Verslas

2015.03.27 12:05

Įtaria, kad „Vilniaus energija“ tyčia permokėjo už biokurą

ELTA2015.03.27 12:05

Energetikos ministerijai pažadėjus kreiptis į Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybą (FNTT) ir prokuratūrą su prašymu pradėti ikiteisminį tyrimą dėl „Vilniaus energijos“ vykdytų biokuro įsigijimo sandorių, "Vilniaus energija“ pareiškė, kad šiuo metu perskaičiuojama įsigyjamo biokuro kaina.

Energetikos ministerijai pažadėjus kreiptis į Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybą (FNTT) ir prokuratūrą su prašymu pradėti ikiteisminį tyrimą dėl „Vilniaus energijos“ vykdytų biokuro įsigijimo sandorių, "Vilniaus energija“ pareiškė, kad šiuo metu perskaičiuojama įsigyjamo biokuro kaina.

Kaip ketvirtadienį ministerijoje surengtoje spaudos konferencijoje informavo energetikos ministras Rokas Masiulis, turima duomenų, kad „Vilniaus energija“ sausio-vasario mėnesiais biokurą pirko pagal dvišales sutartis, o ne biržoje, taip už jį permokėdama dvigubai.

„Stebėdami kuro įsigijimo tendencijas šių metų pradžioje pastebėjome, kad „Vilniaus energija“, palyginus su gruodžio mėnesiu, šių metų sausį ir vasarį biokurą pirko iš esmės ne biržoje, o iš susijusių asmenų, tiesioginėmis sutartimis, kas sąlygojo apie 40 proc. didesnę biokuro savikainą“, – sakė R. Masiulis.

Skaičiuojama, kad tokiu būdu „Vilniaus energija“ per mėnesį už biokurą permokėjo apie 0,3 mln. eurų.

Anot energetikos ministro, tikėtina, kad tokiu būdu susiję asmenys, pirmiausiai – įmonė „Bionovus“, susižėrė pelną, o vilniečiai negavo pigesnės šilumos. Apie savo įtarimus Energetikos ministerija informavo ir Ministrą Pirmininką Algirdą Butkevičių.

„Keista matyti, bet buvo bandoma, prisidengiant SGD terminalu, kaltę suversti šiam terminalui, kai tuo tarpu buvo bandoma susijusioms įmonėms duoti nemažą naudą“, – teigia R. Masiulis.

Jo žiniomis, už biokurą buvo mokėta apie 21 Eur/MWh, kai „Lietuvos dujų tiekimo“ parduodamų dujų kaina yra 18-19 Eur/MWh.

"Vilniaus energija": kaltas pavojingas importinis biokuras

„Dirbame pagal viešųjų pirkimų taisykles, todėl perskaičiavimo procedūros užtrunka. Biokuro tiekimo sutartyje numatytas kainos perskaičiavimas įvykus esminiam įvykiui. Pagal sutartį šiuo metu perskaičiuojame įsigyjamo biokuro kainą“, – sakė „Vilniaus energijos“ prezidentas Linas Samuolis.

Anot jo, biokuro pigimas sietinas su faktu, kad per biokuro biržą buvo platinamas iš Baltarusijos importuotas kuras, kurio pelenuose aptikta radioaktyvių medžiagų.

„Šis faktas žinomas valstybės institucijoms. Kaip tik šiuo metu vyksta debatai dėl veiksmų, kurie leistų užkirsti kelią pavojingo kuro įvežimui į Lietuvą. Manytina, kad nutraukus nesaugaus kuro importą, biokuro rinkos kaina nusistovės“, – sakė L. Samuolis.

Jis pabrėžė, kad maksimali biokuro kaina, kuri gali būti įtraukta į šilumos tarifą, yra rinkos kaina, nustatoma VKEKK komisijos. „Jei įmonė biokurą perka brangiau nei rinkos kaina, tai neįtraukiama į šilumos kainą, o už brangesnį kurą sumoka ne vartotojai, o pati įmonė“, – teigė L. Samuolis.

Anot jo, šilumos kainoje Vilniuje, kaip ir kituose dujas vartojančiuose miestuose, nuo kovo 1 dienos ėmė atsispindėti privalomai iš SGD terminalo perkamos dujos ir terminalo mokestis.

„Tai – brangiausios dujos rinkoje, todėl jos didino šilumos kainą“, – sakė L. Samuolis.

Pusė privalo biržoje

Nuo šių metų pradžios šilumos gamintojai biržoje privalo įsigyti 50 proc. biokuro. Pernai šio įpareigojimo dydis siekė 10 proc., o nuo 2016 m. visas biokuras turės būti perkamas tik per biržą. Išimtis taikoma tik tuo atveju, jei biokuro kaina perkant jį tiesiogiai yra mažesnė.

Anot Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos pirmininkės Ingos Žilienės, vasarį „Vilniaus energija“ tiesioginių sandorių būdu pirko visą jai reikalingą biokurą.

Biokuro išteklių biržos operatorės „Baltpool“ l. e. generalinės direktorės pareigas Daiva Garbaliauskaitė savo ruožtu tikina, kad „Baltpool“ aktualiu metu veikė be trikdžių.

Už nustatytų įpareigojimų nevykdymą šilumos gamintojui gresia bauda, siekianti iki 10 proc. jo praėjusių metų bendrųjų pajamų, taip pat gali būti sumažinta šilumos kaina kitam sezonui.

I. Žilienės teigimu, „Vilniaus energija“ – ne vienintelė nuostatų galimai nesilaikiusi šilumos gamintoja, tokių Lietuvoje yra ir daugiau.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.