Pelnas netrykšta

„Ūkininkams ši programa – nė motais. Visos tiekimo įmonės vaisius ir daržoves perka rinkos kainomis ten, kur pigiau. Nėra tokio ūkininko, kuris galėtų mokykloms nugabenti visą numatytą vaisių ir morkų kiekį“, – sakė produktus keletui mokyklų Suvalkijoje tiekiančios įmonės „Artunas“ vadovas Arturas Rebrovas.

Jo įmonė į vaikams skirtą gėrybių krepšį šiuo metu įdeda tik lietuviškų morkų. Mat kriaušių pasiūla Lietuvoje menka, obuolių uždera ne kasmet.

„Tai, ką uždirbame už mokykloms tiekiamas morkas ar obuolius, prarandame pirkdami bananus ar citrusinius vaisius“, – aiškino A.Rebrovas.