Verslas

2015.09.08 13:45

Šaltiniai: Graikija turi drastišką planą

DELFI.lt 2015.09.08 13:45

Graikija rengiasi drastiškam planui – nacionalizuoti šalies bankų sistemą ir įvesti paralelinę valiutą tam, kad apmokėtų sąskaitas. Graikija ketina imtis tokių veiksmų, jeigu euro zona nesiims priemonių sušvelninti gilėjančią krizę ir nesušvelnins savo reikalavimų.

Graikija rengiasi drastiškam planui – nacionalizuoti šalies bankų sistemą ir įvesti paralelinę valiutą tam, kad apmokėtų sąskaitas. Graikija ketina imtis tokių veiksmų, jeigu euro zona nesiims priemonių sušvelninti gilėjančią krizę ir nesušvelnins savo reikalavimų.

Artimi valdančios „Syriza“ partijos atstovams šaltiniai teigia, kad vyriausybė yra pasirengusi išlaikyti viešąsias paslaugas ir išmokėti gyventojams pensijas, nors valstybės biudžetas katastrofiškai mažėja. Graikija kitą savaitę net gali būti priversta imtis precendento neturinčio žingsnio – nesumokėti įmokos Tarptautiniam valiutos fondui, rašo „The Telegraph“.

Graikijos vyriausybė nebeturi 458 mln. eurų įmokos, kurią privalo sumokėti Tarptautiniam valiutos fondui (TVF) balandžio 9 dieną, nes balandžio 14 d. yra ta diena, kuomet mokami atlyginimai ir socialinio draudimo išmokos. Graikija tikisi, kad euro zonos narės sutiks atidėti šalies skolos įmokos datą.

„Mes esame kairiųjų vyriausybę, jeigu turime pasirinkti tarp įsipareigojimų nevykdymo TVF ir negalėjimo pasirūpinti savo žmonėmis, tai čia net nėra apie ką galvoti“ , – sakė vienas aukšto rango pareigūnas.

„Su TVF mes galime pradėti tylų įsiskolinimo procesą. Toks žingsnis sukeltų audrą rinkose, tačiau tai kartu reiškia, kad laikrodis pradės tiksėti kur kas greičiau“ , – teigė vienas iš „The Telegraph“ šaltinių.

Radikalių kairiųjų valdanti partija „Syriza“ norėtų apsiriboti ginčais su ES kreditoriais, tačiau pirmasis mokėjimas, kurio terminas nenumaldomai artėja, priklauso TVF. Nors Graikijos valdančioji partija neketina oficialiai pripažinti, kad negali vykdyti mokestinių įsipareigojimų TVF, tačiau stengiasi eskaluoti situaciją tam, kad Briuselis ir Frankfurtas valstybei suteiktų daugiau laiko.

Atėnai įsitikinę, kad ES kreditoriai turi suvokti, kad į valdžią atėjus naujai „Syriza“ partijai, situacija drastiškai pasikeitė, todėl jie privalo suteikti daugiau nuolaidų, jeigu tikisi išvengti euro zonos subyrėjimo, ES tokį variantą iki šiol griežtai atmetė.

„Jie bando mus pažeminti ir priversti atsiskirti. Jie priveda mus prie labai keblios padėties, kur arba mes privalome nuvilti savo žmones, arba pasirašyti susitarimą, kuris yra politiškai toksiškas mums. Jeigu tai yra jų tikslas, tuomet jie turės tai padaryti be mūsų“, – sakė anoniminis šaltinis.

Mokestinių įsipareigojimų nevykdymas TVF fondui net keletą dienų – labai rizikinga strategija. Jokia išsivysčiusi šalis to niekada nėra dariusi. Nors Graikijai tokiu atveju turėtų būti pritaikytas lengvatinis šešių savaičių laikotarpis iki kol TVF valdyba oficialiai paskelbtų, kad Graikija nebegali vykdyti savo įsipareigojimų, procesas gali tapti nevaldomas daugelyje šio proceso etapų.

„Syriza“ partijos šaltiniai teigia, kad puikiai suvokia kuo rizikuoja taip elgdamiesi su kreditoriais ir kad tai gali paskatinti nevaldomą grandininę reakciją, tačiau valdančioji partija teigia, kad yra linkusi pasitikti blogiausia negu sulaužyti rinkėjams duotus pažadus. Avarinis atsitraukimo planas jau yra ruošiamas.

„Mes uždarysime bankus ir juos nacionalizuosime ir tuomet išleisime paralelinę valiutą, jeigu tik to prireiks. Ir mes visi žinome, ką tai reiškia. Ko mes tikrai nedarysime, tai nebūsime ES protektoratu“, – sakė vienas iš šaltinių.

Tarp euro zonos ir Graikijos įsivyravo nepasitikėjimo šešėlis, euro zonos kreditoriai gali būti pasiryžę suteikti reikiamas lėšas Graikijos balandžio 14 d. išlaidoms, tačiau pirma, Graikija turėtų įsipareigoti sumokėti paskolos įmoką TVF. „Syriza“ partija nebepasitiki Briuseliu, todėl visur įžvelgia galimą klastą.

„Jie nori primesti mums kapitalo kontrolę ir sukelti kreditų krizę, kol valdžia taps nebepopuliari ir galiausiai bus nušalinta“ , – teigė vienas Graikijos pareigūnas.

Kol kas situacija išlieka sudėtinga, net jei Graikija surinks pakankamai pinigų padengti balandžio mėnesio įmoką, kurią yra skolinga TVF, šalis vis dar lieka skolinga dar 200 mln. eurų, kuriuos turi sumokėti iki gegužės 1 dienos ir 763 mln. eurų iki gegužės 12 d. Vienas Graikijos pareigūnas trečiadienį patikino, kad šalis nebeturi pinigų: „Jokiu būdu negalėsime mokėti daugiau negu balandžio 9 įmokos“.