Verslas

2015.04.22 16:14

EK: „Gazprom“ galėjo piktnaudžiauti padėtimi ES

LRT.lt, BNS 2015.04.22 16:14

Europos Komisija bendrovei „Gazprom“ pateikė prieštaravimo pareiškimą, kuriame tvirtina, kad kai kuria verslo praktika Vidurio ir Rytų Europos dujų rinkose ji, pažeisdama ES antimonopolines taisykles, piktnaudžiauja dominuojančia padėtimi, rašoma EK atstovybės Lietuvoje pranešime spaudai.

Europos Komisija bendrovei „Gazprom“ pateikė prieštaravimo pareiškimą, kuriame tvirtina, kad kai kuria verslo praktika Vidurio ir Rytų Europos dujų rinkose ji, pažeisdama ES antimonopolines taisykles, piktnaudžiauja dominuojančia padėtimi, rašoma EK atstovybės Lietuvoje pranešime spaudai.

Atlikusi tyrimą, Komisija padarė preliminarią išvadą, kad „Gazprom“ kliudo konkurencijai aštuonių valstybių narių (Bulgarijos, Čekijos, Estijos, Vengrijos, Latvijos, Lietuvos, Lenkijos ir Slovakijos) dujų tiekimo rinkose. Komisija mano, kad „Gazprom“ taiko bendrą piktnaudžiavimo strategiją tose dujų tiekimo rinkose.

„Viena iš taikytų priemonių buvo, kad „Gazprom“ sutartimis draudė vienai šaliai parduoti dujas kitai šaliai narei. Taip ribodamas rinką, „Gazprom“ galėjo reikalauti iš kai kurių šalių aukštesnių kainų, nebijodamas, kad jos gali gauti pigesnių dujų iš kitų šalių. Mūsų duomenimis, „Gazprom“ nesąžiningai aukštas kainas taikė penkioms šalims – Estijai, Latvijai, Lietuvai, Lenkijai ir Bulgarijai. Šių šalių sutartyse dujų kaina buvo susieta su naftos kaina. Mes nesakome, kad toks kainų indeksavimas blogas, tai gali būti daroma, tačiau problema, kaip tas indeksavimas buvo taikomas ir tai nulėmė nesąžiningas kainas“, – sako Margrethe Vestager, Europos Komisijos narė, atsakinga už konkurencijos politiką.

Komisijos nutarimu, tiekimo susitarimuose su tų šalių didmeniniais klientais ir kai kuriais pramonės vartotojais „Gazprom“ nustato teritorinius apribojimus. Šie apribojimai apima eksporto draudimus ir sąlygas, kuriomis reikalaujama, kad įsigytos dujos būtų suvartojamos konkrečioje teritorijoje (paskirties vietos sąlygos). „Gazprom“ taip pat taikė kitas priemones, kuriomis kliudyta tiekti dujas į kitas valstybes nares, pvz., įpareigojo didmeninius klientus gauti „Gazprom“ sutikimą eksportuoti dujas ir neleido tam tikromis aplinkybėmis pakeisti dujų pristatymo vietos. Komisija laikosi nuomonės, kad šios priemonės trukdo laisvai prekybai dujomis Europos ekonominėje erdvėje (EEE).

Teigiama, kad dėl šių teritorinių apribojimų gali išaugti dujų kainos ir bendrovei „Gazprom“ gali susidaryti sąlygos vykdyti nesąžiningos kainodaros politiką penkiose valstybėse narėse (Bulgarijoje, Estijoje, Latvijoje, Lietuvoje ir Lenkijoje), t. y. didmeniniams klientams nustatyti kainas, kurios gerokai viršija bendrovės „Gazprom“ sąnaudas arba lyginamąsias kainas. Iš dalies tokios nesąžiningos kainos atsiranda dėl „Gazprom“ taikomos kainodaros, kuria tiekimo sutartyse dujų kainos susiejamos su naftos produktų krepšelio kainomis ir kuria bendrovei „Gazprom“ suteikiamas pranašumas jos klientų sąskaita;

„Gazprom“ gali naudotis dominuojančia padėtimi rinkoje dujų tiekimą Bulgarijai ir Lenkijai susiedama su reikalavimu didmeniniams klientams prisiimti nesusijusius įsipareigojimus dėl dujų perdavimo infrastruktūros. Pavyzdžiui, dujų tiekimas buvo susietas su reikalavimu investuoti į „Gazprom“ remiamą dujotiekio projektą ar sutikti su tuo, kad „Gazprom“ sustiprintų dujotiekio kontrolę.

Komisijos preliminari išvada: pažeisdama Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 102 straipsnį, „Gazprom“ piktnaudžiauja dominuojančia padėtimi. Toks „Gazprom“ elgesys (jei bus patvirtinta, kad taip ir buvo) kliudo parduoti dujas iš vienos valstybės narės į kitą bendrojoje rinkoje ir dėl jo mažėja dujų rinkų likvidumas ir efektyvumas. Taip atsiranda dirbtinės kliūtys valstybių narių tarpusavio prekybai ir išauga dujų kainos.  

Bendrovei „Gazprom“ suteikta 12 savaičių atsakyti į prieštaravimo pareiškimą, ji taip pat gali prašyti žodinio bylos nagrinėjimo, kuriame pateiktų savo argumentus.

R. Masiulis: teisinga ir seniai laukta

Lietuvos energetikos ministras Rokas Masiulis teigia, kad EK pareikšti kaltinimai bus naudingi visiems vartotojams.

„Atlikusi tyrimą, Komisija priėjo prie preliminarios išvados, kad „Gazprom“ pažeidžia ES antimonopolines taisykles. Dėl to kai kuriose valstybėse narėse, tarp jų ir Lietuvoje, „Gazprom“ galėjo būti nustatęs nesąžiningas kainas. Taigi šis EK sprendimas padarys teigiamą įtaką dujų vartotojams Europoje, nes turėtų būti ištaisyti konkurencijos teisės pažeidimai“, – BNS teigė R.Masiulis.

Pasak jo, EK kaltinimai „Gazprom“ yra teisingas ir seniai lauktas žingsnis.

„Šis sprendimas įtvirtina teisės viršenybės principą ir parodo, kad prieš ES teisę visos kompanijos yra lygios, nepriklausomai nuo jų dydžio ir nuo jų akcininkų“, – teigia energetikos ministras.

A. Sekmokas: EK kaltinimai sustiprina Lietuvos pozicijas Stokholmo arbitraže

Europos Komisijos (EK) trečiadienį oficialiai pateikti kaltinimai Rusijos dujų koncernui „Gazprom“ sustiprins Lietuvos pozicijas ginče Stokholmo arbitraže, sako energetikos ekspertas Arvydas Sekmokas.

„Labai svarbu, kad paskelbta būtent dabar, nes aš neabejoju, kad tai turės teigiamą Lietuvai poveikį Stokholmo arbitraže, tai ženkliai sustiprina mūsų pozicijas. (...) Manau, kad šitas prieštaravimo pareiškimas turėtų būti naudojamas kaip įrodymas procese“, – BNS teigė buvęs energetikos ministras, dabar – Vilniaus tarybos narys A.Sekmokas.

Jis spėjo, kad „Gazprom“ tikriausiai bandys ginti savo poziciją ir skųst šį EK sprendimą.

„Aš manau, kad pirmiausiai „Gazprom“ bandys vienaip ar kitaip ieškoti išlygų. Jau matėme iš pono Milerio („Gazprom“ vadovas Aleksejus Mileris – BNS) pasisakymų, kad jeigu kaina vienoda visoms Europos šalims, tai ji bus aukšta. (...) Negali atmesti ir kito varianto – gali būti, kad „Gazprom“ bandys ieškoti kompromiso, nusileisti, tačiau aš labiau tikėčiau, jog bus bandoma ginti savo poziciją, kovoti. Tai aš laikyčiau labiau tikėtinu variantu, turint galvoje visą geopolitinę situaciją“, – sakė A.Sekmokas.

Pasak jo, labai svarbu, ar EK nuspręs „Gazprom“ skirti baudą, ar bus siekiama susitarti dėl Rusijos bendrovės veiklos modelio pakeitimo, atsisakant „take-or-pay“ sąlygos ar draudimo perparduoti dujas trečiosioms šalims.

„Tolimesnė eiga mums svarbi politiškai dėl to, kiek mes jausimės atsparūs Europos mastu Rusijos politikai, kadangi „Gazprom“ visgi yra Rusijos politikos įrankis“, – teigė A.Sekmokas.

Anot jo, Stokholmo arbitražo sprendimo Vyriausybės ir „Gazprom“ ginče dėl maždaug 1,5 mlrd. eurų kompensacijos už per dideles Lietuvai tiektų dujų kainas 2004–2012 metais galima būtų tikėtis šių metų vasarą arba rudenį.

Premjeras: sprendimas turės teigiamos įtakos

„Europos Komisijos (EK) prieštaravimų pareiškimas „Gazprom“ dėl piktnaudžiavimo dominuojančia padėtimi Europos Sąjungos (ES) dujų rinkoje yra ilgai lauktas ir parodantis, kad dujų monopolininkei, kaip ir kitoms įmonėms, nepaisant dydžio, taikomi vienodi teisės principai, galiojantys visoje ES“, – sako Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius.

Anot jo, ir Lietuvai tarp kitų 10 ES valstybių buvo trukdoma įgyvendinti ES III energetikos paketo reikalavimus.

„Lietuva reformavo savo dujų rinką, dėl to net buvo iškelta investicinė byla, tačiau ieškinį neseniai „Gazprom“ atsiėmė, o arbitražo tribunolas nutraukė bylą. EK pripažinimas, kad „Gazprom“ pažeidžia konkurencinę teisę ES, manau, turės teigiamos įtakos visoms Rytų ir Vidurio Europos šalims – laimės dujų vartotojai“, – išplatintame Vyriausybės pranešime sako premjeras.

D. Grybauskaitė: Rusijai bus sunkiau naudotis „Gazprom“ siekiant įgyventi savo tikslus

Europos Komisijos (EK) pareikšti kaltinimai Rusijos dujų koncernui „Gazprom“ piktnaudžiavus monopoline padėtimi Lietuvoje ir kai kuriose kitose Vidurio ir Rytų Europos šalyse apsunkins Rusijos galimybes, naudojantis dujų tiekimu, įgyvendinti savo politinius ir ekonominius tikslus, tvirtina Lietuvos prezidentė.

„Pagaliau priimtas Europos Komisijos sprendimas dėl „Gazprom“ piktnaudžiavimo dujų rinkoje. Lietuva inicijavo šį tyrimą ir buvo teisi. EK teigimu, net 8 šalyse „Gazprom“ taikė nesąžiningas kainas,varžė laisvą prekybą dujomis ir darė įtaką energetikos infrastruktūrai. Nuo šiol Kremliui naudoti „Gazprom“ kaip politinio ir ekonominio šantažo įrankį Europoje bus sudėtingiau“, – Moldovoje viešinčios Dalios Grybauskaitės komentarą BNS perdavė prezidentės spaudos tarnyba.