Verslas

2019.04.08 11:04

Protestų kaina: neretai nuostoliai šalies ekonomikai siekia milijardus

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2019.04.08 11:04

Visa ekonominė protesto šalyje kaina priklauso nuo jo formos ir nuo to, kodėl tas protestas kyla: neretai nuostoliai siekia ir milijardus dolerių, LRT TELEVIZIJAI sako LRT žurnalistas Mindaugas Aušra.

„Kai Europoje streikavo oro navigacijos darbuotojai per septynerius metus ši protesto kaina visos Europos Sąjungos ekonomikai kainavo 12 milijardų dolerių, 7 iš jų – turizmo sektoriui: žmonės negalėjo keliauti, išvykos buvo atšaukiamos“, – supažindina žurnalistas.

M. Aušra apžvelgė 2018-aisiais Europoje vykusius protestus: remiantis duomenimis, daugiausia jų įvyko Prancūzijoje – net 30 protestų.

„Dėl „geltonųjų liemenių“ protesto sulėtėjo visos Prancūzijos ekonomika, pirmą kartą per pustrečių metų susitraukė verslo sektorius. Protestai išplito ir į kitas šalis, tokias kaip Vokietija, Belgija, Nyderlandai, dėl to galiausiai smuko akcijų kursas, o euras nuvertėjo dolerio atžvilgiu.

Tad Prancūzijai 2018-ųjų metų pabaiga ekonomine prasme buvo labai prasta, o protestai ir toliau tęsiasi, kaip ir toliau tęsis ekonominis sulėtėjimas“, – aiškina jis.

Lietuvoje, pasak M. Aušros, 2018-aisiais metais vykę protestai tiesioginės ekonominės žalos nepadarė, tačiau jie paskatino tam tikras ekonomines reformas.

„Pavyzdžiui, medikų protesto metu buvo išsireikalauta 100 milijonų eurų tam, kad būtų keliamos jų algos, taip pat kad 2019-aisiais būtų skirta dar 10 milijonų eurų.

Lietuvos atvejai yra įdomūs tuo, kad mes retai susiduriame su tokiais protestais, kuriuose dalyvautų visa visuomenė, jog dėl to sustotų šalies ekonomika. Tokiais atvejais tiesiog tenka skirti papildomų lėšų, kad protestuotojai būtų numalšinti“, – LRT TELEVIZIJAI teigia žurnalistas.

Plačiau – laidos įraše nuo 41:42 min.

Labas rytas, Lietuva I dalis

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.