Verslas

2015.03.27 13:01

Prancūzijos ministras Vilniuje: Graikijos pasitraukimas iš euro zonos būtų katastrofa

BNS, ELTA 2015.03.27 13:01

Lietuvoje apsilankęs Prancūzijos finansų ministras Michelis Sapinas penktadienį perspėjo, kad Graikijos pasitraukimas iš euro zonos būtų katastrofa, ir išsakė viltį, kad Atėnai artimiausioje ateityje sutars su kreditoriais.

Lietuvoje apsilankęs Prancūzijos finansų ministras Michelis Sapinas penktadienį perspėjo, kad Graikijos pasitraukimas iš euro zonos būtų katastrofa, ir išsakė viltį, kad Atėnai artimiausioje ateityje sutars su kreditoriais.

„Euro zona sukurta, kad plėstųsi, o ne siaurėtų. Išėjimas iš euro zonos būtų katastrofa, pirmiausia pačiai Graikijai“, – sakė ministras, BNS paklaustas apie Graikijos lūkesčius jau kitą savaitę sutarti dėl reformų plano ir naujos paskolos.

Prancūzijos ministro teigimu, derybose euro zonos šalys turi atsižvelgti į tai, kad po rinkimų Graikijoje pasikeitė valdžia, bet ji savo ruožtu turi gerbti šalies įsipareigojimus.

„Pirmas principas yra demokratijos principas, kuria remiasi visa Europa – jeigu dauguma šalyje pakinta, reikia su tuo susitaikyti, ir negalime dirbti, kaip su buvusia dauguma. Nėra nenormalu, kad Graikijos vyriausybė teikia pasiūlymus, kurie atitinka jų programą, – žurnalistams kalbėjo M.Sapinas. – Antrasis principas, lemiamas principas, kad Graikija, kuri yra ES, Tarptautinio valiutos fondo, Europos centrinio banko narė, gerbtų tuos principus. Ji privalo gerbti savo įsipareigojimus“.

M.Sapinas sakė matantis, kad pastaruoju metu derybose tarp Graikijos ir jos skolintojų euro zonoje atsiranda daugiau abipusio pasitikėjimo.

„Manau, kad mes artimiausioje ateityje, remdamiesi skaičiais, patikima ir rimta informacija, rasime sprendimą“, – sakė ministras.

Graikijos vyriausybė žada pirmadienį pristatyti reformų paketą su pasiūlymais, kaip padidinti mokesčių surinkimą ir pritraukti investicijas, ir tikisi, kad jį gavę euro zonos partneriai kitą savaitę pritars papildomam šalies finansavimui.

Prancūzija yra antra didžiausia euro zonos ekonomika po Vokietijos, ir vaidina svarbų vaidmenį derybose dėl Graikijos skolų.

Vokietijos centrinio banko vadovas nusiteikęs prieš papildomą paramą

Tuo metu Vokietijos centrinio banko „Bundesbank“ vadovas Jens Weidmannas teigia esąs nusiteikęs prieš papildomos finansinės paramos nenumatytiems atvejams Graikijai teikimą. Pareigūnas teigia, kad savo veiksmais naujoji Atėnų vyriausybė iššvaistė nemažai partnerių pasitikėjimo. Apie tai praneša „EUbusiness“.

„Iki rudens pagerėjimas ekonomikoje buvo pastebimas. Tačiau naujoji vyriausybė ant kortos buvo pastačiusi nemažą dalį partnerių pasitikėjimo“, – teigė J. Weidmannas, duodamas interviu savaitraščiui „Focus“ penktadienį.

„Esu prieš paskolų nenumatytiems atvejams didinimą“, – nurodo pareigūnas, priklausantis Europos centrinio banko valdybai.

Šiuo metu Graikija siekia ilgai laukto susitarimo su šalies kreditoriais dėl finansavimo, būtino norint išvengti valstybės nemokumo. Graikijos bankai pastaruoju metu laikyti pagrindiniu vyriausybės finansavimo šaltiniu, tačiau trečiadienį Europos centrinis bankas (ECB) finansų institucijoms apribojo galimybes teikti valdžiai trumpalaikes paskolas, laikytas pagrindinėmis Atėnų naudojamomis lėšomis.

J. Weidmannas atmeta Atėnų teiginius, esą šalis nebegali vykdyti savo finansinių įsipareigojimų. „Netikiu, kad jie būtų finansiškai labai prislėgti“, – teigia pareigūnas. Jis sutinka, kad bendroji Graikijos skola yra nemaža, tačiau šią naštą galima nesunkiai palengvinti mažesnėmis palūkanų normomis ir sutartimis, pratęsiančiomis skolų grąžinimo terminus.