Naujienų srautas

Verslas2015.04.08 23:44

Nuolaidos prekybos centruose: kieno sąskaita ir ar sąžiningos

Per Seimo komitetus keliauja pataisos, numatančios papildomus draudimus prekybos tinklams ir didesnes galias Konkurencijos tarybai. Bet perdirbėjai ir žemdirbiai nori dar griežtesnių nuostatų – kad prekybininkai negalėtų dažnai reikalauti papildomų susitarimų dėl nuolaidų ar akcijų.

Per Seimo komitetus keliauja pataisos, numatančios papildomus draudimus prekybos tinklams ir didesnes galias Konkurencijos tarybai. Bet perdirbėjai ir žemdirbiai nori dar griežtesnių nuostatų – kad prekybininkai negalėtų dažnai reikalauti papildomų susitarimų dėl nuolaidų ar akcijų.

Keturiems didžiausiems Lietuvos prekybos tinklams nuo 2010 metų taikomas Mažmeninės prekybos įmonių nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymas.

Tačiau perdirbėjai ir žemdirbiai skundžiasi tebejaučiantys tinklų spaudimą. Esą kai kurios įstatymo nuostatos apeinamos arba tiesiog tokių ribojimų nėra, prekybininkai išreikalauja papildomų nuolaidų, mokesčių, o įvairios akcijos vyksta tiekėjų sąskaita.

„Yra ne nuolaidos, bet įėjimo į tinklą mokesčiai. Rašo papildomus priedus prie sutarties. O jų yra glėbys, jų yra labai daug. Tai tiek sodininkai, tiek daržininkai bijo tai atskleisti, nes po to juos išmes iš prekybos tinklo“, – sako Žemės ūkio bendrovių asociacijos direktorius Jonas Sviderskis.

Mėsos perdirbėjų atstovo teigimu, dėl papildomų mokesčių ir nuolaidų realus prekybininkų antkainis siekia nuo 40 proc. iki 120 proc. Tiekėjai verčiami pasirašyti papildomas sutartis, pavyzdžiui, per akciją parduoda daug mėsos, po to vėl reikalauja nuolaidų.

„Tarkim, papildomos nuolaidos už praėjusio laikotarpio rezultatus. Tad turėtų apriboti galimybes prašyti papildomų nuolaidų, praėjus kuriam laikotarpiui. Jei tu susitarei, kad bus tokia kaina, tai ji tokia turėtų būti per visą laikotarpį“, – sako Mėsos perdirbėjų asociacijos vadovas Egidijus Mackevičius.

Daugiau galių Konkurencijos tarybai

Ūkio ministerijos parengtos prekybos pataisos, be įstatyme jau esančių dešimties draudimų, numato papildomų ribojimų ir daugiau teisių Konkurencijos tarybai.

„Konkurencijos tarybai suteikiama teisė įslaptinti tiekėją, tai sudarys galimybę tiekėjams drąsiau reikšti pastabas ir skundus Konkurencijos tarybai. Tuomet taryba neatskleistų, koks subjektas pasiskundė dėl prekybos įmonės veiksmų, ir imtų tirti savo iniciatyva“, – sako Ūkio ministerijos Vidaus prekybos politikos sk. vedėja Birutė Janutienė.

Perdirbėjai ir žemdirbiai siūlo dar griežčiau riboti galimai nesąžiningus prekybininkų veiksmus, esą turėtų būti deramasi tik dėl tiekiamų prekių kainos. Tam pritaria ir Seimo Kaimo reikalų komitetas.

„Pavyzdžiui, kad sutartinių įsipareigojimų negalėtų keisti sakydami argumentą, kad pasibaigė ketvirtis ir jau galima peržiūrėti pelningumo maržas ar dar ko papildomai reikalauti iš perdirbėjų. Manom, kad tokios sutartys yra ydingos ir jų neturėtų būti. Nes tai -papildomi kaštai perdirbėjui“, – sako Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Saulius Bucevičius.

„Gal akcijos daromos tiekėjų sąskaita, tai reikia tą problemą aiškiai įvardinti ir nustatyti tam tikrą apribojimą įstatyme, įvertinti jo pagrįstumą, kad galėtų suinteresuoti sektoriai pasisakyti. Nes gal vienam sektoriui tai problema, kitam – ne problema. Kitam gal bus problema, jei bus draudžiama tai daryti, gal jis negalės patekti į prekybos tinklą“, – sako Konkurencijos tarybos pirmininko pavaduotojas Elonas Šatas.

Kaimo reikalų komitete prekybininkų atstovų nesulaukta, pataisos dar bus svarstomos Ekonomikos komitete. Prekybos įmonių nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymo pataisas numatoma priimti šio mėnesio pabaigoje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi