Verslas

2015.03.24 11:51

A. Butkevičius: profsąjungos kritikuoja, nes neskaitė projekto

LRT RADIJAS, LRT.lt 2015.03.24 11:51

Profsąjungų atstovų išsakoma kritika socialinės sistemos pertvarkai kyla dėl to, kad žmonės nėra įsigilinę į siūlomus pakeitimus, įsitikinęs premjeras Algirdas Butkevičius.

Profsąjungų atstovų išsakoma kritika socialinės sistemos pertvarkai kyla dėl to, kad žmonės nėra įsigilinę į siūlomus pakeitimus, įsitikinęs premjeras Algirdas Butkevičius.

„Padariau išvadą, kad vis dėlto nėra susipažinta, nėra perskaityti tie dokumentai. O vis dėlto manau, kad profsąjungos turėtų rūpintis kaip tik tokia, sakyčiau, žmonių gynyba, kad jie tikrai būti apsaugoti darbe, kaip ir yra numatyta. Ir visiškai nesiruošiama atleisti darbuotojų, bet kaip tik jiems sudaromos sąlygos, kad jie kuo paprasčiau galėtų išspręsti ginčytinus klausimus ginčų komisijoje ir jiems net nereikėtų eiti į teismus“, – LRT Radijui tvirtina A. Butkevičius.

Vyriausybė teigia, kad mokslininkų parengta socialinės sistemos pertvarka leis šią sistemą padaryti kompleksinę ir lankstesnę. Naujasis socialinis modelis antradienį aptartas Vyriausybės pasitarime. Iniciatoriai teigia siūlantys atnaujinti dar sovietinių nuostatų turintį Darbo kodeksą ir palengvinti darbo vietų kūrimą, sumažinti šešėlį bei sukurti skaidrius darbo santykius.

Profesinės sąjungos skeptiškai vertina tokius siūlymus, kaip paprastesnis darbuotojų atleidimas ar nėščiųjų socialinių garantijų mažinimas. Profsąjungų atstovė Gražina Gruzdienė kritikuoja naują socialinį modelį, nes, anot jos, neribojant viršvalandžių mokėjimo, neįmanoma išspręsti skurdo problemų. G. Gruzdienė taip pat skeptiškai vertina planus pereiti prie individualių darbo santykių be visuomenės kontrolės.

Pramonininkų konfederacijos viceprezidentas Gediminas Rainys teigia iš esmės gerai vertinantis numatomas naujoves, tačiau pripažįsta, kad piktnaudžiavimų bus. „Lankstumas yra tikrai galimas ir reikalingas. Pavyzdžiui, vienas etatas tenka dviem žmonėms, didesnės galimybės dirbti iš namų, naudoti individualų darbo grafiką, suteiktos galimybės auginantiems vaikus ir daugelis kitų. Be abejo, negalėsiu paneigti, kad piktnaudžiavimo nebus. Pavyzdžiui, vieną etatą turi du darbuotojai, mokama minimali alga, ir štai – kiekvienas gauna po pusę minimalios algos. Tiesiog reikės įdėti labai daug juodo darbo, šlifuojant Darbo kodekso ir kitų įstatymų teiginius“, – mano G. Rainys.

Mokslininkų grupė siūlo pakeitimus, kurie padėtų sukurti geresnę socialinę sistemą, skatintų kurti naujų darbo vietų kūrimą, pritrauktų daugiau investicijų. Pirmiausia siūloma sutrumpinti įspėjimo apie atleidimą iš darbo terminą, atsisakyti apibrėžto dienos darbo valandų skaičiaus ir palikti tik 40 valandų darbo savaitę. Mokslininkai taip pat siūlo sumažinti nedarbo išmokas.

Antradienį naująjį socialinį modelį svarstys Trišalė taryba. Vyriausybė tikisi, kad gegužę siūlomi įstatymų pakeitimai galėtų pasiekti Seimą.