Verslas

2015.03.16 18:05

„Achema“ užsitraukė nemalonę

Erika Fuks, DELFI.lt, Edmundas Jakilaitis2015.03.16 18:05

Dėl Jonavos azoto trąšų ir chemijos produktų gamintojos „Achemos“ skolų kreipiamasi ne tik į teismą, bet ir į Energetikos ministeriją. Bendrovė atkerta, kad taip galimai siekiama poveikio Konstituciniam Teismui.

Dėl Jonavos azoto trąšų ir chemijos produktų gamintojos „Achemos“ skolų kreipiamasi ne tik į teismą, bet ir į Energetikos ministeriją. Bendrovė atkerta, kad taip galimai siekiama poveikio Konstituciniam Teismui.

Jonavos azoto trąšų ir chemijos produktų gamintoja „Achema“ yra skolinga beveik 16 mln. eurų už suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo eksploatavimą, paskelbė „Klaipėdos nafta“.

Dėl „Achemos“ nevykdomų teisės aktuose numatytų reikalavimų terminalo operatorė „Klaipėdos nafta“ kreipėsi į Energetikos ministeriją su prašymu imtis teisėtų priemonių ir priimti sprendimus, siekiant užtikrinti teisės aktuose nustatytų SGD terminalo veiklai būtinų lėšų surinkimą.

„Achema“, kuri savo reikmėms naudoja šalies dujų perdavimo sistemą, išskirtinai nevykdo pareigų ir dar nė sykio nėra mokėjusi SGD terminalo lėšų. Atitinkamai prašome Energetikos ministerijos neatidėliojant imtis visų teisėtų priemonių siekiant išspręsti susidariusią situaciją“, – sako „Klaipėdos nafta“ generalinis direktorius Mantas Bartuška.

SGD terminalo įstatyme numatyta, kad SGD terminalo, jo infrastruktūros ir jungties bei eksploatavimo sąnaudos ar jų dalys yra įtrauktos į gamtinių dujų perdavimo paslaugos kainą.

„Achema“ teismuose ginčija tiek 2013 metams patvirtintas SGD terminalo lėšas, tiek nuo 2014 m. gruodžio 3 d. renkamą SGD terminalo saugumo dedamąją SGD terminalo eksploatavimui. SGD terminalo lėšų surinkimą administruoja „Amber Grid“, kuri dėl „Achemos“ neatliktų mokėjimų anksčiau jau yra inicijavusi dvi civilines bylas dėl skolos iš išieškojimo.

Koncernui „Achemos grupė“ priklausančios Jonavos trąšų ir chemijos produktų gamintojos „Achema“ atstovai teigia, kad gamtinių dujų perdavimo sistemos operatoriaus „Amber Grid“ kreipimasis į Kauno apygardos teismą gali būti suprastas kaip tiesioginis spaudimas Konstituciniam Teismui, kuris imsis antradienį nagrinėti SGD terminalo saugumo dedamosios mokesčio konstitucingumą.

„Tai, kas vyksta šiuo metu, galima laikyti tiesiog neetišku spaudimu teismams. „Achemos“ gamykla visada tinkamai ir laiku mokėjo ir moka už naudojimąsi gamtinių dujų perdavimo sistema. SGD terminalas šiuo metu gamyklai neteikia jokių paslaugų, už kurias turėtumėme mokėti, tą pripažino Europos Komisija. Svarbu pasakyti, kad gamtinės dujos gamyklai yra būtent žaliava produkcijai ir tai niekaip nėra susiję su pačiu terminalu ar jo energetiniu saugumu “, – sakė „Achemos“ generalinis direktorius Ramūnas Miliauskas.

Anot R. Miliausko, SGD terminalo priedas yra nustatytas neteisėtai, pažeidžiant Lietuvos, kaip teisinės valstybės, esminius konstitucinius principus, todėl savo teises gamyklos atstovai gina teisiniu keliu.

„Terminalas neabejotinai yra visos valstybės energetinio saugumo garantas, tačiau užtikrinant jo veiklą per didelė našta uždedama tik ant dalies Lietuvos ūkio ir vartotojų, tai reiškia, kad valstybė nusprendė eiti lengvesniu keliu – nusavinti keleto ūkio subjektų nuosavybę“, – komentavo „Achemos“ generalinis direktorius.

„Achema“ yra didžiausia azoto trąšų ir kitų pramoninių chemijos produktų gamintoja šalyje bei didžiausia tokio pobūdžio gamykla Baltijos šalyse.

Valstybei priklauso 72,32 proc. „Klaipėdos naftos“ akcijų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.