Naujienų srautas

Verslas2015.03.24 11:59

Seimas svarstys pataisas, kuriomis notarams būtų leidžiama tapti ginčo tarpininkais

LRT.lt 2015.03.24 11:59

Teisingumo ministras Juozas Bernatonis Seimui pristatė Notariato įstatymo pataisų projektą. Įstatymo projektu siūloma išplėsti notaro teikiamų paslaugų sąrašą, nustatant, kad notaras galėtų būti civilinių ginčų taikinimo tarpininku, kai sprendžiami ginčai.

Teisingumo ministras Juozas Bernatonis Seimui pristatė Notariato įstatymo pataisų projektą. Įstatymo projektu siūloma išplėsti notaro teikiamų paslaugų sąrašą, nustatant, kad notaras galėtų būti civilinių ginčų taikinimo tarpininku, kai sprendžiami ginčai.

„Civilinių ginčų taikinamojo tarpininkavimo (mediacijos) pasaulinėje praktikoje įprasta, kad civilinių ginčų taikinimo tarpininku (mediatoriumi) dažnai skiriamas teisininkas profesionalas, kuris turi reikiamų žinių ir gali kvalifikuotai padėti šalims susitaikyti. Taigi Lietuvoje taip pat tikslinga suteikti galimybę įvairių profesijų teisininkams, tarp jų – ir notarams, teikti civilinių ginčų taikinamojo tarpininkavimo (mediacijos) paslaugas. Mediacijos platesnis pritaikymas sprendžiant ginčytinas situacijas leistų sumažinti teismų darbo krūvį“, – sakė J. Bernatonis.

Siūloma notarui suteikti teisę atlikti vykdomuosius įrašus ne tik užprotestuotuose arba neprotestuotinuose vekseliuose ar čekiuose, bet ir pagal notarine forma patvirtintus sandorius, iš kurių kyla piniginės prievolės. Siūloma atsisakyti notaro perkėlimo iš vienos savivaldybės į kitą ne konkurso tvarka.

Įstatymą taip pat numatoma papildyti punktu, nustatančiu, kad notarai Vyriausybės nustatyta tvarka tvirtina dokumentus pažyma (Apostille).

„Suteikus notarams šią funkciją, asmenims būtų sudaryta galimybė tvirtinti dokumentus pažyma (Apostille) ne vienoje vietoje, kaip yra dabar, – Užsienio reikalų ministerijoje, o pas bet kurį notarą. Tai pagerintų paslaugų prieinamumą ir sumažintų dokumentų tvirtinimo pažymą (Apistile) kaštus, nes asmuo gautų paslaugą arčiau savo gyvenamosios vietos“, – pažymėjo ministras.

Pasak J. Bernatonio, teikiamu dokumentu taip pat įtvirtinami aukštesni išsilavinimo reikalavimai asmenims, norintiems būti notarais, pagrindiniai notarų atestavimo teisiniai pagrindai, atestacijos vykdymo tvarka, detaliau ir aiškiau reglamentuojami notarų drausminės atsakomybės teisiniai pagrindai. Siekiant vykdyti visapusišką notarų veiklos tarnybinę priežiūrą siūloma išplėsti notarų veiklos kontrolės ribas, rašoma pranešime spaudai.

Taip pat siūloma nustatyti konkrečius kriterijus, pagal kuriuos teisingumo ministras nustatytų notarų skaičių, t. y. pagal gyventojų skaičių konkrečioje savivaldybėje ir notaro pajamų konkrečioje savivaldybėje statistinį vidurkį už praėjusius dvejus kalendorinius metus. Du ir daugiau notarų, einančių pareigas toje pačioje savivaldybėje ar savivaldybėse, kurių centras yra tame pačiame mieste, galėtų turėti bendrą notarų biurą

Notariato įstatymo pataisų projektui bei lydimajam Valstybinio socialinio draudimo įstatymo pataisų projektui po pateikimo pritarė 85, nė vienas nebalsavo prieš, susilaikė 10 Seimo narių. Pagrindiniu Notariato įstatymo pataisų projekto svarstyme paskirtas Teisės ir teisėtvarkos komitetas, projektus numatoma svarstyti birželio 11 d.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi