Verslas

2019.04.06 18:27

Alytus atsiėmė šilumos ūkį į savo rankas, o teismas dar priteisė kompensaciją

Iš penkiolikos savivaldybių, prieš beveik du dešimtmečius išnuomojusių šilumos ūkius privačioms bendrovėms, penkios juos jau susigrąžino. Apeliacinis teismas nutarė, kad „Litesko“ iš Alytaus savivaldybės nuomotą šilumos ūkį taip pat privalo grąžinti kartu su kogeneracine jėgaine.

Išsikovoję mažesnę šilumos kainą, alytiškiai jau yra prisiteisę dalį kompensacijų ir šį sezoną sutaupė apie 5 mln. eurų. Valstybės kontrolė yra nustačiusi, kad  savivaldybės menkai kontroliavo privačioms bendrovėms išnuomotą turtą. Energetikos ministerija parengė šilumos ūkio įstatymo pataisas, kad šilumos ūkis būtų nuomojamas pagal koncesijos įstatymą.

„Yra priimti būtini žmonės, yra gauti būtini leidimai, atestatai, yra sudarytos sutartys preliminarios. Tačiau šitie du mėnesiai bus labai intensyvūs. Ne visos funkcijos čia vykdomos filiale, mes neturėsime kai kurių kategorijų žmonių, kalbu apie ekonomistus, tą tikrąją buhalterinę apskaitą, reikės dar žmonių“, – sakė Alytaus savivaldybės administracijos direktorius Vytautas Jastremskas.

Bendrovė „Litesko“ Panoramai raštu atsakė, kad teismo nutarimas dėl šilumos ūkio grąžinimo šiuo metu nagrinėjamas ir bendrovė gins teisėtai priklausantį turtą. 25 mln. eurų vertės kogeneracinė jėgainė Alytuje pastatyta prieš 7 metus už „Litesko“ ir ES lėšas. Kaina už jėgainę buvo įskaičiuota į šilumos kainą, todėl Alytaus  savivaldybė toliaus teisis dėl milijoninių kompensacijų.

Savivaldybė pasiekė, kad „Litesko“ šilumos kaina vartotojams būtų sumažinta, todėl per šį šildymo sezoną alytiškiai sutaupė apie 5 milijonus eurų, per du – 10 milijonų. 

„2017 metais kainų komisija pasakė, kad 2,6 milijono yra permokėta už šilumą 2014–2015 metais, tai maždaug 1 mln. 600 tūkst. grįžo, dar 900 tūkst. nesugrąžinta. Manom, kad ši suma galėtų būti kaip kompensacija. Taip pat už laikotarpį 2015–2016 metais, mūsų skaičiavimu, apie 2,4 milijono eurų yra permokėta už šildymą, imant didesnę kainą už kurą“, – sakė V. Jastremskas.

Alytiškiai ne vieninteliai susigrąžinę šilumos ūkį. Jį atsiėmė Palangos ir Molėtų, Ukmergės, Kazlų Rūdos savivaldybės. O Vilnius dėl nepagrįstų milijoninių investicijų su prancūzų bendrove „Veolia“ bylinėjasi Stokholmo arbitražo teisme.

Kazlų Rūda su „Litesko“ ginčą pernai išsprendė taikos sutartimi – savivaldybė „Litesko“ per dvejus metus sumokės 200 tūkst. eurų kompensaciją už investicijas. Naujasis savivaldybės vadovas artimiausiu metu žada ieškoti būdų sumažinti gyventojams šilumos kainą. 

„Kol nebus patvirtinta nauja kaina, tai atsisakysime pelno dalies, kuri buvo taikoma UAB „Litesko“, tai apie 10–12 proc. nuo šilumos kainos. Dar šiluma turėtų dar šiek tiek pigti dėl to, kad buvo pradėtas taikyti lengvatinis pridėtinės vertės mokestis už biokurą“, – sakė išrinktas Kazlų Rūdos meras Mantas Varaška.

Valstybės kontrolės auditas yra nustatęs, kad savivaldybės per mažai kontroliavo, kaip naudojamas išnuomotas turtas. Energetikos ministerija šilumos ūkių nuomos sutartis vadina ydingomis, todėl parengė šilumos ūkio įstatymo pataisas. 

„Tai turėtų būt ne turto nuoma, kadangi čia yra veiklos nuoma, turime vadovautis Koncesijų įstatymu, tada būtų mažiau klausimų, nes šiandien pagrindiniai klausimai kyla dėl turto vertės, mat ji turi būti ne mažesnė, o sutartys sudaromos ne blogesnėmis sąlygomis nei nuomos pradžioje“, – teigė buvęs Energetikos viceministras Vidmantas Macevičius.

Iš 60 savivaldybių 11 yra išnuomojusios šilumos ūkius privačioms bendrovėms. Šešiose jų šilumos kainos gyventojams aukštesnės nei šalies vidurkis. 

Panorama (su vertimu į gestų k.)