Verslas

2015.09.08 13:45

Naujasis VMI vadovas D. Bradauskas išsikėlė sau tikslą

Pirmadienį pareigas pradėjęs eiti naujasis Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) viršininkas Dainoras Bradauskas nusistatė tikslą – per ketverius metus sumažinti „šešėlį“ ketvirtadaliu. Jis pristato kai kurias naujoves, kurios turės įtakos ir nesąžiningiems emigrantams.

Pirmadienį pareigas pradėjęs eiti naujasis Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) viršininkas Dainoras Bradauskas nusistatė tikslą – per ketverius metus sumažinti „šešėlį“ ketvirtadaliu. Jis pristato kai kurias naujoves, kurios turės įtakos ir nesąžiningiems emigrantams.

Apie naujojo VMI viršininko tikslus ir naujoves mokesčių administravimo srityje – pokalbis LRT Televizijos laidoje „Dėmesio centre“.

– Pone Bradauskai, kokiais kriterijais vertinsite, kad gerai dirbate? Ar tai bus surinktų mokesčių kiekis, ar pagautų asmenų, nemokančių mokesčių, skaičius? Kaip visuomenė turėtų vertinti Jūsų darbo efektyvumą?

– Mūsų užduotis – užtikrinti, kad būtų surinktos mokestinės pajamos, įvykdytas nacionalinio biudžeto planas. Noriu pabrėžti, kad didžioji dalis mokesčių mokėtojų mokesčius moka sąžiningai ir laiku. VMI prioritetas – užtikrinti pagalbą mokesčių mokėtojams.

Sieksime, kad konsultacijos būtų aiškios, tikslios, kad mūsų elektroninės paslaugos veiktų stabiliai, patogiai. O inspekcijos dėmesio sulauks tik tie mokesčių mokėtojai, kurie yra rizikingi. Sąžiningam verslui netrukdysime.

– Ar esate užsibrėžęs konkrečius tikslus, ką norėtumėte pasiekti vadovaudamas Valstybinei mokesčių inspekcijai?

– Šiais metais turime surinkti apie 7 mlrd. eurų mokestinių pajamų, jos kiekvienais metais auga, tačiau didžiausiais iššūkis mums – šešėlinė ekonomika. Esu išrinktas ketveriems metams. Jeigu po ketverių metų šešėlinė ekonomika pagal Schneiderio skaičiavimo metodiką sumažės ketvirtadaliu, manysiu, kad savo tikslus įgyvendinau.

– Ketvirtadalį šešėlinės ekonomikos sudaro atlyginimai vokeliuose. Ką darysite?

– Pastebime, kad įvairiuose šalies ūkio sektoriuose mokami atlyginimai yra mažesni negu minimalus darbo užmokestis. Palyginti su 2014 metais, tokių darbuotojų šiemet sumažėjo 2,5 proc. Tačiau tose ūkio šakose, kurias kontroliavome, gaunančiųjų mažiau negu minimumas sumažėjo net 15 proc. Tokia kontrolė ir toliau bus vienas iš mūsų veiklos prioritetų.

– Prioritetas yra ir PVM surinkimas. Kitą mėnesį pradedate elektroninį sąskaitų faktūrų registravimą. Teigiate, kad realiu laiku galėsite stebėti sandorius. Ar kai kuriam verslui nebus per sunku?

– Našta verslui yra įvertinta. Mokesčių administravimo įstatymas įpareigojo mus tam tikrais atvejais jau anksčiau prašyti sąskaitų faktūrų registrų. Visi PVM mokėtojai šias sąskaitas jau registruoja, tai nebus papildoma priemonė. Tačiau šį kartą atsirinkę rizikingus mokesčių mokėtojus reikalausime iš jų sąskaitų faktūrų registrų.

Pradėsime taikyti mokesčių mokėtojų elgsenos prognozavimo modelį. Anksčiau mes fiksuodavome, kad yra jau įvykęs koks nors mokestinis pažeidimas ar netgi nusikaltimas, o taikydami šį modelį galėsime prognozuoti galimus negatyvius reiškinius. Manyčiau, kad užteks ir vieno inspektoriaus skambučio, įspėjimo mokesčių mokėtojui. Sąžiningi mokesčių mokėtojai nebus trukdomi.

– Esate minėjęs, kad mokesčių administratoriaus veikla neapsiriboja tik Lietuvos sienomis, gausite daugiau informacijos apie mūsų piliečių pajamas ir turtą užsienyje. Kokios bus naujovės?

– Jau nuo birželio pradėsime gauti informaciją apie Lietuvos piliečių turtą ir gaunamas pajamas Europos Sąjungos šalyse. Tie, kurie sumokėjo mokesčius užsienyje, nuogąstauti neturėtų. Nuo 2017 metų pagal 107 Europos Sąjungos direktyvą mes gausime daugiau informacijos ir iš kitų šalių, šią direktyvą yra pasirašiusios 52 šalys. Kiek man žinoma, netgi yra planuojama atsisakyti bankų paslapties – tai ruošiasi padaryti Šveicarija. Gausime tikrai daug informacijos, kurią analizuosime.

– Pradėjęs eiti pareigas žadėjote artimiausiu metu pristatyti savo komandą. Gal tas metas jau atėjo?

– Šiuo metu VMI dirba profesionali komanda, tačiau mes ją stiprinsime, didelį dėmesį skirsime kompetencijų ugdymui. Komandą papildysiu dar dviem pavaduotojais, šiuo metu yra du. Naujų pavaduotojų pavardžių kol kas nenorėčiau atskleisti. Kai jie pradės dirbti, visuomenė jų pavardes sužinos.

– Nuolat vyksta diskusijos dėl visuotinio turto deklaravimo. Kai kurie pajamas ir turtą privalo deklaruoti, tačiau ar kontrolė reali? Paprastas pavyzdys: vyksta savivaldos rinkimai, atsidarai kokio nors kandidato deklaraciją ir matai – pajamų žmogus gavo milijoną, o sumokėjo kelis tūkstančius litų mokesčių. Ką manote?

– Mokesčių inspekcija informaciją gauna iš įvairių šaltinių, galime nustatyti mokesčių mokėtojų turimą turtą, gaunamas lėšas iš trečiųjų šaltinių. Visuotinis turto deklaravimas šiuo metu nėra būtinas. Duomenų bazėse mes matome visus registruotus sandorius, galime kreiptis į bankus ir gauti išrašus apie piniginių lėšų judėjimą.

– Kaip jautėtės kilus diskusijoms dėl Jūsų tėvo parlamentaro Broniaus Bradausko? Buvo abejojama Jūsų kompetencija, teigiama, kad neva inspekcijos viršininku tapote dėl to, kad Jūsų tėvas – įtakingas Seimo narys, Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas?

– Politikų pasisakymų, kurie nėra susiję su Valstybinės mokesčių inspekcijos ir mano asmeniniu darbu, nekomentuoju. O apie mano kompetenciją sprendžia kiti žmonės – inspekcijos kolektyvas, Finansų ministerija.