Verslas

2015.02.12 21:36

Terminalo dujų kvotos atsisakymas neleistų sukurti tikros konkurencijos

LRT.lt 2015.02.12 21:36

SGD terminalui nesuteikus 25 proc. kvotos Lietuvos dujų rinkoje sumažėtų galimybės šalyje sukurti tikrą dujų tiekimo konkurenciją, teigia Premjeras Andrius Kubilius. 

SGD terminalui nesuteikus 25 proc. kvotos Lietuvos dujų rinkoje, sumažėtų galimybės šalyje sukurti tikrą dujų tiekimo konkurenciją, teigia Premjeras Andrius Kubilius.

Jis stebisi, kad įstatymo pataisas, siūlančias tokios kvotos atsisakyti, teikia dvi skirtingos Seimo narių grupės.

„Kelia nusistebėjimą, kai pataisos yra visiškai identiškos, bet įregistruotos skirtingų Seimo narių grupių. Socialdemokratų ir liberalų (Liberalų sąjūdžio – lrt.lt) grupė pateikė lygiai tokias pačias pataisas, tarp jų – siūlymą išbraukti privalomą 25 proc. dujų kvotos pirkimą iš suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo. Kai matai tokias identiškas pataisas, kyla klausimas, kas gi jas parašė“, – interviu Lietuvos radijui antradienį kalbėjo Premjeras.

A. Kubilius neabejoja, kad šie pasiūlymai leistų Rusijos dujų milžinei „Gazprom“ išsaugoti monopoliją Lietuvoje.

„Tokios kvotos išbraukimas iš įstatymo sumažintų galimybes Lietuvoje sukurti tikrą dujų tiekimo konkurenciją ir sudaryti galimybių „Gazprom“ toliau piktnaudžiauti savo dominuojančia padėtimi“, – pažymėjo Premjeras.

Anot jo, 25 proc. kvotos nustatymas pirmiausiai būtų naudingas ne terminalui, o stambiesiems dujų vartotojams.

„Nes daugelis stambiųjų dujų vartotojų, su kuriais teko kalbėtis, pavyzdžiui, „Achema“ ar kitos stambios įmonės, jos iš patirties žino, kad „Gazprom“ kompanija, žinodama tokių vartotojų poreikius, derybų metu dėl ilgalaikių kontraktų spaudžia vartotojus pasirašyti kontraktus visam 100 proc. jų dujų poreikiam.

Todėl tie 25 proc. kvotos SDG terminalo dujoms įvedimas yra reikalingas visų pirma ne terminalui, o mūsų stambiesiems vartotojams, kad jie galėtų dalį dujų pirkti pasaulinėse rinkose, ne ilgalaikiais kontraktais, o reaguojant į pasaulyje greitai besikeičiančią situaciją, ir būtų apsaugoti nuo to paties „Gazprom“ piktnaudžiavimo savo dominuojančia padėtimi“, – kalbėjo A. Kubilius.