Verslas

2019.04.05 19:00

Trumpas ragina centrinį banką mažinti palūkanų normas

ELTA2019.04.05 19:00

JAV prezidentas Donaldas Trumpas penktadienį pareiškė, kad JAV federalinis atsargų bankas (FED) turi mažinti bazines palūkanų normas ir imtis kitų neplanuotų sprendimų, taip sumažindamas spaudimą ekonomikai, kuri, prezidento teigimu, smarkiai sulėtėjo, praneša „Reuters“.

„Manau, kad jie (FED) turėtų mažinti palūkanų normas. Man atrodo, jie smarkiai mus sulėtino. Visiškai nėra infliacijos“, – žurnalistams sakė D. Trumpas.

D. Trumpas taip pat pasiūlė centriniam bankui imtis neplanuotų pinigų politikos sprendimų, tokių kaip kiekybinio skatinimo, kuris buvo įgyvendinamas padedant ekonomikai atsigauti po 2008 m. finansų krizės. Kiekybinis skatinimas - schema, kai centrinis bankas išleidžia pigių obligacijų už trilijonus dolerių.

„Dabar pats laikas pradėti kiekybinį skatinimą“, – tikino JAV prezidentas.

Vieša D. Trumpo kritika dėl FED pinigų politikos ir jo siekis į centrinio banko valdyba įsodinti du politinius sąjungininkus paskatino dalį analitikų tokius prezidento žingsnius vertinti kaip pavojų JAV centrinio banko nepriklausomybei. Tačiau Baltieji rūmai ne kartą tikino nesiekiantys pažeisti FED neliečiamybės principų.

Kiekybinio skatinimo atnaujinimas, pasak D. Trumpo, turėtų būti įgyvendinimas kartu su palūkanų normų mažinimu. FED atstovų teigimu, prezidento siūlymai kelia nerimą, nes tokios priemonės yra tinkamos tik krizės krečiamai ekonomikai pagelbėti.

Anksčiau D. Trumpas į dvi laisvas vietas FED valdyboje pasiūlė savo politinius sąjungininkus – Hermaną Cainą ir Stepheną Moore`ą. H. Cainas yra verslininkas, dosniai rėmęs D. Trumpo kampaniją 2016 m. prezidento rinkimuose, o S. Moore`as – ekonomikos apžvalgininkas, kartu su D. Trumpu besipriešinantis FED pinigų politikai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt