Verslas

2015.03.24 15:59

Socialinio modelio viešinimas nebuvo sėkmingas, pripažįsta Vyriausybė

BNS 2015.03.24 15:59

Vyriausybės atstovai pripažįsta, kad visuomenės nuomonė apie naujojo socialinį modelio projektą nėra pati palankiausia. Socialinės apsaugos ir darbo ministrė sako, kad apie jį buvo skelbiama fragmentiškai, o premjeras pareiškė, kad rengiamas modelis buvo nušviestas blogai.

Vyriausybės atstovai pripažįsta, kad visuomenės nuomonė apie naujojo socialinį modelio projektą nėra pati palankiausia. Socialinės apsaugos ir darbo ministrė sako, kad apie jį buvo skelbiama fragmentiškai, o premjeras pareiškė, kad rengiamas modelis buvo nušviestas blogai.

„Pirmiausiai, tai švietėjiškas darbas kai kurių žmonių buvo atliktas neigiamas. Kada buvo pradėta kalbėti, kad išleisti pinigai ir niekas nėra sukurta, tai aš manau, kad kai kuriems Lietuvos žmonėms tai yra būdinga ir man gėda klausytis tokių dalykų, kad žmonės visiškai nematę dokumento skelbė pareiškimus ir, savaime suprantama, suformavo daliai žmonių, kad yra kuriama kažkas blogo“, – po Vyriausybės pasitarimo žurnalistams sakė premjeras Algirdas Butkevičius.

Algimanta Pabedinskienė tvirtino, kad rengiant projektą jis buvo pristatomas visuomenei.

Tuo tarpu profesinių sąjungų atstovai BNS anksčiau tvirtino, kad visą projekto variantą jiems pavyko gauti likus vos savaitei iki Trišalės tarybos posėdžio antradienį.

„Kada buvo rengiamas projektas, profesorių komanda nuolat organizavo konferencijas, apskrito stalo diskusijas. Yra ir tinklalapis sukurtas, kuriame buvo talpinami teisės aktų, tyrimų fragmentai. Visuomenė buvo kviečiama, tačiau kiek ji dalyvavo – čia jau kitas klausimas“, – teigė ministrė.

Socialiniam modeliui pristatyti buvo sukurta svetainė socmodelis.lt bei puslapis socialiniame tinkle „Facebook“.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė sausį per savo atstovą pareiškė, kad Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos už 1,5 mln. eurų užsakytas mokslinis tyrimas, kuriam rengti įdarbinta ir 14 pačios ministerijos darbuotojų, yra „valstybės pinigų plovimas“. Prezidentės pasipiktinimą sukėlęs socialinio modelio sukūrimo projekto finansavimas patraukė ir Valstybės kontrolės dėmesį.

Prezidentė anksčiau pasisakė, kad išmokų sistema turi būti efektyvi, nesidubliuojanti, skatinanti žmones turėti daugiau ambicijų darbo rinkoje, o ne tik „sėdėti ant pašalpų sistemos“.

Europos Komisijos ataskaitoje apie 2014 metų pažangą, įgyvendinant nacionalines reformas, rašoma, kad susirūpinimą kelia socialinė atskirtis, nepakankamai efektyviai vykdoma pensijų reforma. Komisija taip pat atkreipė dėmesį, jog reikia veiksmingesnių priemonių nedarbui mažinti, mokesčių sistema turi būti labiau orientuota į augimo skatinimą.

Modelio viešinimui Socialinės apsaugos ir darbo ministerija nusamdė Projektų vadybos institutą, kuriam už darbą numatyta beveik 16,7 tūkst. eurų. Ministerija BNS pranešė, kad institutas surengė kelis renginius.

„Vykdytojas įsipareigojo ir suorganizavo keturis renginius, skirtus socialinio modelio viešinimui“, – BNS pranešė ministerijos atstovai.

Modelio viešinimo konkurse pernai dalyvavo 4 dalyviai – Projektų vadybos institutas, „Avenire“, „Maniakai“ bei Socialinio instituto ir bendrovės „Lietuvis“ konsorciumas.

Konkurso nugalėtoju pernai spalį išrinktas Projektų vadybos institutas, kurio pasiūlymo ekonominis naudingumas buvo aukščiausias – 88,6 punkto, o kaina mažiausia – 16,7 tūkst. eurų.