Verslas

2015.09.08 13:45

ES pritarė Vengrijos sandoriui su Rusija dėl atominės jėgainės

ELTA2015.09.08 13:45

Europos atominės energijos bendrija („Euratom“) pasirašė susitarimą dėl kuro tiekimo, taip suteikdama leidimą Rusijai plėsti vienintelę Vengrijos atominę jėgainę „Pakš“, informuoja „EUbusiness“, remdamasi Vengrijos pirmadienio pareiškimu.

Europos atominės energijos bendrija („Euratom“) pasirašė susitarimą dėl kuro tiekimo, taip suteikdama leidimą Rusijai plėsti vienintelę Vengrijos atominę jėgainę „Pakš“, informuoja „EUbusiness“, remdamasi Vengrijos pirmadienio pareiškimu.

Pagal susitarimą, pasiektą su „Euratom“ kovo pabaigoje, Rusija galės 10 metų tiekti kurą dviem naujiems reaktoriams „Pakš“ jėgainėje, esančioje centrinėje Vengrijos dalyje.

Iš pradžių „Euratom“ nerimavo dėl to, kad Rusija būtų vienintelė kuro tiekėja.

Šalies premjero tarnybos vyresnysis sekretorius Janosas Lazaras pavadino šį susitarimą „labai svarbiu įvykiu“.

Tačiau derybos su Europos Komisija (EK), manoma, truks dar kelis mėnesius, kilus susirūpinimui dėl konkurencinių nuostatų ir tiekimo sutarties teisėtumo, sakė J. Lazaras.

Sutartis tarp Vengrijos ir Rusijos, pagal kurią numatytas dviejų atominių reaktorių įrengimas Vengrijos atominėje jėgainėje „Pakš“, buvo suderintas su Europos Komisija (EK) dar 2013 metais, ir jokių priekaištų šiuo klausimu nebuvo sulaukta, vasarį tvirtino už projektą atsakingas Vengrijos vyriausybės įgaliotasis atstovas Attila Asodi, komentuodamas publikacijas žiniasklaidoje apie galimą ES sprendimą blokuoti sutartį.

Pasak jo, šiuo pagrindu 2014 metų sausį buvo sudaryta Rusijos ir Vengrijos tarpvalstybinė sutartis dėl „Pakš 2“ projekto. Šių metų vasarį EK pranešė tikrinanti valstybinės korporacijos „Rosatom“, sudariusios sutartį dėl statybos, subsidijų teisėtumą, be to, Komisijai abejonių sukėlė pačių sutarčių teisėtumas.

2014 metais Rusija ir Vengrija pasirašė sutartį, pagal kurią vienintelėje Vengrijos „Pakš“ atominėje elektrinėje turėtų būti pastatyti du nauji 1200 megavatų galingumo branduoliniai reaktoriai, jų statybai Maskva suteiktų 10 mlrd. eurų paskolą.

Pagal pirminį susitarimą Rusija būtų tiekusi kurą naujiems reaktoriams 20 metų.

Šis susitarimas ES buvo vertinamas kaip vis glaudesnių ryšių tarp Vengrijos premjero Viktoro Orbano (Viktor Orban) ir Kremliaus įrodymas ir kėlė ES susirūpinimą, juolab kad pastaruoju metu ES santykiai su Rusija dėl Ukrainos konflikto yra ypač įtempti.

„Šis susitarimas yra susijęs su Europos energijos tiekimo saugumu, Vengrijos energetine nepriklausomybe, mažesne priklausomybe nuo dujų, o ne su didesne priklausomybe nuo Rusijos“, – kalbėjo J. Lazaras.

Reaktorių statybą numatoma pradėti 2018 metais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.