Verslas

2015.04.02 12:45

Konkurencijos taryba tikisi papurtyti „Gazprom“, šilumininkus ir pienininkus

BNS, LRT RADIJAS, LRT.lt2015.04.02 12:45

Konkurencijos taryba, Rusijos dujų koncernui „Gazprom“ pernai skyrusi 35,7 mln. eurų baudą, tikisi, kad šalies teismai patvirtins sprendimą ir bauda bus sumokėta. Taryba taip pat tikisi baigti tyrimą dėl susitarimų šilumos sektoriuje.

Konkurencijos taryba, Rusijos dujų koncernui „Gazprom“ pernai skyrusi 35,7 mln. eurų baudą, tikisi, kad šalies teismai patvirtins sprendimą ir bauda bus sumokėta. Taryba taip pat tikisi baigti tyrimą dėl susitarimų šilumos sektoriuje ir papurtyti pieno perdirbėjus.

Tarybos pirmininko pavaduotojas Elonas Šatas teigia, kad teisminiame ginče dėl baudos galimi trys scenarijai.

„Jei teismas pasakys, kad Konkurencijos tarybos sprendimas nepagrįstas, natūralu, kad baudos nebus. Teismas taip pat gali sumažinti baudą. Bet jei teismas pripažintų, kad bauda, galbūt ir sumažinta, yra skirta pagrįstai, mūsų supratimu, ta bauda turėtų būti sumokėta į biudžetą. Juo labiau, kad mes kalbame apie įmonę, kuri Europos Sąjungoje turi turto, turi pardavimus pakankamai reikšmingus“, – ketvirtadienį spaudos konferencijoje teigė E. Šatas.

Pasak jo, jei po galutinio teismo sprendimo „Gazprom“ nesutiktų mokėti baudos, procedūros užsitęstų.

„Jei pati įmonė nenorėtų sumokėti baudos, bet ir įsiteisėjus teismo sprendimui, būtų šiek tiek ilgesnė procedūra. Antstolių pagalba, mūsų supratimu, tai yra pilnai įvykdoma“, – kalbėjo E. Šatas.

Pasak jo, „Gazprom“ neretai teismo prašo atidėti posėdžius, o teismas, siekdamas užtikrinti tinkamą teisę į gynybą, dažnai prašymus tenkina.

Bauda – dėl trukdymo įsigyti pigesnių dujų

„Gazprom“ ir Konkurencijos tarybos ginčą dėl 35,7 mln. eurų baudos Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT) pradės nagrinėti birželio 2 dieną. Trečiadienį VAAT taip pat pradėjo nagrinėti „Gazprom“ prašymą leisti susipažinti su baudos skyrimo aplinkybėmis – sprendimą teismas turėtų paskelbti balandžio 21 dieną.

Bauda Rusijos įmonei skirta po dvejus metus trukusio tyrimo, susijusio su nesėkmingu bendrovės „Lietuvos energijos gamyba“ bandymu pasirašyti su „Gazprom“ dujų mainų sandorį.

Tarybos ekspertai nustatė, kad „Gazprom“ atsisakymas derėtis su „Lietuvos energijos gamyba“ dėl dujų mainų sutarties 2013-2015 metais sudarė kliūtis bendrovei įsigyti pigesnių dujų iš kito tiekėjo ir taip pažeidė Konkurencijos tarybos leidimo 2004 metais „Gazprom“ įsigyti 34 proc. „Lietuvos dujų“ akcijų sąlygas.

Tikisi baigti tyrimus dėl šilumos ir pieno

Konkurencijos taryba šiais metais tikisi baigti šilumos rinkos tyrimą ir išsiaiškinti, ar nebuvo neteisėtų susitarimų, dėl kurių galėjo padidėti šilumos kainos.

Specialistai taip pat planuoja daug dėmesio skirti pieno sektoriui, aiškinantis, ar jame nebuvo pažeidimų, kurie galėjo nepagrįstai padidinti pieno kainas vartotojams. Apie tai Konkurencijos Taryba pranešė, pristatydama praėjusių metų veiklos ataskaitą.

Tyrimą dėl galimų pažeidimų šilumos sektoriuje Konkurencijos taryba pradėjo įtarus, kad „Vilniaus energija“, valdoma Prancūzijos įmonės „Dalkia“, biokurą didesne kaina pirko iš įmonės „Bionovus“, kuri yra susijusi su ta pačia „Dalkia“. Kai kurie specialistai sako, kad dėl to sostinėje galėjo nepagrįstai brangti šildymas.

Kitas konkurencijos tarybos prioritetas šiais metais bus pieno sektoriaus tyrimas. Prezidentė ir Žemės ūkio ministrė atkreipė dėmesį, kad pieno perdirbėjai, prisidengdami Rusijos sankcijomis, jo gamintojams už pieną gali mokėti per mažą kainą, o prekybos vietose pienas pigo nedaug.

Pernai Konkurencijos taryba už konkurencijos pažeidimus įmonėms skyrė per 60 milijonų eurų baudų, tačiau dėl tolesnio bylinėjimosi teismuose, dauguma šių pinigų nesumokėta.

Konkurencijos taryba pernai nustatė 9 Konkurencijos, 4 – Reklamos ir 2 – Mažmeninės prekybos įmonių nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymų pažeidimus, už kuriuos skyrė iš viso 63,184 mln. eurų baudų.

Iš 17-os teismams apskųstų sprendimų 9 buvo patvirtinti, trys – panaikinti, dar 3 bylos nutrauktos, o du sprendimai iš dalies pakeisti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.