Verslas

2015.04.21 14:04

R. Dargis siūlo variantą dėl išeitinių kompensacijų mokėjimo

ELTA 2015.04.21 14:04

Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidentas Robertas Dargis, kalbėdamas apie planuojamus Darbo kodekso pakeitimus, siūlo, kad įmonės išeitines kompensacijas darbuotojams mokėtų ne ilgiau kaip mėnesį, o jų mokėjimą pratęstų daugiau socialinių įmokų surinkusi valstybė.

Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidentas Robertas Dargis, kalbėdamas apie planuojamus Darbo kodekso pakeitimus, siūlo, kad įmonės išeitines kompensacijas darbuotojams mokėtų ne ilgiau kaip mėnesį, o jų mokėjimą pratęstų daugiau socialinių įmokų surinkusi valstybė.

Savo pasiūlymus R. Dargis žiniasklaidai išdėstė po antradienį Vyriausybėje vykusio bendro Ministrų Kabineto ir LPK posėdžio. Jo metu Premjeras Algirdas Butkevičius paprašė LPK paramos aiškinant visuomenei apie darbo santykių modernizavimo būtinybę.

Anot R. Dargio, jo siūlomas modelis yra taikomas Skandinavijos šalyse, pavyzdžiui, Danijoje ir Suomijoje.

„Įmonės sąskaita išeitinės (kompensacijos) mokamos dvi savaites arba mėnesį, ir viskas. (...) Kada įmonė pradeda turėti problemų – reikia atsiskaityti su bankais už paimtus kreditus, reikia mokėti atlyginimus, visi kaštai pasidaro „degantys“. Skandinavai tą problemą išsprendė taip: įmonės, kada joms sekasi, moka truputėlį daugiau socialinio mokesčio į garantinį fondą. Kada joms kyla problemos, jos gali greitai sumažinti savo žmogiškuosius išteklius – valstybė perima ir išmoka iš tų pačių įmokėtų pinigų žmonėms išeitines. Nekalbama apie skriaudą žmonėms, jie turi būti apsaugoti, nes kai kuriems tai – gyvenimo klausimas. Ir valstybė garantuotų tą dalyką. Per tą laikotarpį svarbus kitas momentas, kad valstybės paramos sistema – perkvalifikavimo, švietimo sistema – padėtų žmogui grįžti į darbo rinką ir būti aktyviu jos dalyviu“, – dėstė LPK prezidentas.

R. Dargio skaičiavimais, išmokėtinas sumas valstybė būtų pajėgi padengti, įmokas į garantinį fondą padidinusi 0,37 proc.

„Sutikite, kad veikiančiai ir pajamas gaunančiai įmonei tai nėra reikšminga suma – visos įmonės garantuotai gali tokį mokestį mokėti. Kritiniu atveju, kada įmonės kreditingumas mažėja ir reikia suvaldyti kaštus norint nebankrutuoti, ji gali pasinaudoti galimybe mažinti žmogiškuosius išteklius“, – siūlomos sistemos naudą aiškino LPK vadovas.

R. Dargio teigimu, priėmus tokį pasiūlymą konkurencinė aplinka pagerėtų ne tik Lietuvoje veikiančioms įmonėms, bet ir potencialiems investuotojams. Jis pokyčių darbo santykių reglamentavime tikisi dar šiemet.

Šį pasiūlymą aktyviai palaiko ir Vyriausybės vadovas, tikinantis, kad Darbo kodekso pataisos būtinos ir dėl to, kad nuostatos dėl išeitinių kompensacijų Lietuvoje niekada neveikė.

„Ko mes siekiame – kad įmonė atleidžiamam darbuotojui neišmokėtų kompensacijų (kas buvo anksčiau daroma Lietuvoje), nors buvo kalbama, kad turi išmokėti už tris keturis mėnesius? Niekada Lietuvoje to nebuvo. Ar tiesiog, kad tuo žmogumi galėtų pasirūpinti valstybė?“, – retoriškai klausė Premjeras.

Tačiau A. Butkevičius pabrėžė, kad diskusijos dėl Darbo kodekso tebevyksta, ir jokių galutinių nuostatų nėra.

Premjeras kategoriškai atmetė dalies darbdavių nuomonę, esą socialdemokratai jokių Darbo kodekso pataisų nesiryš priimti iki kitą rudenį vyksiančių Seimo rinkimų.

„Nežinau, kas tokį (Trišalėje taryboje šiuo metu aptariamą, – ELTA) sprendimą galėtų priimti, nes kol kas man joks sprendimas nėra žinomas. Šiuo metu vyksta diskusijos, ir apie jokią galutinę Darbo kodekso versiją nekalbama“, – pabrėžė Vyriausybės vadovas.