Naujienų srautas

Verslas2015.04.01 17:35

TVF sumažino Lietuvos ekonomikos augimo prognozes

BNS, ELTA 2015.04.01 17:35

Lietuvos ekonomika šiais metais augs 2,8 proc., prognozuoja Tarptautinis valiutos fondas (TVF). Pernai spalį TVF prognozavo, kad bendrasis vidaus produktas (BVP) šiemet augs 3,3 procento.

Lietuvos ekonomika šiais metais augs 2,8 proc., prognozuoja Tarptautinis valiutos fondas (TVF). Pernai spalį TVF prognozavo, kad bendrasis vidaus produktas (BVP) šiemet augs 3,3 procento.

„2,8 proc. yra vis dar tvirtas augimas. Pirmąjį šių metų ketvirtį matėme tam tikrą ekonomikos augimo sulėtėjimą. Manome, kad tai laikina, tačiau vis dėlto turės įtakos bendram metiniam ekonomikos augimui“, – trečiadienį spaudos konferencijoje Vilniuje teigė TVF misijos Lietuvoje vadovas Christophas Klingenas.

Anot jo, rengiant naujas prognozes, buvo įvertinta ir Rusijos bei NVS šalių įtaka Lietuvos ekonomikai.

„Įvertinome situaciją Rusijoje ir NVS ta prasme, kokią įtaką tai turi Lietuvos prekybai bei pasitikėjimui. Tačiau prekybos su Rusija vaidmuo kartais yra pervertinamas, kadangi didžioji dalis prekybos yra reeksportas, neturintis didelės įtakos Lietuvai“, – kalbėjo C. Klingenas.

Trečiadienį darbą baigusios TVF misijos ataskaitoje nurodoma, kad vidaus paklausa išliks pagrindiniu šalies ekonomikos varikliu.

„Su įstojimu į euro zoną susijusios pagerėjusios perspektyvos turėtų kompensuoti atsiradusį vangumą NVS prekybos partnerių šalyse. Eksportuotojai jau pademonstravo puikius gebėjimus prisitaikyti perorientuojant eksportą į naujas rinkas“, – rašoma TVF išvadose.

Fondo ekspertų teigimu, dėl užsitęsusių geopolitinių neramumų investicijos gali būti vertinamos atsargiau, tačiau poveikį augimui turėtų kompensuoti sumažėjusios energijos kainos.

Kitąmet, pasak fondo analitikų, ekonomikos augimas paspartės iki 3,2 procento.

„Pamažu gerėjant išorinės aplinkos varomiesiems veiksniams trumpuoju laikotarpiu, ilgalaikiai rezultatai visgi priklausys nuo struktūrinių reformų, investicijų ir inovacijų politikos, kurie padeda kompensuoti dėl gyventojų senėjimo atsiradusį sulėtėjimą ir leidžia neatsilikti mažėjant pajamų atotrūkiui“, – rašoma TVF išvadose.

Finansų ministerija kovo pabaigoje sumažino Lietuvos BVP prognozę iki 2,5 proc. (pernai rugsėjį – 3,4 proc.). Lietuvos bankas šalies ūkio raidos perspektyvas neseniai sumažino 0,4 procentinio punkto iki 2,7 procento.

Misiją baigęs TVF siūlo eiti darbo santykių liberalizavimo keliu

Kaip po Vyriausybėje vykusio susitikimo su Ministru Pirmininku Algirdu Butkevičiumi sakė TVF misijos Lietuvoje vadovas C. Klingenas, modernios ir šiuolaikiškos Darbo kodekso pataisos turėtų ženkliai paskatinti darbo vietų kūrimą.

„Be to, kalbama ne tik apie naujų darbo vietų kūrimą, bet ir lankstesnius darbo santykius, kurie naudos atneš abiem pusėms“, – pažymėjo C. Klingenas.

C. Klingenas atkreipė dėmesį, kad dėl geopolitinės situacijos smukusi prekyba su Rusija ir kitomis NVS šalimis padarė tam tikrą neigiamą įtaką Lietuvos ekonomikai, tačiau platesniame kontekste, Lietuvos prekybiniai santykiai su Rusija yra pervertinami.

Ekspertas taip pat pažymėjo, kad Lietuva, norėdama pritraukti daugiau investicijų ir taip pagerinti pragyvenimo lygį, turėtų remtis tiek ES fondais, tiek Europos Komisijos pirmininko Jeane Claude Junckerio plane numatytomis priemonėmis.

„Planuojame iš šių fondų skirti daugiau lėšų vidutinėms ir mažoms įmonėms“, – pažymėjo TVF misijos vadovas.

Dalis TVF rekomendacijų nesikeičia jau kelis metus iš eilės: Lietuvai ir toliau siūloma mažinti darbo santykių apmokestinimą ir didinti turto mokesčius.

TVF daugiau išvadų ir analizės žada pateikti birželį.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi