Naujienų srautas

Verslas2015.04.13 17:23

Už šilumą lietuviai kasmet moka vis mažiau

LRT.lt 2015.04.13 17:23

Kiekvieną žiemą didžiausią lietuvių išlaidų būsto išlaikymui dalį sudaro išlaidos karštam vandeniui ir dujoms – 60 proc., teigiama bendrovės „Viena sąskaita“ pranešime spaudai. Tačiau pastebima, kad šildymas šiuo metu yra pigiausias nuo 2011 m. žiemos.

Kiekvieną žiemą didžiausią lietuvių išlaidų būsto išlaikymui dalį sudaro išlaidos karštam vandeniui ir dujoms – 60 proc., teigiama bendrovės „Viena sąskaita“ pranešime spaudai. Tačiau pastebima, kad šildymas šiuo metu yra pigiausias nuo 2011 m. žiemos.

„Lyginant su praėjusių metų žiema, išlaidos šildymui, karštam vandeniui ir dujoms Lietuvoje sumažėjo 10 eurų, tai yra daugiau nei dešimtadaliu. Per pastaruosius dvejus metus šildymas atpigo beveik 27 eurais. Tai galėjo nulemti palyginti šilta šių metų žiema ir sumažėjusi gamtinių dujų kaina“, – pranešime spaudai cituojamas „Viena sąskaita“ direktorius Vytenis Ziberkas.

Išlaidos šildymui labai priklauso nuo oro temperatūros. „Tai ypač pastebima artėjant žiemos pabaigai, kuri šiemet buvo 5 laipsniais šiltesnė“, – pranešime teigia KTU matematinio moduliavimo doc. dr. Audrius Kabašinskas. Tuo tarpu atpigusios gamtinės dujos šildymo kainas per metus sumažino nežymiai. Per pastaruosius dvejus metus išlaidos šildymui sumažėjo 35 proc.

Per pastaruosius metus bendrosios lietuvių išlaidos sumažėjo 17 proc. Tai lėmė sumažėjusios išlaidos šildymui, karštam vandeniui ir dujoms – šios paslaugos pigo. Bendros išlaidos būsto išlaikymui per pastaruosius ketverius metus pigo 4 eurais, tuo tarpu vidutinis atlyginimas į rankas padidėjo daugiau nei 64 eurais, todėl gyventojai turėjo realiai pajusti sumažėjusią išlaidų naštą.

Didžiausią vidutinio atlyginimo dalį (26,4 proc.) būsto išlaikymui šią žiemą skyrė vilniečiai. Šiek tiek mažiau tenka skirti kauniečiams (25 proc.), o Šiaulių ir Klaipėdos gyventojai skyrė panašiai (22-24 proc.).

Šiluma Vilniuje išlieka brangiausia

Palyginus didžiuosius Lietuvos miestus tarpusavyje, šią žiemą brangiausiai, kaip ir visus metus, gyveno vilniečiai. Gyventi sostinėje yra 19 proc. brangiau nei kituose miestuose. Šilumos energijai taip pat daugiausia išleidžia vilniečiai – vidutiniškai 95,04 euro, tai yra 12,4 proc. daugiau nei visuose kituose Lietuvos miestuose.

Šildymas didžiuosiuose miestuose šią žiemą sudarė daugiau nei pusę (58,8 proc.) visų išlaidų. Tarp didžiųjų miestų šildymui mažiausiai išleidžia šiauliečiai, tačiau vertinant šių išlaidų naštą svarbu atsižvelgti į vidutinį atlyginimą, gaunamą į rankas.

Didžiausius atlyginimus, didesnius už šalies vidurkį, gauna Vilniaus, Klaipėdos ir Kauno gyventojai, o šiauliečių atlyginimai yra mažesni už vidurkį. Išlaidas šildymui vertinant pagal atlyginimo dalį, pigiausiai moka Klaipėdos gyventojai, nors kauniečių ir vilniečių išlaidos skirtųsi labai nežymiai, vis tik brangiausiai už šildymą moka sostinės gyventojai.

Gyventojų išlaidų duomenys buvo gauti analizuojant bendrovės „Viena sąskaita“ duomenis. Buvo išanalizuoti virš 30 000 namų ūkių keturiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose. Būsto šilumos energijos išlaidas sudaro mokesčiai už šildymą, karštą vandenį ir dujas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi