Verslas

2015.09.08 13:45

Rusija Graikijai gali pasiūlyti nuolaidą dujoms ir paskolą

Graikijos premjeras Aleksis Tsipras Maskvoje susitinka su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. Europos Sąjunga šį A. Tsipro vizitą vertina skeptiškai, tuo metu Graikijos vyriausybė pabrėžia jo svarbą. Praėjusią savaitę Kremliaus atstovai neatmetė, kad Graikijai galėtų suteikti finansinę pagalbą, jei ši to paprašytų.

Graikijos premjeras Aleksis Tsipras Maskvoje susitinka su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. Europos Sąjunga šį A. Tsipro vizitą vertina skeptiškai, tuo metu Graikijos vyriausybė pabrėžia jo svarbą. Praėjusią savaitę Kremliaus atstovai neatmetė, kad Graikijai galėtų suteikti finansinę pagalbą, jei ši to paprašytų.

Atėnuose dirbanti LRT Radijo korespondentė Jurgita Montvydaitė praneša, jog pagrindinis Graikijos premjero Aleksio Tsipro tikslas – atgaivinti Graikijos ir Rusijos tarpusavio ekonominį bendradarbiavimą, aptarti galimybes panaikinti Rusijos taikomas sankcijas graikiškiems žemės ukio produktams, Graikijos embargo panaikinimą Rusijai (del ko graikų vyriausybė susilaukė daugiausiai kritikos iš ES). Taip pat į šalių vadovų susitikimą įtrauktos tokios temos kaip nuolaida gamtinių dujų kainai, turizmas ir galimybė gauti paskolą is Maskvos. Graikija rytoj turi sumokėti Tarptautiniam Valiutos fondui 400 milijonų eurų. Pasak vyriausybės atstovo, kokia bebūtų sunki finansinė Graikijos situacija, šis įsipareigojimas bus ivykdytas.

Rusijos dienraštis „Kommersant“, cituodamas neįvardytą šaltinį šalies vyriausybėje pranešė, kad Maskva gali pasiūlyti Graikijai nuolaidą dujoms ir suteikti naujų paskolų.

„Esame pasirengę apsvarstyti dujų kainos nuolaidą Graikijai“, – leidinys citavo neįvardytą Rusijos vyriausybės šaltinį.

Rusijos dujų kompanija „Gazprom“ atsisakė komentuoti šį pranešimą. Energetikos ministerija taip pat nepanoro diskutuoti šiuo klausimu.

ES nerimauja dėl tokių santykių

Tuo metu Europos Sąjunga nuogąstauja, kad pinigų pristigę Atėnai stengiasi suartėti su Rusija. Ši dviejų dienų viešnagė buvo surengta tuo metu, kai A. Tsipras stengiasi užsitikrinti savo šalies finansavimą pagal ES ir Tarptautinio valiutos fondo (TVF) pagalbos paketą, nors iš Briuselio siunčiami perspėjimai nemėginti tartis dėl finansinės paramos iš Maskvos mainais į Atėnų politinį palaikymą Rusijai dėl krizės Ukrainoje.

Analitikai sako, kad premjero vizitas gali padėti įtikinti Maskvą atšaukti embargą vaisių importui ir Graikijos, bet tikrasis šios viešnagės tikslas yra pastangos spausti Europą, o ne iš esmės pakeisti Atėnų politikos kursą.

Sausį į valdžią atėjęs buvęs komunistas A. Tsipras neslėpė sieksiantis glaudesnių ryšių su Rusija tuo metu, kai Maskva yra įsitraukusi į priešpriešą su Europos Sąjunga dėl konflikto Ukrainoje. Jis jau buvo nuvykęs į Maskvą praeitais metais, dar prieš savo pergalę rinkimuose, ir susitiko su keliais pareigūnais bei įstatymų leidėjais.

Kai kurie graikų pareigūnai atvirai svarstė Atėnų galimybes paprašyti finansinės pagalbos iš Rusijos arba Kinijos, jeigu derybos dėl skolinimosi iš ES nebūtų sėkmingos.

Prieš kelionę A. Tsipras dar kartą paklibino jau dabar svyruojančią ES poziciją dėl Ukrainos, sakydamas, kad Vakarų šalių paskelbtos sankcijos Maskvai yra „kelias į niekur“.

„Mes nepritariame sankcijoms, – premjeras sakė Rusijos valstybinei naujienų agentūrai TASS. – Palaikau požiūrį, kad reikalingas dialogas ir diplomatija – kad galėtume susėsti prie derybų stalo ir rasti sprendinius didžiausioms problemoms“.

Prieš šį vizitą abi pusės kalbėjo apie galimybę stiprinti ekonomikos ryšius tarp dviejų ortodoksiškų valstybių. Be to, A. Tsipras gegužę vėl vyks į Maskvą, kur bus minimos pergalės Antrajame pasauliniame kare metinės.

Dujos bus vienas iš svarbiausių klausimų šio vizito darbotvarkėje. Graikijos energetikos ministras Panagiotis Lafazanis per praeitą mėnesį surengtą dviejų dienų vizitą Maskvoje tarėsi dėl energetikos išteklių telkinių žvalgymo ir naujo dujotiekio „Turkish Stream“ projekto.

Abi pusės buvo nusiteikusios optimistiškai, bet atrodo mažai tikėtina, kad Rusija, pati šiuo metu kovojanti su ekonomikos krize, galėtų suteikti reikšmingą finansinę pagalbą Atėnams.

„Negali būti nė kalbos, kad Graikija gaus pinigų užkamšyti savo skylėms“, – Rusijos užsienio politikos ekspertas Fiodoras Lukjanovas sakė naujienų agentūrai AFP.

Kita vertus, Maskva gali nuspręsti atšaukti skausmingą graikiškų vaisių importo draudimą, kuris yra platesnio Vakarų šalių maisto produktų embargo dalis. Tos priemonės, kurių Rusija ėmėsi atsakydama į Vakarų šalių sankcijas dėl Ukrainos, skaudžiai paveikė Graikijos žemės ūkio sektorių.

„Tai nieko nekainuoja, bet vis tiek gerai atrodo“, – pastebėjo F. Lukjanovas.

M. Schulzas patarė A. Tsiprui nerizikuoti ES vienybe

Europos Parlamento pirmininkas Martinas Schulzas patarė Graikijos premjerui A. Tsiprui nerizikuoti Europos Sąjungos vienybe per jo vizitą į Maskvą.

Graikijos ministras pirmininkas A. Tsipras balandžio 8-9 dienomis lankysis Maskvoje su darbo vizitu. Jis ves derybas su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, premjeru Dmitrijumi Medvedevu, Valstybės Dūmos pirmininku Sergejumi Naryškinu, susitiks su patriarchu Kirilu. Vizito išvakarėse žiniasklaida rašo, kad Graikija ketina prašyti Rusijos ekonominės pagalbos.

„Aš nežinau, ar Rusija suteiks Graikijai finansinę pagalbą ir kaip ji gali būti suteikta. Aš tik galiu patarti Graikijai nerizikuoti ES vienybe“, – pareiškė M. Schulzas interviu Vokietijos leidiniui „Bild“.

2014 metais ankstesnė Graikijos vyriausybė parėmė ES sankcijas prieš Rusiją. Naujasis šios šalies ministrų kabinetas stojo prieš sankcijų griežtinimą ir pareiškė ketinąs gerinti santykius su Maskva.

„Graikija reikalauja ES solidarumo. Tokiu atveju ir mes galime reikalauti, kad ji neatsisakytų bendrų priemonių (sankcijų)“, – pabrėžė M. Schulzas.

Planuoja aptarti Graikijos prisijungimą prie Rusijos-Turkijos dujotiekio

Graikijos prisijungimo prie naujojo Rusijos-Turkijos dujotiekio Juodosios jūros dugnu galimybę planuojama aptarti per trečiadienį vyksiančias Rusijos prezidento V. Putino ir Graikijos premjero A.Tsipro susitikimą.

„Toks sprendimas leistų Graikijai pajusti apčiuopiamą galimo tranzitinio dujų tiekimo į Europą naudą ir užtikrinti energetinį šalies ir viso regiono saugumą“, – pastebima medžiagoje, susijusioje su planuojamomis derybomis.

Dujotiekio, kuris bus tiesiamas Juodosios jūros dugnu, metinis praleidžiamasis pajėgumas turėtų siekti 63 mlrd. kubinių metrų dujų per metus.

2014 metais rusiškų dujų eksporto į Graikiją apimtys sudarė 2,4 mlrd. kubinių metrų už 0,7 mlrd. dolerių.

Graikijos premjeras A. Tsipras trečiadienį atvyko į Maskvoje rengiamas derybas su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.

Viena iš būsimų derybų temų, manoma, bus „Rusijos geležinkelių“ dalyvavimas Graikijos įmonių privatizacijos konkursuose – tokių strateginių įmonių kaip Salonikų oro uostas ir geležinkelio pramonės bendrovės (geležinkelių operatorė Tarin OSE“ ir traukinių remonto bei aptarnavimo įmonė (ROSCO).

Graikija vis dar derasi su Europos Sąjunga (ES) ir Tarptautiniu Valiutos Fondu (TVF) dėl finansinės paramos. Anksčiau Graikijos pareigūnai nurodė, kad Rusija yra galimas alternatyvus finansinės pagalbos šaltinis.

Analitikų nuomone, dėl ekonominės situacijos Rusija galėtų suteikti tik labai ribotą pagalbą.