Naujienų srautas

Verslas2015.03.20 16:32

D. Misiūnas: Lietuva svarsto parduoti krovinius su SGD jūroje

BNS 2015.03.20 16:32

Lietuvoje mažėjant dujų vartojimui ir gresiant per suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalą importuojamų dujų pertekliui, ieškoma galimybių parduoti jas kitiems užsienio šalių pirkėjams. „Lietuvos energijos“ vadovas pripažįsta, kad problemą būtų galima išspręsti, jei bendrovė „Litgas“ perparduotų laivus su „Statoil“ dujomis dar jūroje. Tam reikėtų keisti įstatymus, nes šiuo metu tokia galimybė nenumatoma.

Lietuvoje mažėjant dujų vartojimui ir gresiant per suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalą importuojamų dujų pertekliui, ieškoma galimybių parduoti jas kitiems užsienio šalių pirkėjams. „Lietuvos energijos“ vadovas pripažįsta, kad problemą būtų galima išspręsti, jei bendrovė „Litgas“ perparduotų laivus su „Statoil“ dujomis dar jūroje. Tam reikėtų keisti įstatymus, nes šiuo metu tokia galimybė nenumatoma.

„Turint daugiau lankstumo per įstatyminę bazę galima būtų svarstyti krovinių pardavimą rinkoje, jiems neatplaukus į Klaipėdą, nukreipiant laivus į kitus taškus, kitiems klientams ir tokiu būdu subalansuojant sistemą. Tam reikalingas didesnis lankstumas, vadinasi, reikia keisti reglamentavimą“, – BNS sakė Dalius Misiūnas.

„Vienas iš sprendimo būdų yra suderinti šilumos ir elektros grafikus, kad tas tolygumas būtų, kitas būdas, kurio dabartinis įstatymas nenumato, yra galimybė dalį tų dujų realizuoti dar neatplaukusių į Klaipėdą“, – pridūrė „Lietuvos energijos“ vadovas.

Anot kai kurių ekspertų, tokiu būdu būtų išvengta ir dujų kokybės prastėjimo, nes ilgai SGD laive laikomos suskystintos dujos praranda savo chemines savybes ir yra netinkamos vartoti. Neišdujintos SGD laive-saugykloje gali būti saugomos maždaug 3 mėnesius.

„Mes susiduriame su tuo iššūkiu, kad dujų vartojimas mažėja gana stipriai būtent energetikoje. Pagal dabartinę schemą, SGD dujos eina ekskliuzyviai tik energetikams – kuo jie mažiau vartoja, tuo didesnė SGD proporcija jų portfeliuose, šalia to susiduriame su iššūkiu, kad tam tikrais periodais, kai energetikai nevartoja dujų, mes,turėdami įstatyme numatytą sąlygą, kad terminalas turi dujinti tolygiai, turėsime perteklių“, – BNS sakė Dalius Misiūnas.

Anot jo, į Inčukalnio saugyklą Latvijoje dujų negalima pumpuoti, kol joje nėra išnaudotas visas per žiemą sukauptas dujų rezervas. Todėl pasibaigus šildymo sezonui, SGD kurį laiką nebus galima saugoti Latvijos saugykloje.

„Pavyzdžiui, šis sezonas yra šiltas, reiškia, visas kiekis iš Inčukalnio bus išimtas per ilgesnį laiką, nes Inčukalnis nėra dinaminė saugykla. Tai yra sezoninė saugykla, ji veikia grynai žiema-vasara principu. Vasaros metu jis pildomas, o rudenį-žiemą pradedama išiminėti. Jeigu šiandien norėčiau padėti dujas Inčukalnyje, tai nėra tokios galimybės, nes šiuo metu srautas yra iš saugyklos“, – BNS teigė „Lietuvos energijos“ vadovas.

Kita vertus, net ir saugant dujas saugykloje ar mainų sandorių pagalba, problema iš esmės nebūtų išspręsta, nes jų poreikis energetikos sektoriuje nuo 2016 metų bus mažesnis nei šalis atsigabens laivais bei susigrąžins iš saugyklos.

Neoficialiai minima, kad jau šiemet „Litgas“ neparduos viso 540 mln. kubų iš „Statoil“ užsakyto dujų kiekio, o kitąmet jų gali būti apie 240 mln. kubų.

Anot „Litgas“ vadovo Dominyko Tučkaus, įmonė privalo vykdyti įsipareigojimus, tačiau sutartyje numatyta ir galimybė nukreipti krovinius kitur. Anot jo, todėl siekiama SGD perparduoti kitoms šalims.

„Šiuo metu visus pristatomus SGD terminalo krovinius „Litgas“ privalo dujinti ir tada ieškoti rinkos arba saugoti saugyklose iki kito šildymo sezono – tai gerokai apriboja SGD realizavimą ir galimybes reaguoti į energijos gamintojų poreikius. Todėl siekiame, kad būtų įteisinta papildoma priemonė – galimybė Lietuvai skirtus SGD krovinius nukreipti kitiems potencialiems SGD pirkėjams iš užsienio, jei tai būtų ekonomiškai naudingiausias sprendimas. Tokiu atveju, jeigu Lietuvoje nebūtų gamtinių dujų poreikio, turėtume galimybę SGD gabenančius laivus nukreipti į kitus terminalus“, – „Verslo žinioms“ sakė D.Tučkus.

Energetikos ministras Rokas Masiulis „Verslo žinioms“ teigė, kad baimintis dėl to, jog „Litgas“ nepavyks įvykdyti sutarties su „Statoil“, nereikia. Anot jo, bus siekiama, kad bendrovė pradėtų pardavinėti SGD užsienyje.

„Sieksime, kad „Litgas“ plėstų savo klientų būrį, didintų pardavimus užsienyje, – terminalas veikia dar tik kelis mėnesius, todėl nerimą kelti dar ankstoka“, – tvirtino ministras. Jo nuomone, verslui apsipratus su SGD terminalo veikla, dauguma problemų išsispręs.

„Litgas“ ir „Latvijas gaze“ 2013 metais pasirašė preliminarios 20 mln. litų vertės sutartį, pagal kurią saugykloje ketinama saugoti iki 100 mln. kubų dujų, o nuo 2017 metų – iki 200 mln. kubų, tačiau šie kiekiai yra preliminarūs. Sutartis galioja iki 2017 metų vasario 10 dienos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi