Verslas

2015.09.08 13:45

Latvija: ES ir JAV greičiausiai nesudarys laisvosios prekybos sutarties iki metų pabaigos

ELTA 2015.09.08 13:45

Europos Sąjunga (ES) ir Jungtinės Valstijos greičiausiai nesudarys didžiausios pasaulyje laisvosios prekybos sutarties iki metų pabaigos, kaip planuota, pareiškė ES Tarybai pirmininkaujanti Latvija.

Europos Sąjunga (ES) ir Jungtinės Valstijos greičiausiai nesudarys didžiausios pasaulyje laisvosios prekybos sutarties iki metų pabaigos, kaip planuota, pareiškė ES Tarybai pirmininkaujanti Latvija.

„Per mūsų pirmininkavimą ES, taip pat ir per Liuksemburgo pirmininkavimą kitą pusmetį šios derybos greičiausiai nebus užbaigtos“, – pareiškė žurnalistams Rygoje Latvijos užsienio reikalų ministras Edgaras Rinkevičius, kalbėdamas apie derybas dėl kontroversiškos Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės (TTIP) sutarties. Apie tai informuoja „EUbusiness“.

Nuo liepos 1 dienos pirmininkavimą Europos Sąjungai (ES) iš Latvijos perims Liuksemburgas.

Vos praėjusią savaitę ES lyderiai pakartojo savo įsipareigojimus užbaigti susitarimą iki metų pabaigos.

„Mes aptarėme bendrą strategiją, kaip pasiekti susitarimą, bet negalime atmesti galimybės, kad tam prireiks daugiau laiko, – sakė E. Rinkevičius. – Politinės valios netrūksta, bet norint šokti tango – reikia dviejų“.

ES prekybos komisarė Cecilia Malmstroem pareiškė, kad „neįmanoma nustatyti derybų pabaigos datos“, bet patikino, kad abi šalys nori užbaigti derybas, „vadovaujant Baracko Obamos administracijai“, arba iki 2017 metų sausio.

JAV ir ES vasarį susitarė „spustelėti“ derybas, kuriomis siekiama sudaryti TTIP sutartį, nors dėl šios sutarties skeptiškai nusiteikusių žmonių skaičius auga abiejose Atlanto pusėse.

Europos ir JAV derybininkai tęsia derybas dėl didžiausios pasaulyje laisvosios prekybos ir investicijų sutarties, siūlomos Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės (TTIP). Ambicingas paktas sulaukė aršios kritikos iš profsąjungų ir aktyvistų, ir viltys, kad jis bus sudarytas, ėmė blėsti. Manoma, kad TTIP ne tik sumažintų ir taip žemus prekybinius tarifus tarp dviejų didžiausių pasaulio ekonomikų, – šia sutartimi taisyklės, taikomos prekėms ir paslaugoms, būtų suderintos iki šiol precedento neturinčiu mastu.

Tačiau aktyvistų kampanijos dalyviai įsitikinę, kad per slaptas derybas įtakingų grupių interesai nusvers vartotojų interesus.