Verslas

2015.09.08 13:45

Konkurencijos taryba: Šiaulių valdžia diskriminavo nepriklausomus šilumos gamintojus

LRT.lt 2015.09.08 13:45

Konkurencijos taryba antradienį nutarė, kad Šiaulių m. savivaldybės tarybos sprendimai užkirto kelią nepriklausomiems šilumos gamintojams patekti į Šiaulių miesto šilumos gamybos rinką ir taip pažeidė Konkurencijos įstatymo 4 straipsnį.

Konkurencijos taryba antradienį nutarė, kad Šiaulių m. savivaldybės tarybos sprendimai užkirto kelią nepriklausomiems šilumos gamintojams patekti į Šiaulių miesto šilumos gamybos rinką ir taip pažeidė Konkurencijos įstatymo 4 straipsnį, rašoma pranešime.

Konkurencijos taryba tyrimą dėl konkurenciją ribojančių Šiaulių m. tarybos sprendimų pradėjo gavusi UAB „GECO-Taika“ pranešimą.

Tarybos ekspertų vertinimu, Šiaulių m. savivaldybės tarybos sprendimai, sustabdę šilumos ūkio plėtrą iki Nacionalinės šilumos ūkio plėtros programos patvirtinimo, privilegijavo AB „Šiaulių energija“ ir  diskriminavo nepriklausomus šilumos gamintojus.

Konkurencijos tarybos neįtikino Šiaulių m. savivaldybės argumentai, kad konkurenciją ribojantys sprendimai buvo priimti, vykdant Lietuvos įstatymus. Taryba pažymi, kad jokie šiuo metu galiojantys įstatymai, susiję su šilumos ūkiu, nenustato teisės savivaldybei priimti sprendimus, ribojančius nepriklausomų šilumos gamintojų patekimą į šilumos gamybos rinką. Dauguma jų kaip tik skatina konkurenciją šilumos gamybos srityje bei atitinka viešąjį interesą. Šių metų kovo 27 d. įsigaliojusi Nacionalinė šilumos ūkio plėtros programa taip pat skatina konkurenciją vartotojų naudai.

„Savivaldybių gana dažnai deklaruojamas siekis „apsaugoti vartotojus“, dažniausiai tėra prastai slepiama baimė įsileisti konkurenciją ten, kur dešimtmečius „karaliauja“ savivaldybės įmonės. Taip vartotojai yra „saugomi“ nuo konkurencijos teikiamos naudos, o neretai tik iš dotacijų gyvuojančios savivaldybių įmonės – nuo bankroto“, – primena Šarūnas Keserauskas, Konkurencijos tarybos pirmininkas.

Konkurencijos taryba įpareigojo Šiaulių m. savivaldybę per vieną mėnesį nuo nutarimo paskelbimo panaikinti konkurenciją ribojančius Šiaulių m. savivaldybės tarybos sprendimus.